گزارش میدانی مهر؛

بازار بی سامان بلیت پروازهای اربعین، فروش تا۳۰درصد بیشتر از نرخ مصوب

بازار بی سامان بلیت پروازهای اربعین، فروش تا۳۰درصد بیشتر از نرخ مصوب رصد كالا: در حالیكه بلیت پروازهای اربعین از جانب سازمان هواپیمایی كشوری برای رفت و برگشت حداكثر ۲.۲ میلیون تومان اعلام شده، برخی آژانس ها و ایرلاین ها تا ۳۰ درصد بیشتر این بلیت ها را می فروشند.به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، چند روز قبل رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی نسبت به احتمال تولید بازار سیاه پروازهای اربعین از جانب برخی آژانس ها و شركت های هواپیمایی اخطار داد.
این در حالی است كه بر مبنای اعلام سازمان هواپیمایی كشوری و انجمن صنفی شركت های هواپیمایی، نرخ بلیت رفت و برگشت پروازهای اربعین امسال از مبدأ تهران (فرودگاه امام خمینی ) به مقاصد نجف و بغداد باید حداكثر به نرخ ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و هر طرف (صرفا رفت یا صرف برگشت) به قیمت حداكثر ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش برسد.
مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن صنفی شركت های هواپیمایی چند روز قبل به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: این نرخ، از جانب همه شركت های هواپیمایی حاضر در این طرح به صورت توافقی به امضا رسیده و ایرلاین هایی كه در روزهای اربعین به نجف و بغداد پرواز دارند، برای فروش بلیت های خود با سقف قیمتی مذكور كاملا موافقند.
به گفته اسعدی سامانی، علی رغم اینكه هواپیماها در روزهای اربعین به صورت یك سر خالی (چه در روزهای رفت و چه در روزهای برگشت) تردد می كنند، با این وجود برای رعایت وضعیت زائران اربعین، حاضر شده اند با نرخ مصوب بلیت ها را به فروش می رسانند.
بررسی های میدانی خبرنگار مهر نشان داده است سهمیه فروش اینترنتی پروازهای اربعین به صورت كامل به فروش رفته و تنها سهمیه آژانس های مسافرتی برای فروش به متقاضیان سفر عتبات عالیات باقی مانده است. ضمن اینكه تعداد محدودی از آژانس ها امكان فروش دارند كه بعضی از آنها توانسته اند بخشی از سهمیه پروازهای اربعین را به صورت چارتری از شركت های هواپیمایی خریداری كنند.
یكی از كارشناسان فروش بلیت پروازهای خارجی در یكی از آژانس های مسافرتی كه از جانب سازمان هواپیمایی كشوری بعنوان آژانس مجاز فروش بلیت پروازهای اربعین معرفی شده، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این آژانس پروازهای اربعین یكی از شركت های هواپیمایی را به صورت چارتر خریدار كرده و به هیچ عنوان كنسلی ندارد. اما اگر مسافری به پرواز نرسد، نماینده آژانسِ چارتركننده در فرودگاه و پای پرواز حاضر است و بلیت آن مسافر را به متقاضیان، بسته به میزان تقاضا، به فروش می رساند.
در حال حاضر پرواز نجف از جانب یكی از شركت های هواپیمایی با نرخ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تنها برای پرواز رفت و صرفا صندلی های بیزینس (فِرست) كلاس هواپیما برای روز آتی موجود است.
همچنین یكی دیگر از ایرلاین ها برای پرواز شنبه شب (۵ آبان) تهران ـ نجف، بلیت رفت و برگشت (اكونومی ـ عادی) را به قیمت ۳ میلیون تومان به فروش می رساند.
بنا به اعلام سازمان هواپیمایی كشوری، پروازهای اربعین امسال از جانب ۷ ایرلاین شامل ۶ شركت هواپیمایی داخلی و شركت هواپیمایی دولتی عراقی (العراقیه) عملیاتی می گردد.
كارشناس فروش بلیت پرواز تهران ـ نجف و تهران ـ بغداد دفتر نمایندگی شركت هواپیمایی دولتی العراقیه به خبرنگار مهر اظهار داشت: این شركت هم اكنون همه پروازهای تهران ـ نجف را واگذار كرده و تنها چند صندلی محدود برای پرواز تهران ـ بغداد برای روز سه شنبه بعدازظهر در هفته آینده باقی مانده است.
این شركت پروازهای رفت و برگشت تهران ـ بغداد را به قیمت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می رساند.
كارشناس یكی دیگر از آژانس های دارای مجوز فروش پروازهای اربعین هم در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره قیمت بلیت های این پرواز تصریح كرد: تعدادی پرواز فوق العاده برای مقصد نجف وجود دارد كه بلیت انها به فروش می رسد و تعداد محدودی صندلی هواپیما برای یكی از پروازهای صرفا رفت روز یكشنبه هفته بعد (۶ آبان) به قیمت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان (در كلاس عادی) آماده فروش است.
وی با اشاره به اینكه پرواز دیگری به مقصد بغداد ندارد، خاطرنشان كرد: تعداد محدودی صندلی هواپیما هم برای پرواز صرفا رفت تهران ـ نجف در شامگاه یكشنبه ۶ آبان آماده واگذاری است كه از جانب ۴ ایرلاین زاگرس، آتا، كیش و تابان در بازه قیمتی ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان تا یك و نیم میلیون تومان به فروش می رسد.
به گفته این كارشناس فروش بلیت پروازهای خارجی، پرواز برگشت هم تنها در ۱۳ آبان (یكشنبه دو هفته آینده) در سیستم آژانس های دارای مجوز فروش بلیت اربعین باقی مانده كه كمترین نرخ آن ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.
كارشناس صدور ویزا مستقر در یكی از آژانس های خدمات مسافرتی هم در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره صدور ویزا اظهار داشت: برای صدور فوری ویزا كه ظرف زمانی یك تا دو روزه آماده می شود، ۶۸۰ هزار تومان از متقاضیان دریافت می گردد اما اگر متقاضی بخواهد روادید عراق طبق مقررات سازمان حج و زیارت (ویزای ۲۴۰ هزار تومانی) دریافت كند، روادید مذكور برای ۱۰ روز آینده آماده خواهد شد.
همچنین دفتر صدور ویزای عراق مستقر در دفتر شركت العراقیه به خبرنگار مهر اظهار داشت: به هیچ عنوان دفتر نمایندگانی شركت هواپیمایی العراقیه ویزای ۲۴۰ هزار تومانی ندارد و تنها می تواند ویزای صادره از سفارت عراق را با رقم ۴۱ دلار (۶۸۰ هزار تومان) برای متقاضیان در مدت یك تا دو روز تهیه نماید.

1397/08/04
15:47:00
5.0 / 5
4440
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها