نگاهی به وضعیت تولید خودروسازان بزرگ در سال 98

نگاهی به وضعیت تولید خودروسازان بزرگ در سال 98 به گزارش رصد كالا سال ۹۸ سال خوبی برای صنعت خودرو نبود. آمار تولید بسیار پایین تر از نرخ اعلامی از جانب مقامات صنعتی كشور به ثبت رسید. خودروسازان توانستند در این مدت در مجموع حدود ۸۵۵ هزار دستگاه خودرو تولید كنند. این در شرایطی است كه پیشبینی های اولیه حكایت از تولید یك میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه داشت.
این در حالی است که خودروسازان بزرگ در آمار رسمی اعلامی خود به سایت کدال (سازمان بورس) رشدی ۶ درصدی را نسبت به سال قبل (سال ۱۳۹۷) ثبت کرده اند. یکی از اصلی ترین عوامل موثر در این کاهش تولید تشدید باردیگر تحریم ها ضد ایران بود. البته در این میان کمبود نقدینگی هم مانند همیشه قطعه سازان را بعنوان حلقه اصلی تولید خودرو بیشتر از پیش صدمه پذیر کرده بود. آنالیز آمارها نشان داده است خودروسازان روند رو به رشدی را از آغاز پاییز سال قبل آغاز کردند ولی ناگهان این روند با آغاز بهمن ماه متوقف گردید. به صورتی که نرخ منفی تولید به ۲۱.۶ درصد هم رسید. در این میان شیوع کرونا در ماه های پایانی سال و به تبع آن توقف خطوط تولید هم ضربه آخر را وارد کرد.

نگاهی به آمار تولید آبی های جاده مخصوص
از مجموع ۸۵۴ هزار و ۲۳۵ دستگاه خودروی تولیدشده پارسال سهم ایران خودرو معادل ۳۸۹ هزار و ۴۵۴ دستگاه بود. این یعنی آبی های جاده مخصوص توانسته اند ۸ هزار و ۱۰۸ دستگاه خودرو بیشتر از سال قبل تولید کنند. رشد تولید ایران خودرو در این مدت ۲.۱ درصد ثبت شده است. کارنامه پایانی این شرکت در اسفند ماه با رکورد ۳۴ هزار و ۴۷۱ دستگاه بسته شد که در قیاس با مدت مشابه سال قبل خود حدود ۲۳.۶ درصد افت را نشان داده است. در گروه ایران خودرو افت تولید پژو و سمند بیشترین سهم را در این نرخ منفی به دنبال داشته است.

نگاهی به آمار نارنجی های جاده مخصوص
از مجموع ۸۵۴ هزار و ۲۳۵ دستگاه خودروی تولیدشده پارسال سهم سایپا معادل ۳۵۸ هزار و ۶۹۹ دستگاه بود. البته این بدون احتساب تیراژ تولید پارس خودرو بعنوان زیرمجموعه این شرکت است. شرکتی که در این مدت توانست ۱۰۶ هزار و ۷۲ دستگاه انواع خودرو تولید نماید. سایپا با این تیراژ تولید توانست رشد تولید ۲۱.۳ درصدی را برای خود ثبت کند. سایپا در آخرین ماه سال قبل توانست ۳۴ هزار و ۴۷۱ دستگاه خودرو تولید نماید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل افتی ۱۸.۸ درصدی را ثبت کرده است. سه خودروساز بزرگ در بهترین ماه تولید خودرو روی هم رفته ۶۷ هزار و ۳۶۷ دستگاه خودرو تولید کردند که درمجموعه کاهشی ۲۱.۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داده است. در گروه سایپا بیشترین افت تولید مربوط به خودرو های خانواده پراید و تیبا بوده است.

نگاهی به آمار سردمدار شرکت های خصوصی
شرکت مدیران خودرو بعنوان یکی از موفق ترین تولیدکنندگان خصوصی حوزه خودرو حتی در اوج بحران هم به لطف همکاری طرف چینی به روند تولید و عرضه ادامه داد. این شرکت پارسال توانست ۱۳ هزار و ۸۴۴ دستگاه خودرو تولید نماید. نکته تاسف بار اینجاست که مدیران خودرو در سال ۹۷ توانسته بود ۳۷ هزار و ۲۸۱ دستگاه خودرو تولید نماید. این یعنی این خودروساز چینی در سال ۹۸ با کاهش تولیدی معادل ۶۳ درصد روبرو شده است.
۲۱۲۱

1399/02/11
11:21:27
5.0 / 5
2820
تگهای خبر: بورس , تولید , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها