گزارش رصد كالا

گلایه زوار از تأخیرپروازهای اربعین، استقرارسازمان هواپیمایی درنجف

گلایه زوار از تأخیرپروازهای اربعین، استقرارسازمان هواپیمایی درنجف رصد كالا: برخی مشكلات به وجود آمده در اثر ازدحام مسافران و زوار در فرودگاه نجف و فقدان زیرساخت های مناسب در این فرودگاه، سبب شد تا برخی از پروازهای شب گذشته به تهران با تأخیر تا 10 ساعت مواجه شود.به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، در دو روز پایانی زیارت اربعین حسینی (ع) و همزمان با آغاز موج بازگشت گسترده زائرین، خیلی از زوار اربعین از تأخیرهای به وجود آمده در پروازهای بازگشت از فرودگاه نجف گلایه مند هستند.
بر اساس گزارش های واصله به خبرنگار مهر، خیلی از مسافرانی كه از فرودگاه نجف عازم تهران یا دیگر شهرهای میزبان پروازهای اربعین هستند، از تأخیرهای چند ساعته شكایت دارند. بگونه ای كه برخی پروازها با بیشتر از ۸ ساعت تأخیر انجام شده است.
به عنوان مثال پرواز ۲۱: ۳۰ قشم ایر شب گذشته با ۸ ساعت تأخیر، ۴: ۳۰ بامدادان امروز فرودگاه نجف را به مقصد فرودگاه امام خمینی (ره) ترك كرد.
مسافر این پرواز به خبرنگار مهر اظهار داشت: مردم از تأخیر طولانی این پرواز كلافه شده بودند؛ هیج فردی هم نه از مقامات فرودگاه نجف و نه از مسئولان دفتر نمایندگی قشم ایر در این فرودگاه حاضر به پاسخگویی نبودند.
بروز تاخیر در خیلی از پروازهای روز گذشته و دیشب از فرودگاه نجف به مقصد شهرهای ایران منجر به ازدحام شدید جمعیت در این فرودگاه شده و برای زوار خسته ای كه گیت های گوناگون بازرسی این فرودگاه را در ازدحام جمعیت پشت سر گذاشته و در سالن ترانزیت متوجه تاخیر پروازهایشان شده بودند، شرایط سختی را بوجود آورده بود.
آیین نامه حقوق مسافر چه می گوید؟ خسارت پرداخت خواهد شد؟
بر اساس آئین نامه حقوق مسافر، در پروازهای خارجی با بیشتر از ۵ ساعت تأخیر، شركت هواپیمایی ملزم به ارائه خدمات پذیرایی نوع اول و دوم (میان وعده و وعده غذایی گرم و كامل) و همین طور انتقال مسافران به هتل است.
ضمن اینكه شركت هواپیمایی ملزم به بازپرداخت ۲۰ درصد از هزینه بلیت به مسافران خواهد بود.
این در حالی است كه فرودگاه نجف با ستاندن مقررات سختگیرانه در ابتدای انجام پروازهای اربعین امسال، خواستار انجام تعهدات ایرلاین های ایرانی قبل از آغاز عملیات پروازهای اربعین و بازپرداخت بدهی های شركت های هواپیمایی ایرانی به این فرودگاه بود تا مجوز برگزاری پروازهای اربعین امسال را صادر كند.
عباس جمشیدی معاون بازرگانی هما در نشیت خبری در نیمه دوم مهر ماه امسال اعلام نمود: ایران ایر توانست با فرودگاه نجف در مورد بازپرداخت بدهی های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به تفاهم برسد.
وی افزود: اگر بدهی های ایران ایر به فرودگاه نجف بازپرداخت نمی شد، امسال اجازه انجام پروازهای اربعین را به ما نمی دادند.
مقصو اسعدی سامانی دبیر انجمن شركت های هواپیمایی نیز هفته گذشته در گفتگو با خبرنگار مهر درباره بدهی ایرلاین های ایرانی به فرودگاه نجف تصریح كرد: شركت های هواپیمایی ایرانی ۱۵ میلیون دلار به فرودگاه نجف بدهی داشتند كه قبل از انجام عملیات پروازهای اربعین امسال، همه شركت های هواپیمایی بدهكار توانستند با فرودگاه نجف به توافق برسند.
این سخت گیری های فرودگاه نجف در حالی است كه مقامات عراقی از ارائه كوچكترین خدمات و رسیدگی به زیرساخت های این فرودگاه خودداری می كنند.
فرودگاه نجف از هر مسافر ۱۰ دلار می گیرد
با این حال برمبنای مصوبه ای كه شورای شهر نجف دارد، از هر مسافری كه بوسیله فرودگاه نجف وارد عراق می شود، ۱۰ دلار برای آبادانی این شهر دریافت می شود كه ستاندن این مبلغ سبب می شود خیلی از مسافرانی كه پول عراقی یا دلار همراه ندارند، با مشكل مواجه شوند.
درگیری با كارمند قشم ایر در فرودگاه نجف
به گفته برخی مسافران، شب گذشته به علت تأخیر ۸ ساعته ای كه یكی از پروازهای قشم ایر به تهران داشته، مردم با مسئولان این شركت هواپیمایی در نجف درگیر می شوند.
دبیر انجمن ایرلاین ها: مشكلات به وجود آمده در فرودگاه نجف مرتفع شد/ استقرار سازمان هواپیمایی در نجف
مقصود اسعدی سامانی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تأخیرات به وجود آمده در پروازهای دیشب و بامدادان امروز فرودگاه نجف تصریح كرد: شب گذشته برخی پروازهای قشم ایر، تابان، ماهان و هما گرفتار مشكل شد كه درنتیجه مسافران با تأخیر به تهران رسیدند.
وی علت اصلی این اتفاق را ازدحام مردم و زوار در فرودگاه نجف عنوان نمود و مدعی شد: از بامداد امروز مشكل برطرف شده و پروازها بموقع در حال انجام می باشد.
دبیر انجمن شركت های هواپیمایی با اشاره به اینكه هواپیمایی كه قشم ایر به نجف فرستاده بود، با نقص فنی مواجه گردید، افزود: این شركت هواپیمایی برای مسافرانی كه پرواز آنها با تأخیر روبه رو شد، تسهیلات فراهم و آنها را به هتل منتقل كرده.
وی خاطرنشان كرد: از بامداد امروز یك تیم كارشناسی از سازمان هواپیمایی كشوری در فرودگاه نجف مستقر شدند تا بر روند انجام پروازها نظارت داشته باشد. ایرلاین ها نیز در فرودگاه نجف دفتر دایر كرده و نیروهای خودرا در این فرودگاه مستقر كرده اند.
اسعدی سامانی درباره درگیری مردم با كارمند قشم ایر در فرودگاه نجف اظهار داشت: از مردم می خواهیم صبور باشند؛ شركت های هواپیمایی تمام تلاش خودرا به خرج می دهند تا مشكل مردم برطرف شود. درگیری با كارمند شركت هواپیمایی، رفتار مناسبی نبود.
وی در مورد بدهی ایرلاین های ایرانی به فرودگاه نجف اظهار داشت: قسمتی از این بدهی ها قبل از آغاز عملیات پروازهای اربعین پرداخت و بخشی دیگر نیز با مذاكرات انجام شده، تقسیط شده است.
معاون بازرگانی یك شركت هواپیمایی: تأخیر پروازهای اربعین به علت ازدحام مسافران است
محمد خداكرمی معاون بازرگانی هواپیمایی وارش نیز با اشاره به اینكه تأخیرهای به وجود آمده برای هر شركت هواپیمایی باید مورد به مورد بررسی شود، اظهار داشت: وارش در عملیات اربعین امسال هیچ تأخیری نداشت.
سرپرست سابق سازمان هواپیمایی كشوری اضافه كرد: این ایرلاین روزانه از ۲۰ مهر ماه تا كنون بطور متوسط ۷ پرواز به نجف داشت كه متوسط تأخیرها كمتر از چند دقیقه بوده و علت اصلی آن هم، رفتارهای سخت گیرانه بخش امنیتی فرودگاه نجف است كه سبب افزایش ازدحام مسافران در گیت های بازرسی می شود.
وزیر راه: امسال پایین ترین میزان تأخیر پروازی در اربعین را شاهد بودیم
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز بامداد امروز (شنبه ۲۷ مهر) در بازدید از مركز مدیریت پایانه های مرزی كشور در ستاد مركزی اربعین با اشاره به اینكه شركت های هواپیمایی طی این مدت همكاری لازم را داشتند اظهار داشت: در پروازها با حداقل تأخیر روبه رو هستیم و نسبت به سال قبل با افزایش ۳۵ درصدی پروازها روبرو شده ایم.
به نظر می رسد برخلاف تدارك گسترده و برنامه ریزی خوبی كه امسال در زمینه حمل و نقل جاده ای و ریلی برای جابجایی زوار اربعین انجام شده است، در حوزه حمل و نقل هوایی برنامه ریزی و مدیریت منجسمی صورت نگرفته است و همانگونه كه دبیر انجمن شركتهای هواپیمایی نیز اشاره نمود سازمان هواپیمایی كشور بامداد امروز و در صورتی كه بخش قابل توجهی از پروازها انجام شده تازه برای مدیریت شرایط در فرودگاه نجف مستقر شده است كه باید امیدوار بود طی روزهای آتی كه بازگشت زوار به كشورمان ادامه دارد، پروازهای شركتهای هواپیمایی نیز بموقع و با كمترین تاخیر صورت گیرد.


منبع:

1398/07/28
13:10:50
5.0 / 5
4686
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها