منشا ورود گرد و غبار به ایران

منشا ورود گرد و غبار به ایران مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، ورود گردوغبار از صحرای آفریقا به کشورمان را رد کرد، اعلام نمود: تصاویر ماهواره ها حرکت گردوغبار از حوضه دجله و فرات به کشور را ثبت کرده اند.


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «رضا بیانی» اظهارات اخیر ترکیه درباره اینکه منشأ بخشی از طوفان های گردوغبار ایران از ناحیه صحرای آفریقا است، را قویاً رد کرد و اضافه کرد: پایش ها و بررسی های روزانه ما از راه تصاویر ماهواره ای مدیس نشان داده است منشأ گردوغباری که ۷ آوریل به سمت ایران آمد از ناحیه کانون گردوغبار غرب موصل و از جنوب ترکیه در مرز با عراق است و این تصاویر را ثبت و آرشیو کرده ایم. مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور عنوان کرد: برپایه مستندات و تصاویر دریافتی از ماهواره مدیس میتوان گفت کانون گردوغبار در میان دجله و فرات، ایران را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. وی افزود: رصد تصاویر ماهواره ای مدیس، حرکت گردوغبار به سمت ایران از منطقه صحرای آفریقا را نشان نمی دهد و ما با اظهاراتی از این دست کاملاً مخالفیم. مهم ترین کانون های داخلی گردوغبار در ایران به غیر از کانون شرق اهواز که جنگل کاری شده، در ارتباط با هامون و جازموریان است بیانی با اشاره به اینکه گردوغبار، ذرات میکرونی هستند و اگر از صحرای آفریقا برخیزند در میان راه رسوب می کنند خاطرنشان کرد: چند سال پیش گردوغبار از سمت کشور الجزایر برخاست، اما در لبنان، عربستان و فلسطین اشغالی رسوب کرد. مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: با راه اندازی سد آتاتورک در ترکیه بر سرشاخه های رودخانه های دجله و فرات که ۱۰ تا ۱۵ برابر سدهای ایران هستند، میزان آب این رودخانه ها که دشت های عراق را مشروب می کند کم شده و ازاین رو خیلی از هورها در پایین دست حوضه دجله و فرات از بین رفته اند. وی تصریح کرد: در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میزان بارندگی در عراق خوب و میزان آب ورودی از ترکیه به حوضه های دجله و فرات، وضع بهتری داشت و ازاین رو شرایط تالاب ها و پوشش گیاهی در عراق و ایران هم به نسبت امروز بهتر بود. منشأ خارجی گرد و غبارها در ایران بیانی ضمن اشاره به اینکه در دنیا و همچون ایران هر روز دو بار با استفاده از ماهواره مدیس از عرصه های زمینی و آبی کره زمین شامل بیابان ها، مراتع، جنگلها، اقیانوس ها و رودها تصویربرداری می شود، توضیح داد: این ماهواره شامل ۳۳ باند است و این باندها اطلاعات اتمسفری زمین همچون دما، گردوغبار، رطوبت و گرمای زمین، میزان بارندگی و گرمای سطح اقیانوس ها را نشان می دهند و این اطلاعات قابل ارزیابی و پایش هستند. براساس مستندات و تصاویر دریافتی از ماهواره مدیس میتوان گفت کانون گردوغبار در میان دجله و فرات، ایران را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد وی افزود: با تصویربرداری روزانه میتوان پایش هایی مانند سبزینگی و گردوغبار را به صورت مستمر انجام داد و این اطلاعات، پایه ای برای وبگاه های تخصصی مختلف هستند.
مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اذعان داشت: ما از سال ۲۰۱۵ به تصاویر ماهواره مدیس دسترسی پیدا کرده ایم و این ماهواره دارای آرشیو از سال ۲۰۰۰ است و این آرشیو قابل استفاده می باشد. وی افزود: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از سال ۲۰۱۵ با استفاده از تصاویر ماهواره ای مدیس و چند ماهواره دیگر، پایش و بررسی منشأ کانون های داخلی و خارجی گرد و غبارها را در ایران بررسی نموده است. بیانی درباره منشأ خارجی گرد و غبارها در ایران اظهار داشت: در غرب کشور پاکستان در مرز با ایران، تالابی است که خشک شده و با فعل و انفعال به وجود آمده در آن منطقه، تقریباً قسمتی از شرق ایران تحت تأثیر رخدادهای گردوغبار قرار گرفته است و تالابی در غرب افغانستان در استان نیمروز هم واقع شده و با خشک شدن آن، گردوغبار از آن ناحیه وارد ایران می شود. وی ادامه داد: از سمت جنوب ایران، کانون های گردوغبار در جنوب ریاض عربستان و در محدوده بیابانی نجران و هافرالبتین وجود دارد و گردوغبار از این مناطق وارد عراق و سپس وارد آبادان، خرمشهر و اهواز می شود. مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور درباره کانون های گردوغبار عراق هم توضیح داد: کانون های بعدی در کشور عراق و در مناطق الواسط، غرب بصره، غرب موصل و دیرالزور در مرز بین عراق و سوریه است و این کانون های گردوغبار ایران را تحت تأثیر قرار می دهند. بیانی اظهار داشت: بر مبنای بررسی تصاویر ماهواره ای، مهم ترین کانون های داخلی گردوغبار در ایران به غیر از کانون شرق اهواز که جنگل کاری شده اند، در ارتباط با هامون و جازموریان است. 223227

1401/02/27
23:04:37
5.0 / 5
328
تگهای خبر: ارز , تخصص , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها