گزارش رصد كالا؛

تصمیمی برای حذف ارز ترجیحی در تخم مرغ وجود ندارد

تصمیمی برای حذف ارز ترجیحی در تخم مرغ وجود ندارد مطرح شدن مباحثی در خصوص حذف ارز 4200 تومانی منجر به احتکار تخم مرغ و نوسانات شدید قیمت این محصول در بازار شده است.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، مطرح شدن مباحث در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی منجر به احتکار تخم مرغ و نوسانات شدید قیمت این محصول در بازار شده است. بر این اساس در صورتیکه قیمت مصوب هر شانه تخم مرغ ۴۳ هزار تومان است، قیمت این کالا در مراکز خرده فروشی به شانه ای ۵۵ هزار تومان رسیده است. مشاهدات میدانی خبرنگار مهر نشان میدهد که قیمت هر شانه تخم مرغ در مغازه های سطح شهر بین ۵۳ تا ۵۵ هزار تومان و نرخ هر عدد تخم مرغ بین ۱۸۰۰ تا ۲، ۰۰۰ تومان است.
مطرح شدن مساله حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی منجر به احتکار شده است!
در همین زمینه ناصر نبی پور، رییس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به افزایش قیمت تخم مرغ در بازار اظهار داشت: دلیل اصلی این مسئله مباحث مطرح شده در خصوص حذف ارز ترجیحی در سال آینده است.
وی با اشاره به این که قرار بود ارز ترجیحی پا برجا بماند و بر این اساس تولید کنندگان جوجه ریزی زیادی انجام داده بودند، گفت: مطرح شدن مسئله حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و جنبه روانی ناشی از این مسئله منجر به نوسانات قیمت تخم مرغ در بازار شده است.
نبی پور با اعلان اینکه فرهنگ ایرانیها اینطور است که وقتی چیزی گران می شود، بیشتر آنرا خرید می نماییم، اشاره کرد: بر این اساس بنک داران نیز میزان خرید تخم مرغ خودرا زیاد کردند تا بتوانند بعداً آنرا گران تر بفروشند.
وی با تاکید بر این که تولید تخم مرغ مشکلی ندارد و در مطلوب ترین شرایط طی چند سال اخیر به سر می برد، اشاره کرد: به اندازه ای با مازاد مواجه هستیم که به دنبال گرفتن مجوز صادرات برای ایام پس از عید نوروز هستیم.
این فعال صنفی با اشاره به افزایش فعالیت قنادی ها و شیرینی پزی ها اشاره کرد: با توجه به این که در آستانه عید نوروز هستیم، تقاضا برای تخم مرغ بالا رفته که این مسئله نیز همچون دیگر دلیلهای نوسانات قیمت است.
وزارت جهاد کشاورزی: فروش تخم مرغ با قیمت بالاتر از نرخ مصوب تخلف است
با این حال وزارت جهاد کشاورزی می گوید که قیمت مصوب تخم مرغ شانه ای ۴۳ هزار تومان و عرضه آن با قیمت های بالاتر تخلف است و با متخلفان برخورد می شود. بر طبق اظهارات مسئولان این وزارت خانه دولت درحال حاضر برنامه ای برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ندارد و حداقل تا آخر ماه مبارک رمضان این سیاست ادامه دارد و تصمیم گیری درباره آن به پس از ماه مبارک رمضان موکول شده است.
در این زمینه ابراهیم زارع، مدیر کل دفتر تجاری داخلی کالاهای کشاورزی معاونت توسعه تجاری وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به این مساله اظهار داشت که قیمت مصوب تخم مرغ هیچ تغییری نکرده و عرضه این کالا در تمام مراکز عرضه باید به نرخ مصوب باشد بدین سبب تخم مرغ دولتی و غیر دولتی نداریم.
وی با اعلان اینکه تخم مرغ به اندازه کافی در کشور وجود دارد، اضافه کرد: حتی ما با مازاد تخم مرغ در داخل مواجه هستیم و برای جلوگیری از سقوط قیمت این کالا، پیش بینی هایی برای صادرات انجام شده است.
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با اعلان اینکه قیمت جهانی نهاده ها نیز بالا رفته اما با وجود این مساله دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت محصولات پروتئینی مبادرت به افزایش نرخ نهاده های دامی نکرده است، اظهار داشت: بدین سبب فروش تخم مرغ با قیمت بالاتر از نرخ مصوب، تخلف است و ما این مساله را به واحد بازرسی وزارت جهاد کشاورزی اطلاع می دهیم و با متخلفان به جد برخورد می شود.
عرضه تخم مرغ به اندازه کافی است
همچنین رضا سالمی، مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به افزایش قیمت تخم مرغ به شانه ای ۵۵ هزار تومان اظهار داشت: تولید روزانه تخم مرغ در کشور سه هزار و ۲۰۰ تن است و هم اکنون ۸۰ میلیون قطعه مرغ تخم گذار در کشور داریم که این با نیاز داخل کاملاً هماهنگ است.
وی با اشاره به این که افزایش قیمت سایر اقلام پروتئینی منجر به رشد تقاضا برای تخم مرغ شده است، اشاره کرد: در این راستا مصرف تخم مرغ از حدود دو هزار و ۷۰۰ تا دو هزار و ۸۰۰ تن در روز به سه هزار و ۲۰۰ تن رسیده که باوجود این مسئله بواسطه تولید خوبی که انجام شده، ما توانستیم این ۵۰۰ تن را پوشش دهیم و کمبودی در بازار وجود نداشته باشد.
این مقام مسئول با اشاره به این که پیش بینی می شد از ۲۲ اسفندماه با مازاد تخم مرغ در کشور مواجه باشیم، اشاره کرد: به همین جهت ما درحال برنامه ریزی برای خرید حمایتی و یا صادرات این محصول بودیم اما بواسطه مباحثی که در حوزه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی عنوان شد اتفاقات پیش بینی نشده ای در بازار رخ داد.
سالمی توضیح داد: بر این اساس چون تولید کنندگان تصور می کردند سال آینده ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف می شود تخم مرغ های تولیدی را در انبارها ذخیره کردند تا بتوانند با قیمت های بالاتر بفروشند.
مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران افزود: تخم مرغ برعکس مرغ حدود یک ماه قابلیت نگهداری و ذخیره سازی دارد.
تصمیمی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود ندارد
وی افزود: با این وجود بنا بر اعلام وزیر جهاد کشاورزی حداقل تا اختتام ماه مبارک رمضان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده های دامی ادامه دارد و تصمیم گیری درباره حذف آن به پس از ماه مبارک موکول می شود.
سالمی تاکید کرد: در همین راستا ما برای جبران کمبود در بازار روزانه صد تا ۱۵۰ تن تخم مرغ در استان تهران توزیع می نماییم و مصرف روزانه این استان، رقمی بین ۵۴۰ تا ۵۵۰ تن است.
مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران با اشاره به این که از روز چهارشنبه ۲۵ اسفندماه به سبب اتمام فعالیت کارخانجات و مراکز شیرینی پزی و شیرینی فروشی تقاضا برای تخم مرغ به شدت کاسته می شود، اظهار داشت: از ۳۲۰۰ تن تخم مرغی که روزانه در کشور مصرف می شود حدود ۵۰۰ تن آن مربوط به صنایع است که با اتمام فعالیت آنان، تقاضا نیز افت می کند و قیمت کاسته می شود. بدین سبب این وعده را به مردم می دهیم تا پیش از شروع سال نو، قیمت تخم مرغ کاهش پیدا می کند و به نرخ مصوب می رسد.


منبع:

1400/12/24
13:20:19
5.0 / 5
408
تگهای خبر: ارز , بازار , توزیع , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها