گزارش رصد كالا؛

احیای تعاونی های خانواده محور در حوزه ساخت وساز

احیای تعاونی های خانواده محور در حوزه ساخت وساز به گزارش رصد کالا، یک کارشناس حوزه حکمرانی ضمن اشاره به مزایای احیای تعاونی های خانوادگی، اظهار داشت: این مساله می تواند باعث تحرک بخش ساخت وساز شود و حاکمیت باید با ایجاد سازوکار قانونی فرآیند را تسهیل کند.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، بررسی های میدانی نشان می‎ دهد که بعضی از متقاضیان مسکن در تهران و دیگر کلان شهرها مبادرت به خرید مشارکتی مسکن و حتی پیش خرید متری مسکن می کنند. با عنایت به این که خیلی از اقشار مردم امکان سرمایه گذاری در ساخت وساز را نداشته و نمی توانند یک خانه کامل را خریداری کنند؛ برای حفظ ارزش پول خود و کسب مقداری سود مبادرت به خرید مشارکتی مسکن در بعضی از مناطق رو به رشد کرده اند.
بنا بر نظر بعضی از کارشناسان فروش متری مسکن، یکی از بهترین مدلهای پیش فروش آپارتمان به حساب می آید؛ اما اجرای این طرح در وضعیت فعلی بازار مسکن با برخی موانع روبرو است؛ بعضی از این موانع مرتبط به مسائل حقوقی بوده و برخی دیگر هم ریشه در مشکلات اقتصادی کشور دارد.
از طرفی، خیلی از افراد پس انداز کافی برای خرید خانه و مشارکت در ساخت و ساز ندارند؛ همینطور به سبب وجود تورم قابل توجه در حوزه ساخت وساز مسکن، نمی توان شرایط ثابتی را برای جلب مشارکت مردم در این بازار متصور شد. به صورتی که مشارکت در ساخت و ساز و پیش خرید خانه هم اکنون یکی از پر ریسک ترین سرمایه گذاری ها در نزد مردم شناخته می شود.
راهکار ایجاد اعتماد میان سازندگان و سرمایه گذاران
همان طور که گفته شد، متأسفانه، به سبب شرایط نامناسب اقتصادی، بازار ساخت وساز در ایران دارای ثبات نبوده و قیمت ‎ مصالح، نیروی کار و… به صورت لحظه ای تغییر می کنند، از طرفی خیلی از متقاضیان خرید مسکن نمی توانند به صورت کامل به سازندگان ناآشنا اعتماد کرده و سرمایه های خویش را در اختیار آنها قرار دهند. همینطور سازندگان هم به سبب ریسک های مرتبط به تأمین مالی و عدم وجود نقدینگی برای به پایان رساندن پروژه های در دست ساخت، امکان فعالیت مداوم را نداشته و توأمان درگیر مسائل اداری برای کسب مجوز ساخت وساز می شوند.
در این میان بعضی از کارشناسان معتقدند که بهتر است، حاکمیت بعنوان ناظر در بازار مسکن ورود کرده و تلاش کند از راه ایجاد سازوکار ‎ های قانونی و اجرایی ریسک های سمت عرضه و تقاضا در بازار مسکن را کاهش دهد؛ بعنوان مثال حضور نهاد واسط در قراردادهای پیش فروش می تواند نااطمینانی های احتمالی پیش خریداران در رابطه با آینده هر پروژه را برطرف کند. البته فعالیت مستقیم سرمایه گذاران و نقش فعال آنها می توانند در کاهش ریسک های مدنظر آنها تأثیرگذار باشد.
ضرورت احیای تعاونی های مسکن خانوادگی
در همین رابطه، سید طه حسین مدنی رئیس اندیشکده حکمرانی هوشمند در گزارش رصد کالا به نقل از مهر اظهار داشت: متأسفانه دولت در قسمت تأمین زمین موفق عمل نکرده، بخش مصالح ساختمانی رهاشده و برخلاف کشورهای دیگر که دولت ها مشوق هایی را به سازندگان می دهند، در کشور ما سازوکار مناسب برای جذب سرمایه های مردم در صنعت ساخت وساز به وجود نیامده است.
مدنی با اشاره به اینکه ما نیاز داریم قوانین به نحوی اصلاح شوند که ساخت مسکن اقتصادی باشد و از سرمایه گذاران حوزه ساخت وساز به صورت قانونی حمایت شود، خاطرنشان کرد: امروز به سبب نبود سازوکار مشخص برای مشارکت مردم در پروژه های ساخت مسکن، خیلی از سازندگان نامعتبر در بازار ساخت مسکن درحال فعالیت هستند که این مورد سبب کاهش اعتماد مردم و خروج آنها از عرصه سرمایه گذاری مسکن شده است.
این کارشناس حوزه حکمرانی اضافه کرد: خیلی از متقاضیان خرید مسکن، منتظرند که دولت از آنها حمایت کند و با کمک دولت صاحب خانه شوند. بااین حال به صورت روزانه شاهد افزایش قیمتها هستیم و متأثر از این مساله قیمت تمام شده ساختمان هم افزایش پیدا کرده است؛ دراین بین میتوان به لزوم حضور تعاونی های کاملاً مردمی در عرصه ساخت وساز مسکن اشاره نمود.
مدنی ضمن اشاره به لزوم احیای تعاونی های مردمی و خانوادگی در حوزه ساخت وساز اظهار داشت: متأسفانه هم اکنون خیلی از مردم تمایلی برای سرمایه گذاری در حوزه ساخت مسکن ندارند که علت آن هم بیشتر در ارتباط با اندک بودن میزان سرمایه آنها و همینطور عدم اعتماد به پروژه های موجود در حوزه ساخت وساز است.
وی افزود: احیای برخی تعاونی های خانوادگی می تواند باعث تحرک بخش ساخت وساز شود؛ دراین بین حاکمیت می تواند با ایجاد یک سازوکار قانونی فرآیند دریافت مجوز، زمین و دیگر موارد در ارتباط با مسکن را تسهیل کند. افراد می توانند با ایجاد تعاونی و جمع آوری سرمایه های خرد، فرآیند ساخت وساز را آغاز کرده و با کاهش ریسک کلاهبرداری، خود به صورت فعالانه در عرصه ساخت وساز مشارکت کنند.
مدنی ضمن اشاره به چالش های پیشرو تعاونی های خرد حوزه مسکن، اظهار داشت: البته باید به مسائل این طرح توجه ویژه ای شود، برای مثال مبحث ارتباط بین اعضای تعاونی و سازندگان مسکن مبحث مهمی است؛ چون که خیلی از افراد به صورت تخصصی با فرآیند ساخت مسکن آشنایی ندارند؛ از طرفی بحث نظارت بر نحوه فعالیت سازندگان هم اهمیت دارد چون که بررسی کیفیت کار پیمانکار تنها از عهده یک نهاد ناظر قوی برمی آید.
سرمایه های خرد به سمت ساخت وساز هدایت شود
وی با تاکید بر این که روش اجرای طرح های در ارتباط با حوزه ساخت وساز اهمیت زیادی دارد، اضافه کرد: در این حوزه شرکتهای دانش بنیان می توانند با استفاده از تجارب خود در زمینه ساخت وساز وارد شوند و تعاونی های خرد از راه آنها مبادرت به فعالیت کنند.
این کارشناس حوزه حکمرانی در ادامه اظهار داشت: شرکت هایی که با حضور اندیشمندان دانشگاهی بوجود آمده اند می توانند واسطه مناسبی برای ارتباط بین تعاونی های مسکن، سازندگان و دولت باشند؛ علت آن هم به این مساله برمی گردد که این شرکت ها با عنایت به انجام پژوهش های مختلف و مطالعات تطبیقی توانایی شناسایی و حل مسائل حوزه ساخت وساز را دارند.
وی در انتها ضمن اشاره به این که نباید به حوزه مسکن نگاه سرمایه ای شود، اضافه کرد: البته این مساله در ارتباط با مسکن های ساخته شده است؛ به صورت کلی هر نوع ورود سرمایه به سبب سودآوری در حوزه مسکن تنها زمانی برای اقتصاد کشور سودآور است که در حوزه ساخت وساز سرمایه گذاری شود و اگر نه فعالیت دلالان در بازار ملک و املاک تنها باعث گسترش روحیه سوداگری و افزایش تورم خواهد شد.
باید به سمت اشکال جدید تعاونی حرکت کنیم
همچنین روح الله ایزدخواه، نماینده مجلس شورای اسلامی پیش از این ضمن اشاره به ظرفیت مناسب تعاونی ها برای رونق تولید اظهار داشت: ما باید به جای این که به سمت سرمایه گذاری خارجی یا ایجاد شرکتهای بزرگ متکی به دولت و منابع رانتی برویم، دنبال شبکه سازی شرکتهای کوچک و متوسطی که در کشور وجود دارند باشیم.
وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت بنگاه های کوچک و متوسط در مناطق متعدد کشور استفاده شود، اضافه کرد: این ظرفیت در کشور، برای شبکه کردن واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط وجود دارد و این راهبرد اتفاقاً می تواند باعث رونق تولید در عرصه های متعدد در کشور ما شود.
وی ضمن اشاره به لزوم ایجاد شبکه ‎سازی در حوزه سرمایه گذاری اظهار داشت: ببینید، مردم باید مشارکت جدی در اقتصاد داشته باشند و حاکمیت هم نقش نظارت خویش را به بهترین شکل اجرایی کند.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به نقش نظارت و سیاستگذاری دولت در امر توسعه تعاونی های خرد اضافه کرد: به عبارتی مردم عاملیت داشته باشند و حکومت نظارت برای پیشگیری از صدمه ها نظارت کند.
اجرای وعده ساخت ۴ میلیون مسکن با همکاری تعاونی های خرد ممکن می شود؟
به نظر می رسد تمرکز بر احیای تعاونی های خانواده محور می تواند یک راهکار مناسب برای ایجاد تعاونی های مسکن و تشویق مردم به سرمایه گذاری در حوزه ساخت وساز باشد؛ البته باید به این مساله اشاره نمود که حضور همه اقشار جامعه با هر سطح درآمدی در اجرای این طرح های پیشنهادی بسیار حائز اهمیت می باشد.
بنا بر نظر بعضی از کارشناسان تعاونی های خرد می توانند با جلب اعتماد افراد و مدیریت گروهی بستر مناسبی را جهت ایجاد واحدهای تولیدی ایجاد کنند؛ ایجاد شبکه و جمع آوری سرمایه های سرگردان افراد و ساخت مسکن به صورت سهامی می تواند یکی از کارکردهای مثبت این تعاونی ها باشد. البته نقش دولت بعنوان تنظیم گر و ناظر بسیار حائز اهمیت بوده و بدون ایجاد سازوکار قانونی مشخص نمی توان انتظار داشت که این ایده منجر به خروجی مناسب باشد.
بنابراین، میتوان با تاکید بر ظرفیت تعاونی های خانوادگی، حتی پس اندازهای بسیار خرد را به بازار ساخت وساز دعوت کرد. البته ایجاد واحدهای حداقلی برای سرمایه گذاری در پروژه های فروش مسکن (مانند فروش متری یا سهامی) و ایجاد سازوکار مناسب برای جلب اطمینان طرف عرضه و تقاضا مهیا شود نمی توان مانع مهمی برای ورود نقدینگی به بازار ساخت وساز متصور بود.


منبع:

1402/01/12
19:09:18
5.0 / 5
240
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها