بهترین زمان سرمایه گذاری در بازار آهن چه موقع است

بهترین زمان سرمایه گذاری در بازار آهن چه موقع است رصد كالا: طبق بررسی كارشناسان شهرآهن در شرایط فعلی كه بازار داری نوسان زیادی است، حتما برای عده ای این سوال وجود دارد كه بهترین عرصه برای سرمایه گذاری كجاست؟» در ایران بیش ترین سرمایه گذاری ها روی آهن آلات، بازار ارز، طلا انجام میگردد و از سویی قشری كه سنتی تر هستند و امنیت برای آنها حرف اول را می زند ترجیح می دهند كه هنوز روی بازار ملك و املاك سرمایه گذاری كنند و از دنیای پر ریسك سرمایه گذاری های جدید دور بمانند.به گزارش رصد كالا به نقل از ایسنا، بنابر اعلام شهر آهن، تفاوت اصلی افرادی كه روش های جدیدتر را به نسبت روش های سنتی برای سرمایه گذاری انتخاب می كنند این است كه دسته اول نیاز به یك بازار زودبازده برای سرمایه گذاری دارند و دسته دوم ترجیح می دهند كه بیشتر صبر كنند، ولی هیچ ریسكی در بین نباشد.
از طرفی هنوز هم نمی توانیم بگوییم كه كدام دسته تصمیم بهتری گرفته اند، چون بازارهای زودبازده در شرایط فعلی اصلا امنیت و ثبات ندارد و تا حد زیادی سركوب شده و دقیقا نمی توان اظهار داشت كه بهترین زمان برای سرمایه گذاری روی بازار آهن چه زمانی است. ولی می توان شرایط مناسبی را كه در آن روی آهن آلات سرمایه گذاری كرد را برای شما ترسیم نماییم تا بتوا نید پس از این بهترین تصمیم را در زمان مناسب بگیرید.

برای تصمیم گیری درست و اصولی این بازار نیاز به گذراندن یك دوره ثبات سه ماهه دارد، در صورتیكه اتفاقی به جز این ثبات رخ داد، بازار باز هم گرفتار نوسانات خواهد شد و همین موجب میگردد كه سرمایه گذاران تازه كار از سرمایه گذاری بترسند و سرمایه خودرا از بازار بیرون بكشند.

از طرفی اگر از این دوره ثبات ۳ ماهه گذشتیم احتمال بروز دو گزینه پیش روی ما زیاد است: اول بورس سرمایه و دوم سپرده های بلندمدت بانكی؛ دلیل آن هم این است كه به نظر می آید سیاستی كه دولت در پیش گرفته این است كه با احداث یك دوره ثبات بتواند سرمایه های سرگردان را به محل های خود بازگرداند و بتواند به این شكل ثبات و امنیت اقتصادی را بازگرداند.
این كار یعنی این كه حجم زیادی از سرمایه را در بازاری نگه دارد كه امكان نقد شدن آن پایین باشد. بعنوان مثال سرمایه ها را در بازار مسكن نگه دارد و بدین سان بازار مسكن رونق پیدا كند كه به نظر كارشناسان ما در شهر آهن این اتفاق بسیار خوبی است، چون جان گرفتن بازار مسكن موجب میگردد كه میزان تقاضای آهن آلات در بازار داخلی بالاتر برود و بدین سان بازار آهن رونق دوباره بگیرد و تبدیل به یك بستر خوب برای سرمایه گذاری گردد.

ولی از طرفی بخش تولید كشور به سبب نبودن ثبات ارزی گرفتار مشكلات زیادی شده و به جهت اینكه بتوان این وضعیت را درست كرد باید دولت ثبات پایدار در بازار احداث كند.

وضعیت بازار آهن آلات در مدت گذشته

پس از نوسانات بازار ارزی و كاهش قیمت ارز پس از افزایش بیش از اندازه قیمت دلار و بعد كاهش ناگهانی آن، قیمت آهن كاهش پیدا كرد و فروش آهن كمتر و كمتر شد. از طرفی خریداران آهن باز در این شرایط توقع دارند كه قیمت آهنی كه در اختیار آنها قرار می گیرد ارزان باشد؛ و این ناهماهنگی بین فروشنده و خریدار سبب شده كه میزان تقاضا پایین بیاید و خریداران واقعی هم در مقابل خرید آهن مقاومت داشته باشند. بعنوان مثال قیمت میلگرد در یك بازه زمانی بین ۵۰ تا ۲۵۰ تومان به ازای هر كیلو كاهش قیمت داشته و اگر فروشندگان و توزیع كنندگان بخواهند كه برای فروش اقدام نمایند حتما ضرر می كنند، علاوه بر آن سایر محصولات صنایع فولادی مانند قوطی، پروفیل، ورق و... باز گرفتار كاهش قیمت شدند و این سبب شده كه موجودی انبارها بی ارزش شود و بارهای آهن بخوابد!اما یكی از اتفاقاتی كه در این میان می توان از آن بعنوان خبر خوب یاد كرد این است كه دلالان ارزی در این شرایط فعلی كاری نمی توانند بكند و همین سبب شده كه حاشیه ها و اخبار پراكنده كمتر شود. این مساله كمك می نماید كه بازار كمی ثبات پیدا كند و در مقابل شایعات مقاوم باشد. در این شرایط بهترین كار این است كه همه حساب شده عمل كنند، یعنی هم سرمایه گذاران و از آنها مهم تر خود دولت باید سخنان، تصمیمات و به طوركلی هر اقدامی را با فكر جلو ببرند و در زمان انجام هر كاری یا زدن هر حرفی اول از همه صلاح مردم و ملت را در نظر بگیرند. چونكه طی سال های گذشته مشاهده كردیم كه یك سیگنال منفی بی ربط موجب میگردد كه بازار ارز و قسمت هایی از بازار كه به خارج از كشور مربوط است گرفتار نوسان های شدید و ویران كننده ای شود. ولی همه این نتایج بد با گرفتن تصمیمات درست و عاقلانه می تواند تا حد بسیار زیادی حل شود.

امیدواریم كه از این مطلب بهره برده باشید و برای شما مفید واقع شده باشد، از جانب گروه شهر آهن، شرایط خوب و بازار پررونقی را برای شما فعالان در عرصه آهن آرزو می نماییم.

ادیتور: زهرا میعادی

انتهای رپورتاژ خبری


1397/10/30
13:36:30
5.0 / 5
5312
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها