رئیس سازمان بورس اعلام كرد؛

حذف رانت خواری با عرضه سیمان در بورس کالا

حذف رانت خواری با عرضه سیمان در بورس کالا به گزارش رصد کالا رئیس سازمان بورس از حذف رانت خواری با عرضه سیمان در بورس کالا اطلاع داد و اظهار داشت: افرادی که در مورد خروج سیمان از بورس کالا اظهار نظر می کنند، وضع سیمان قبل از ورود به بورس را مد نظر قرار دهند.به گزارش رصد کالا به نقل از صدا و سیما، محمد علی دهقان دهنوی عنوان کرد: قبل از ورود سیمان به بورس کالا، قیمت گذاری که روی محصولات سیمان انجام می شد به هیچ وجه مطلوب کارخانه های سیمان نبود و امکان سرمایه گذاری مجدد یا تعمیر و بازسازی دستگاه ها و خط تولید کارخانه ها را هم حتی به آنها نمی داد.
وی اظهار داشت: سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان قیمت تعیین می کرد و متأسفانه این قیمت به دست مصرف کننده هم نمی رسید؛ برای نمونه، در حالیکه هر پاکت سیمان ۱۷ هزار تومان قیمت گذاری می شد، در بازار بالای ۳۰ هزار تومان به فروش می رفت و به دست عوامل معدودی توزیع می شد و این قیمت های بازار، رانت قابل توجهی نصیب دلالان می کرد.
به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، زمانی که سیمان وارد بورس کالا شد در یک مرحله تا ۲۱ هزار تومان پیش از ورود به بورس کالا افزایش قیمت گرفت و پس از آن هم در بورس کالا حدود ۲۵ هزار تومان معامله شد و این قیمتی است که به دست مصرف کننده می رسد.
دهقان دهنوی ضمن اشاره به ثبت نام ۴ هزار متقاضی سیمان در بورس کالا اظهار داشت: حالا به جای ۱۰ یا ۲۰ نفر خریدار سیمان از کارخانه های سیمانی، ۱۳۹۵ نفر در مدت زمان کوتاهی توانستند مقادیری بیشتر از ۲۰ تن سیمان از بورس کالا خریداری کنند، ۴ هزار نفر ثبت نام کرده و با گرفتن کد می توانند مبادرت به خرید کنند.
وی کوتاه شدن دست واسطه ها و دلالان را نکته مهم عرضه سیمان در بوس کالا خواند و اذعان داشت: حالا خیلی از مصرف کنندگان می توانند به صورت مستقیم از راه بورس کالا و از کارخانه خرید کنند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نمود: این مورد برای سهامداران کارخانه های سیمان هم خوب بود، چون که به سودآوری قابل قبولی برای آنها انجامید و برای مصرف کننده هم دریافت سیمان با نرخ پایین تر امکان پذیر شد.

توقف تولید سیمان به دنبال قطعی برق
وی ضمن اشاره به اثر قطعی برق بر صنعت سیمان اظهار داشت: با قطعی برق، تولید کارخانه های سیمان متوقف شد؛ چون که کارخانه های سیمان و فناوری روش تولید آنها بگونه ای است که امکان کاهش تولید ندارند. بنابراین، باید تولید را صفر کنند. به بیانی دیگر، با قطع برق، دما کاسته می شود و یکی یا دو روز زمان می برد تا کوره ها به دمای پیشین خود برسد، بنابراین برای آنها امکان کاهش تولید وجود ندارد.
دهقان دهنوی خاطرنشان کرد: با عنایت به کاهش تولید سیمان قیمت ها در بازار آزاد به شدت افزایش پیدا کرد. افراد منفعت طلب، مبحث افزایش قیمت را به دنبال عرضه سیمان در بورس کالا مطرح نمودند. خوشبختانه مراجع سیاست و قانون گذار متوجه این مورد شدند و همگی بر ورود سیمان به بورس کالا تاکید نمودند.
وی افزود: بمحض کاهش تولید، بازار متوجه توقف تولید و همچنین کاهش موجودی انبارها شد که این امر، انبار شدن سیمان توسط افرادی فرصت طلب را به دنبال داشت.
رئیس سازمان بورس خواهان پیگیری رسانه ها در مورد عرضه سیمان در بورس کالا شد و تصریح کرد: لازم است سیمان همه کارخانه ها در بورس کالا عرضه گردد، چونکه کارخانه های سیمانی که محصول خویش را در بورس کالا عرضه نمی کنند به این مورد دامن می زنند.
وی دهقان دهنوی به اتفاق نظر درباره عرضه سیمان در بورس کالا تصریح کرد و اظهار داشت: متأسفانه کارخانه های سیمان مخالف این مورد هستند و درصورتیکه محصولات کارخانه ها در بورس کالا عرضه گردد، قیمت ها از بازار آزاد هم کمتر می شود و برای این منظور برنامه ریزی برای عرضه قابل توجهی در بورس کالا انجام شده است. از این روی تاکید می شود همه کارخانه های سیمانی در بورس کالا حضور داشته باشند.
به گفته این مقام مسؤول، مشکل برق هم بنا بر قول مسؤلان وزارت نیرو در خصوص وصل برق کارخانه های سیمان با به جریان افتادن خط تولید آنها مشکل کمبود سیمان برطرف خواهد شد.

بازار سرمایه، بازار شانسی نیست
وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه از اصولی برخوردار می باشد که ارتباطی به شانس ندارد، اظهار داشت: درصورتیکه اصول در ارتباط با بازار رعایت نشود، دارایی افراد امکان دارد به جهت پرریسک بودن بازار، در معرض کاهش قیمت ها قرار بگیرید. البته، تجربه، سوابق، آمار و عملکردها نشان داده که در بلندمدت بازدهی این بازار از دیگر بازارها بیشتر است.
به گفته رئیس سازمان بورس، کسی که وارد بازار سرمایه می شود باید بخشی از دارایی خود که در آینده نزدیک به آن نیاز فوری ندارد را وارد بازار کند و با عنایت به میزان آگاهی و دانش خود نسبت به بازار و انتخاب سهم ها، سرمایه گذاری مستقیم یا غیر مستقیم را انتخاب نماید. اگر سرمایه گذاران اصول را رعایت نمایند بطور حتم در بلندمدت سود خوبی از بازار دریافت می کنند که ربطی به شانس ندارد.


منبع:

1400/05/09
10:08:30
5.0 / 5
170
تگهای خبر: بازار , بورس , توزیع , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها