ادعای عجیب دولت

ادعای عجیب دولت به گزارش رصد کالا تجارت نیوز نوشت: رسانه های دولتی از منفی شدن رشد نقدینگی بعنوان یکی از دستاوردهای تیم اقتصادی رئیسی یاد کرده اند. اما آمار بانک مرکزی چیز دیگری می گویند.
روز ۱۲ مرداد ماه دولت ابراهیم رئیسی یک ساله شد. در سالگرد یک ساله شدن دولت سیزدهم، رسانه های دولتی عنواینی را به عنوان دستاوردهای این دولت مطرح کرده اند. یکی از این موارد، منفی شدن رشد نقدینگی بعد از ۹ سال است. با این وجود بررسی گزارش های ماهانه بانک مرکزی از متغیرهای پولی این ادعا را رد می کند. طبق آمار بانک مرکزی، دولت ابراهیم رئیسی، سکان اداره کشور را با نقدینگی سه هزار و ۷۰۵هزار میلیارد تومان در آخر خرداد ماه ۱۴۰۰ در دست گرفته است. نقدینگی در یک سال بعد از آن با رشد ۳۷٫۸درصدی همراه شده و به پنج هزار و ۱۰۴هزار میلیارد تومان رسیده است. بدین سبب ادعای منفی بودن رشد نقدینگی کاملا بی اساس است.


منفی شدن رشد نقدینگی تنها در یک ماه!
از طرف دیگر اگر رشد ماهیانه نقدینگی هم ملاک این ادعا قرار گرفته باشد، به مفهوم اینست که دولت تنها عملکرد یک ماه خویش را مورد سنجش قرار داده. نقدینگی در اولین ماه سال ۱۴۰۱ با افت ۰٫۲درصدی همراه شد. اما به نظر نمی رسد که این عدد در امتداد عملکرد دولت در بخش پولی و بانکی به دست آمده باشد.
بررسی رشد ماهانه نقدینگی نشان میدهد که از سال ۱۳۸۵ به این سو، رشد نقدینگی به صورت معمول در فروردین ماه هر سال کمترین مقدار خویش را داشته است. بعلاوه، رشد نقدینگی در پنج سال، عددی منفی را ثبت کرده است و این اتفاق دلیل روشنی برای تحسین کردن عملکرد دولت رئیسی نیست.

بیشتر بخوانید: آیا وزیر اقتصاد از آمارهای بانک مرکزی بی اطلاع است؟ / از تناقض تا آمارسازی برای وارونه نمایی حقیقت های کشور مسعود نیلی: زندگی برای مردم خیلی مشکل تر خواهد شد/ رشد نقدینگی، افسارگسیخته است
21220


منبع:

1401/05/16
20:48:03
5.0 / 5
170
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها