روز قرض الحسنه چگونه وارد تقویم رسمی كشور شد؟

روز قرض الحسنه چگونه وارد تقویم رسمی كشور شد؟ رصد کالا: در سال 1398 برای اولین بار در تقویم رسمی کشور 14 اسفند بعنوان روز ترویج فرهنگ قرض الحسنه نام گذاری شد. شاید این پرسش به وجود آمده باشد که روزقرض الحسنه چگونه سر از تقویم رسمی کشور درآورده است


به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، هر چند قرض الحسنه از دیرباز وجود داشته و پدیده جدیدی نیست، اما در کشور ما دو نقطه عطف می توان برای آن متصور بود. یکی دهه ۱۳۴۰ شمسی و تشکیل صندوق های قرض الحسنه توسط قسمتی از بازاریان تهران که تعدادی از آن صندوق ها هنوز هم فعالیت می نمایند. دیگری سال ۱۳۸۶ و تأسیس بانک مهر ایران بعنوان اولین بانک قرض الحسنه کشور که موجب شد مردم بتوانند خدمات گسترده بانکی و دریافت تسهیلات قرض الحسنه را به صورت یکپارچه و از یک سازمان معتبر دریافت نمایند.
بانک قرض الحسنه مهر ایران الگوی موفقی در حوزه ترویج فرهنگ قرض الحسنه است و با تأسیس آن گام های مؤثری برای توسعه بانکداری اسلامی و خصوصاً بسط عقد قرض الحسنه برداشته شده است. با توجه به دغدغه های موجود در رویه و سازوکار نظام بانکداری کشور، بانک قرض الحسنه مهر ایران اولین بانکی است که تنها در حوزه ترویج و اشاعه فرهنگ قرض الحسنه فعالیت می کند و تلاش دارد تا با بهره بردن از ظرفیت های خیرین جامعه برای رفع مشکلات مالی و تامین مایحتاج ضروری نیازمندان، تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کند.
قرض الحسنه در نظام اخلاقی مکتب اسلام دارای جایگاه والایی است؛ به نحوی که خداوند منان در قرآن کریم می فرماید: «کیست که خدا را قرض الحسنه دهد تا خدا بر او چنیدین برابر بیفزاید.» قرض الحسنه بعنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین ابزارهای تامین مالی از اهمیت ویژه ای برخوردارست و برای توسعه و ترویج آن نیازمند فرهنگ سازی و جلب مشارکت عموم مردم و همین طور حمایت های جامعه خیرین، سازمان های مردمی و نهادهای حمایتی خواهد بود. بدین سبب نامگذاری این روز اختصاصی به قرض الحسنه و تدوین برنامه های فرهنگی به ترویج و بسط این فرهنگ کمک می نماید.
بر همین اساس بانک مهر ایران، بعنوان اصلی ترین متولی قرض الحسنه در کشور، از سال ۱۳۹۷ طی نامه نگاری هایی با شورای فرهنگ عمومی کشور، درخواست نامگذاری روزی را در تقویم رسمی کشور بعنوان روز ترویج فرهنگ قرض الحسنه داشته است.
اهدافی که بانک مهر ایران از این مساله دنبال می کرده عبارت بودند از ترویج و اشاعه فرهنگ قرض الحسنه که به توسعه مشارکت عموم مردم و خیرین در اجرای آیه شریفه قرآن کریم و قرض دادن نیکو بمنظور بهبود معیشت و شرایط اقتصادی هموطنان و خصوصاً نیازمندان جامعه کمک می نماید. همین طور باتوجه به اهمیت و جایگاه قرض الحسنه در قرآن و نظام بانکداری اسلامی بطور مشخص می توان به اهداف مختلفی از این نام گذاری اشاره نمود همچون کمک مالی به نیازمندان بوسیله وام های ارزان قیمت، برقراری ارتباط بهتر بین نیازمندان مالی و متمکنین، گردش ثروت بین آحاد مردم، تقویت اقتصاد ملی، پشتیبانی از کارآفرینی و ایجاد مشاغل و کسب وکارهای جدید، کاهش نرخ بیکاری در جامعه، کاهش تبعیض های اقتصادی و اجتماعی در جامعه، ترویج و تقویت فرهنگ و نوع دوستی و گذشت مالی در جامعه، تخصیص منابع مالی به رفع مشکلات و معضلات اجتماعی و اقتصادی منطبق با رهنمودهای مورد تاکید خداوند و به تصویر کشیدن یکی از انسان دوستانه ترین رهنمودهای مورد تاکید قرآن در جامعه.
خوشبختانه شورای فرهنگ عمومی کشور نیز در نامه ای به تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ به بانک مهر ایران اعلام نمود که با پیشنهاد این بانک در شورای فرهنگ عمومی موافقت شده و در جلسه ۸۲۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ سوم دی ماه ۱۳۹۸ نیز ثبت ۱۴ اسفند بعنوان روز ترویج فرهنگ قرض الحسنه در متن تقویم رسمی کشور به تصویب رسیده است. بانک مهر ایران امیدوار است حالا که روزی در تقویم مختص قرض الحسنه و ترویج این فرهنگ نیکو نام گذاری شده است، با یادآور شدن این مساله برای همه ما و همین طور اجرای برنامه های فرهنگی مختلف، قرض الحسنه بیش از پیش در جامعه ایرانی جای خودرا باز کرده و شاهد گسترده تر شدن بهره مندی مردم از این سنت نیکو و حسنه باشیم.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1399/12/18
10:29:30
0.0 / 5
731
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها