تازه ترین آمار نرخ تورم در كشور

تازه ترین آمار نرخ تورم در كشور رصد كالا: معاون اقتصادی و محاسبات ملی مركز آمار ایران آخرین گزارش مركز آمار از تورم كشور را تشریح نمود.


به گزارش رصد كالا به نقل از خبر آنلاین، ایوب فرامرزی در گفتگویی تلویزیونی در شبكه خبر در تبیین این گزارش اظهار داشت: نرخ تورمی كه مركز آمار اعلام می كند، بر طبق محاسبه نرخ سبدی با ۴۷۵ قلم كالاست كه دائما رصد قیمت می شوند. معاون اقتصادی و محاسبات ملی مركز آمار ایران اضافه كرد: این رصد قیمت در ۲۳۱ شهر كشور و ۶۲۶ آبادی ماهانه صورت می گیرد. ماموران ما بیشتر از ۳۲۰ مظنه قیمت را از شهرها و روستاهای كشور جمع آوری می كنند. وی ادامه داد: یك طبقه بندی از اقلام مصرفی داریم كه شامل آشامیدنی ها و خوراكی ها شامل انواع برنج، گوشت گرم و منجد، تخم مرغ، پوشاك و... است و برمبنای اینكه اهمیت كدامیك از اقلام برای خانوارها بیشتر است، دسته بندی و منتشر می شوند.
فرامرزی اظهار داشت: یك طرح بزرگ دیگری داریم كه فصلی است و مربوط به "هزینه و درآمد" خانوار می شود. در این طرح نزدیك به هزارقلم سوال از حدود ۴ هزارخانوار پرسیده می شود كه طی ان بررسی می نماییم خانوارها كدام كالا را بیشتر مصرف می كنند كه این كالا در محاسبات نرخ تورم هم وزن بیشتری دارد.

وی در تشریح آخرین گزارش مركز آمار، سه ماه متوالی مهر، آبان و آذر را برشمرد و اظهار داشت: این محاسبه مهمترین محاسبه و تورم بزرگ به شمار می اید كه ۱۲ ماهه منتهی به آذر ۹۸ را در مقایسه با ۱۲ ماهه منتهی به آذر ۹۷ اعلام می كند.

معاون اقتصادی و محاسبات ملی مركز آمار اظهار داشت: در مهرماه نرخ تورم ۴۲ درصد، آبان ۴۱.۰۱ و در اذر ۴۰ درصد شد كه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل سیر نزولی داشت.

او اشاره كرد: این ارقام نشان دهنده كاهش قیمت ها نیست بلكه سرعت افزایش قیمت را نشان میدهد كه به آن اصطلاحا تورم می گویند.

فرامرزی در تعیین تورم نقطه ای نیز اظهار داشت: از اردیبهشت شاهد سیرنزولی سرعت افزایش قیمت ها در محاسبه نرخ تورم ماهیانه بودیم كه این میزان در آذرماه روند معكوس یافته است.

او با بیان اینكه سبزیجات و جالیزی ها در این مدت، ۷۰ درصد، ابزیان ۷۷ درصد و پوشاك ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته اند، اظهار داشت: البته اقلامی مثل گوشت قرمز كاهش محسوس و آب و برق نیز كاهش سه درصدی داشته اند.

معاون اقتصادی و محاسبات ملی مركز آمار افزود: ثبات اقتصادی شرط رشد اقتصادیست كه مولفه های مختلفی دارد و تورم یكی از انهاست؛ درجایی كه تورم هست اقتصاد رشد نمی نماید.

او اشاره كرد: سیاستگذاران پولی و مالی كشور لازم است نوسانات قیمت در بخش های مختلف اقتصاد استفاده و سیاست بهینه ای پیاده سازی كنند.


منبع:

1398/10/07
10:00:45
5.0 / 5
4747
تگهای خبر: اقتصاد , تورم , قیمت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها