مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی به گزارش رصد كالا چگونه جرم كلاهبرداری را اثبات كنیم؟


به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، كلاهبرداری سابقه بسیار دیرینه ای دارد. برخی افراد با بهره گیری از هوش خود در مسیرهای منفی و به دنبال اعمال نابهنجار و با سو استفاده از سادگی و یا اعتماد برخی دیگر، اقدام به كسب منفعت ناحق و ایراد ضرر به دیگری می نمایند. كلاهبرداری در خارج از فضای مجازی یكی از جرایمی است كه اثبات آن تا حدی دشوار و شكایت كیفری از آن در خیلی از مواقع با شكست مواجه ی گردد. با این وجود می توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی را در مورد كلاهبرداری، مجازات و طرق اثبات آن به دست خواهید آورد در ادامه با وكیل كلاهبرداری همراه باشید...
كلاهبرداری چیست؟
عامه اجتماع خیلی از جرایم رخ داده را در چارچوب كلاهبرداری معرفی می كنند حل آنكه این جرم محدوده ی مشخصی داشته و عدم اثبات یكی از شرایط آن می تواند عمل ارتكابی را از دایره كلاهبرداری خارج و در محدوده یك جرم جزایی دیگر وارد نماید. كامل ترین و دقیق ترین تعریفی كه می توان در مورد جرم كلاهبرداری عرضه نمود به شكل ذیل می باشد.
- به عمل و یا اعمال متقلبانه یك فرد و به صورت عالمانه و عامدانه برای كسب منفعت مالی خود و با قصد و فعل اضرار به دیگری و با توسل به وسایل متقلبانه كلاهبرداری می گویند.
مهمترین مصادیق كلاهبرداری
كلاهبرداری می تواند در چارچوب تمام افعالی كه در تعریف فوق می گنجد رخ دهد با این وجود مهمترین مصادیق آن كه تابحال مبتلابه پرونده های بسیاری در دعاوی كیفری بوده اند شامل موارد ذیل می باشند:
- استفاده از اسناد واهی به بانك ها و مؤسسات برای دریافت وام و تسهیلات ویژه
- عدم عرضه وضعیت دقیق مالی خود برای استفاده از تسهیلات دولتی
- عرضه اسناد مالی واهی جهت نشان دادن سوددهی مطلوب یك شركت به مجامع عمومی
- عرضه اسناد واهی و غیر واقعی از فعالیتهای مثمر ثمر خود در یك شركت و یا هر گونه تأسیسات دیگری
- اعلام سودهای كلان و غیركلان واهی و غیرواقعی در مورد سهام اوراق بهادار
- تظاهر به داشتن تخصص ویژه از حیث علم و یا تجربه و یا هر دو در مورد مبحث خاصی
- ورشكستگی به تقصیر و یا تقلب یك تاجر و تاجر
- معرفی اموال و یا موقعیت اجتماعی و خانوادگی دیگری بعنوان اموال و یا موقعیت خود
- جعل عنوان نمایندگی بیمه
- تقسیم نمودن منافع واهی و غیر واقعی با استناد به صورت دارایی میان شركا و از سوی مدیران
شرایط وقوع جرم كلاهبرداری
در جرم كلاهبرداری هم همچون دیگر جرایم كیفری باید سه ركن مادی، معنوی و قانونی آن قابلیت اثبات داشته باشند. جرم انگاری این عمل در مواد قانونی بسیاری یاد شده واقع شده است اما مهمترین ماده قانونی دال بر جرم انگاری كلاهبرداری، ماده یك قانون تشدید مجازات مرتكبین ارتشا، اختلاس و كلاهبرداری است. ركن مادی این جرم را تمام وسایل و اقداماتی كه منجر به وقوع فعل مجرمانه می گردد را شامل شده و سو نیت و قصد اضرار به دیگری در جهت كسب منفعت شخصی، ركن معنوی كلاهبرداری را شكل می دهد.
اصولاً كلاهبرداری را با عنوان یك جرم مركب می شناسند به این مفهوم كه مجرم در حین ارتكاب جرم و یا مقدمات آن، به جرایم دیگری همچون جعل اسناد و یا استفاده از سند مجعول هم مبادرت می نماید. همینطور این جرم را جرم مقید می دانند بدان معنا كه وقوع آن باید با حصول نتیجه برای مجرم و ورود ضرر به شاكی همراه باشد.
یكی از مهمترین شروط وقوع جرم كلاهبرداری، اعتماد قربانی به كلاهبردار بوده و اینكه وی باید مال خویش را با اراده و قصد خویش در اختیار كلاهبردار قرار داده باشد. این شرط سبب شده است تا خیلی از جرایمی كه عامه مردم آنرا كلاهبرداری قلمداد می كنند، از حیطه این جرم خارج و در عداد جرایم دیگری قرار گیرند.
شكایت از جرم كلاهبرداری و نحوه اثبات آن
جهت طرح شكایت ضد جرم كلاهبرداری باید به دادسرای كیفری محل وقوع جرم رجوع نمائید و در آنجا برگه شكواییه را در خصوص نام و مشخصات شاكی، نام و مشخصات متشاكی عنه و توضیحات مندرجه در مورد جرم صورت گرفته و ادله قانونی خویش را جهت اثبات كلاهبرداری تقدیم نمائید. پرونده شما بعد از طی مراحل قانونی به دادگاه كیفری ارسال شده و مورد بررسی و ابلاغ رأی قرار می گیرد.
از مهمترین اقدامات شما در زمان شكایت، استناد به ادله قانونی و معتبر و بدون شبهه جهت اثبات جرم كلاهبرداری است. قانون موارد ذیل را جهت اثبات این جرم معتبر شمرده است:
- اقرار متهم كه در موارد نادری انجام می گردد.
- اسناد رسمی و یا عادی به شرط كارشناسی
- شهادت شهود معتبر و قابل پذیرش برای دادگاه
- امارات وقوع جرم
- تحقیقات محلی
- علم قاضی
مجازات جرم كلاهبرداری
جرم كلاهبرداری دارای دو نوع مجازات ساده و مشدد است. مجازات مشدد مربوط به جرایمی است كه مرتكب آن با سو استفاده از منصب دولتی و رسمی خود، اقدام به كلاهبرداری نموده باشد و شدیدترین مجازات مقرر شده برای آن، انفصال دائم از مشاغل دولتی است.
بنابراین مجازات جرم كلاهبرداری را می توان شامل موارد ذیل دانست:
- مجازات ساده: رد مال، یك تا هفت سال حبس و جزای نقدی معادل مال كسب شده
- مجازات مشدد: رد مال، دو تا ده سال حبس، انفصال دائم از خدمات دولتی و جزای نقدی معادل مال كسب شده
با توجه به میزان مجازات تعیین شده برای جرم كلاهبرداری، مجرم امكان دارد مشمول هر یك از مجازات های تكمیلی به حكم قاضی و یا مجازات تبعی به حكم قانون گذار واقع گردد.
مشاوره حقوقی رایگان: جرایم كیفری بسیار حساس بوده و نتیجه آن می تواند در در آینده زندگی شما تأثیرگذار باشد ازاین رو هیچگاه بدون وكیل در دادگاه حاضر نشوید برای ارتباط با یكی از وكلای خوب كیفری با شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱ تماس بگیرید و از مشاوره حقوقی مجانی گروه حقوقی عدل جویان بهره مند شوید. در ضمن امكان عرضه مشاوره حقوقی به صورت آنلاین هم فراهم شده، شما عزیزان می توانید به سایت گروه حقوقی عدل جویان به آدرس https: //adljooyan.com مراجعه نموده و در قسمت پرسیدن سوال، مشكل یا سوال حقوقی خویش را مطرح نموده و از مشاوره حقوقی آنلاین تیم حقوقی عدل جویان بهره مند شوید.
این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1398/11/15
22:47:14
5.0 / 5
4302
تگهای خبر: بانك , تخصص , تسهیلات , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها