یك اقتصاددان اعلام كرد

تولید نقشه ارزی جدید بر بستر دستاوردهای امنیتی ایران

تولید نقشه ارزی جدید بر بستر دستاوردهای امنیتی ایران به گزارش رصد كالا یك تحلیلگر، با اشاره به سفر رئیس كل بانك مركزی به عراق، اظهار داشت: این سفر ادامه سیاست درست امنیتی ایران در غرب آسیا را نشان داده و نقشه ارزی جدیدی را بر بستر دستاوردهای امنیتی را نمایان می سازد.به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، مجید شاكری در گفتگویی اظهار داشت: طی سال های اخیر، همواره حد فاصل شروع سال جدید چینی تا شروع سال جدید هجری شمسی، روزهای مهمی در سیاستگذاری ارزی بانك مركزی محسوب می شوند. در این دوره، عوامل فصلی موثر بر بازار ارز، كم و بیش، سكون می یابند و دست بانك مركزی برای انجام كارهای واقعی، اصلاح نقشه ارزی و ساختار حواله بازتر می شود.
این تحلیلگر مسائل اقتصادی اضافه كرد: یكی از بزرگترین حسرت های من در سیاستگذاری ارزی اسفند ۹۶ و تعطیلات عید سال ۹۷، آن است كه باوجود حساسیت شرایط و وضوح شكنندگی و تنش در بازار ارز در سال ۹۷، مهمترین برنامه خارجی رئیس كل وقت بانك مركزی، دیدار با رئیس بانك مركزی سوئد بود! برنامه ای كه كاملا بی ارتباط با اقتضائات زمان و نقشه ارزی ایران به شمار می رفت.
وی خاطرنشان كرد: خوشبختانه رئیس كل بانك مركزی، روز گذشته و دقیقا در آغاز تعطیلات سال نو چینی و در ایام نخست بازه طلایی سیاستگذاری ارزی، به عراق رفته و مذاكرات مفصل و درستی با طرف عراقی داشته اند؛ این در شرایطی است كه عراق دقیقا همان جایی است كه رئیس كل باید در الویت قرار می داد؛ دلیل آن هم، به لحاظ سهم از صادرات ایران و هم به علت ارز الصاق شده به دلار، با ثبات نسبتا خوب مثل دینار كه حائز اهمیت است؛ البته باید به این موارد، وجود بازار ارز سلیمانیه و تاثیر و تاثرات آن بر بازار نقد تهران هم توجه كرد.
شاكری كانال های قدرتمند صرافی بین عراق و اروپای مركزی را مهم تلقی و تصریح كرد: سفر رئیس كل بانك مركزی ایران به عراق، از نظر انطباق كامل اهداف امنیتی هم حائز اهمیت است؛ البته باآنكه جزئیات چندانی از توافق بین دو رئیس كل منتشر نشده است؛ اما چارچوب انتشار یافته در خصوص انتقال با دستور پرداخت بانك مركزی ایران از بستانكاری قبلی و هم آتی، حتی اگر روی دینار باشد، دستاورد بسیار مهم و به جایی است.
وی تصریح كرد: نمی توان انكار كرد كه این سفر به موقع، به جا، درست و با نتیجه صحیح را می توان نادیده گرفت؛ چراكه چنین نتیجه مثبتی، ضمن دقت نظر مقامات بانك مركزی، ادامه سیاست درست امنیتی ایران در غرب آسیا را نشان می دهد؛ همینطور در مقابل منطق پیشنهادی طرف اروپایی یعنی فروش دستاوردهای امنیتی ایران در غرب آسیا به ازای تولید دسترسی های كنترل شده حواله ای بر روی یورو نیز، منطق جدید در حال ظهوری را نمایان می سازد.

1397/11/17
17:01:59
5.0 / 5
5031
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها