امیدواری مردم برای خانه دار شدن

امیدواری مردم برای خانه دار شدن به گزارش رصد كالا ؛ />ابلاغ طرح مسكن اقساطی توسط دولت می تواند در میان افرادی كه به علت مشكلات مالی و بحران اقتصادی به وجود آمده نمی توانند برای خرید مسكن اقدام نمایند امیدواری ایجاد كند و با این امید كه بتوانند به جای پرداخت اجاره، اقساط خانه را پرداخت كنند و روزی خانه دار شوند مبالغی را پرداخت كنند.
این چنین طرح هایی برای بهبود وضعیت اعتماد جامعه هم مثبت ارزیابی می شود البته بر تعداد آنها هم باید اضافه شود. نباید فراموش نماییم كه مسكن به صورت مستقیم به حدود ۱۵۰ شاخه صنفی و صنعتی متصل است و اگر بازار ساخت وساز مسكن در كشور با گذشتن از ركود فعلی، رونقی باردیگر بگیرد می توانیم پیشبینی نماییم كه وضعیت اشتغال هم رشد قابل توجهی خواهد داشت و به شكلی از بحران كنونی خارج خواهد شد.
سیاست های وزیر جدید راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید می تواند به خروج از بحران اقتصاد كشور كمك نماید چونكه بعد از طرح موسوم به مسكن مهر كه در دولت نهم و دهم در دستور كار قرار داشت و به نظر می رسد كه نتیجه خوبی به همراه نداشت، بازار مسكن ایران در سراشیبی رها گردید و الان دولت با چنین طرح هایی می تواند آب رفته را به جوی بازگرداند.
به نظر من هنوز آن قدر كه برخی ناامیدانه از اقتصاد ایران حرف می زنند، دیر نشده است و همین خبرهای خوبی كه در مورد ابلاغ طرح مسكن اقساطی منتشرشده است در میان مردم امیدواری بوجود آورده است ولی به نظر من در این طرح یك مشكلی وجود دارد و آن این كه طبقه كارگر برای خانه دار شدن جایی در این طرح ندارد كه برای پشتیبانی از اقشاری كه در این جنگ اقتصادی ضربه دیده اند باید فكری بكنند و آنها را هم در كنار كارمندان دولت قرار دهد.
به این نكته هم توجه داشته باشید كه مسكن نسبت به سال های گذشته آن قدر گران شده است كه درواقع خریداران اصلی در بازار خریدوفروش ملك حضور خیلی كم رنگی دارند و می تواند به جرئت گفت خیلی از معاملات كنونی به دست دلالان و سرمایه داران انجام می گیرد كه طرح مذكور با بالا بردن تعداد خانه هایی كه می تواند در بازار معامله شود قیمت ها را به اندازه قابل ملاحظه ای كاهش خواهد داد و اجرای این طرح می تواند نخستین قدم در كاهش قیمت خانه و بازگشت رونق به بازار مسكن باشد.
در وضعیت كنونی اقتصادی كشور به نظر تنها راه خانه دار شدن مردم همین اجاره به شرط تملیك است چونكه با بالا بودن نرخ سود وام های بانكی شهروندان تمایلی جهت استفاده از این خدمات بانك ها ندارند.
اگر حاكمیت می خواهد در این وضعیت اقتصادی كه هرروز محاصره تحریم ها تنگ تر و تنگ تر می شود امیدی به جامعه تزریق كند باید به اجرایی شدن طرح هایی این چنین سرعت ببخشد و همینطور دولت هم باید به تعداد چنین طرح های رفاهی اضافه كند ولی مسئولان باید دقت داشته باشند كه این موضوعات باید برای همه مردمی كه به هر نوعی دستمزد می گیرند باشد و بین كارمند و كارگر هیچ تقسیمی ایجاد نكنند چونكه خود دولت همواره اعلام می كند كه می خواهد چابك سازی كند و بخش هایی را به بخش خصوصی واگذار كند.

*اقتصاددان

۲۲۶۲۲۶

1398/04/05
01:27:28
5.0 / 5
4496
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها