بازخوانی مشکلات اقتصادی بازمانده از دولت سیزدهم چاره ای برای آنها وجود دارد؟

بازخوانی مشکلات اقتصادی بازمانده از دولت سیزدهم چاره ای برای آنها وجود دارد؟ به گزارش رصد کالا، اینروزها صحبت از قراردادهای روسی و سرمایه گذاری خارجی است، اما آیا روس ها سرجمع 500 میلیون دلار تابحال پول در پروژه های نفتی هزینه کرده اند؟ چقدر از پولی که هزینه کرده اند تنها حقوق و دستمزد پرسنل خودشان است؟


به گزارش رصد کالا روزنامه شرق نوشت: درمورد قراردادهای IPC تازه امضاشده، اگر صندوق توسعه ملی به پروژه هایی که اینروزها شرکت ملی روی کاغذ برای توسعه امضا نموده است پولی ندهد، آیا این شرکت ها که مدیران وزارت نفت و شرکت ملی پیشتر خود مدیر ارشد آنها بوده اند پولی برای توسعه دارند؟
طلب 100 میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی چگونه و با چه مدلی بازپرداخت می شود؟ برای آزادگان آیا مجموع چند بانک خود به اندازه یک میلیارد دلار پول دارند؟ چه کسی مسئول وضعیت ناترازی گاز و ناترازی بنزین در کشور است و چه برنامه ای برای حل آن وجود دارد؟ با این قراردادهای تهی از تخصص و سرمایه آیا دهان شیرین می شود؟ فرض که ما مشکل FATF و تحریم را حل کردیم، چین که به ابتکار آقایان نفت ما را گرفته و پول آنرا پس نداده و حتی حاضر نشده است از پول بلوکه شده خودمان برای توسعه فاز دوم یاداوران و آزادگان هزینه کند، آیا حاضر است پول ما را پس دهد؟
همه کشورها سناریوهای میان مدت و بلندمدت برای گذار انرژی و کاهش آلاینده های کربنی دارند و این برنامه ها به آسانی با یک جست وجوی ساده در اینترنت برای تمام کشورها در دسترس می باشد، اما در کشور ما هیچ یک از داوطلبان ریاست جمهوری تابه حال کلمه ای در این مورد بر زبان نرانده است. سهم توسعه برق خورشیدی و بادی چه می شود؟ بحران آب چطور؟ برای مثال اگر سال بعد باران کمتر ببارد چه؟ زمستان برعکس سال جاری سرد باشد و مصرف گاز خانگی سربه فلک بکشد چه؟
در خیلی از میادین نفتی ما، سهم برداشت زیر پنج درصد است. ما احتیاج به استفاده از روش های ازدیاد برداشت داریم که آنچنان هم پیچیده نیست، شرکت ملی نفت ایران خصوصا در سالهای اخیر چه کاری برای اجرای یک پایلوت موفق ازدیاد برداشتی انجام داده است؟ بروید و از نفتی ها بپرسید که کاهش حقوق در کنار افزایش مالیات چه بر سر متخصصان آورده است و کسانی که امکان خروج از کشور را داشته اند چگونه مجبور شدند جلای وطن کنند.
چرا یک فرد و تنها یک فرد در شرکت ملی نفت ایران تا جای ممکن مدیران ارشد، میانی و حتی مدیران واحد را می تواند از همشهریان خود بچیند؟ مدیران چه برنامه ای برای حذف این همشهری بازی که ریشه نفت را می خشکاند دارند؟ به زبان ساده، در حوزه نفت و گاز و انرژی و البته محیط زیست، کشتی ما در حال غرق شدن است و نه تنها عملکرد دولت قبل و البته دولت قبل تر و قبل تر هیچ کدام در استای اصلاح این مسیر نبوده است، بلکه روزبه روز سرعت نزدیک شدن به چاله های بزرگ مشکلات در دولت های مختلف بیشتر شده است.منبع:

1403/04/17
12:30:59
5.0 / 5
84
تگهای خبر: اقتصاد , اینترنت , بانك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها