گزارش رصد كالا به نقل از مهر؛

پرداخت ۳ برابری یارانه برق به پرمصرف ها، جریمه ها باید پلكانی شود

پرداخت ۳ برابری یارانه برق به پرمصرف ها، جریمه ها باید پلكانی شود رصد كالا: مشتركین پرمصرف برق در كشورمان نه تنها از یارانه حدودا ۳ برابری برق نسبت به دیگران بهره مند هستند بلكه میزان جرایم پرمصرفی آنها چنان اندك است كه منجر به اصلاح و رعایت الگوی مصرف نمی گردد.


به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، تابستان به آخر رسید و چالش تامین برق در زمان اوج مصرف هم پشت سرگذاشته شد. اما چاره جویی و تدبیر به موقع برای كنترل و مدیریت مصرف برق از هم اكنون، می تواند شرایط بهتری را برای تابستان سال آینده و زمان اوج مصرف رقم بزند. طبیعتا در زمینه مدیریت مصرف، مهار مشتركان پرمصرف از اولویت بالایی برخوردار می باشد. متاسفانه مكانیزم قیمت گذاری برق در كشورمان حامی مشتركان پرمصرف است. قیمت ­گذاری فعلی برق در زمان اوج مصرف به گونه ­ای است كه مشتركین پرمصرف كمتر از دیگران جریمه شده و در نتیجه علاوه بر نپرداختن بهای واقعی برق خود، انگیزه­ ای هم برای كاهش مصرف برق در زمان اوج بار ندارند. با عنایت به تجربیات جهانی لازم است تا این شیوه قیمت­ گذاری اصلاح گردد.
انواع نظام های تعرفه گذاری زمان اوج مصرف
مهدی اباذری، كارشناس حوزه انرژی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد شیوه بهینه تعرفه گذاری قیمت برق اظهار داشت: بررسی نظام تعرفه گذاری قیمت برق در اوج بار شبكه در خیلی از كشورها نشان می ­دهد كه نظام­ های تعرفه گذاری برق در این كشورها را به ۴ دسته كلی تقسیم می گردد. این روش ­ها عبارتند از الف) روش زمان استفاده، ب) روش قیمت لحظه ­ای واقعی، ج) قیمت بحرانی اوج بار و د)تخفیف كاهش اوج بار
وی با اشاره به اینكه استفاده از دو روش در كنار هم و به خصوص تركیب روش زمان استفاده با قیمت بحرانی اوج بار در خیلی از كشورها متداول می باشد، اظهار داشت: پژوهش های انجام­ شده در كشورهای مختلف و به خصوص در ایالت های مختلف آمریكا نشان داده است كه روش ­های قیمت­ گذاری مورد اشاره بسیار بر كاهش مصرف برق در زمان اوج بار موثر بوده و بسته به تكنولوژی استفاده شده هم میزان اثرگذاری هم افزایش می ­یابد. مقدار كاهش مصرف برق در زمان اوج بار بعضی از این پژوهش ها توسط گروه براتل(Brattle Group ) انتشار یافته و در شكل زیر آورده شده است.

وی افزود: با عنایت به نتایج شكل بالا مشخص است كه استفاده از مدل­ های مختلف قیمت­ گذاری توانسته است مصرف برق را به میزان ۵۵ درصد كاهش داده و از طرفی دیگر متوسط كاهش مصرف برق روش ­های گوناگون برابر ۱۲ درصد بوده است. نكته مهم در مدل­ های قیمت ­گذاری برق این است كه نسبت قیمت زمان اوج بار به زمان كم ­باری یا میان ­باری بسیار بر كاهش مصرف برق موثر است. بدین سان كه هرچقدر این نسبت بیشتر باشد آن گاه میزان اثرگذاری هم افزایش خواهد یافت و مشتركین انگیزه بیشتری برای انتقال مصرف از زمان اوج بار به زمان­ های دیگر خواهند داشت. این مورد به خوبی در شكل زیر آورده شده است.


آسیب شناسی قیمت فعلی برق خانگی در زمان اوج بار
این كارشناس انرژی با اشاره به اینكه مدل قیمت­ گذاری فعلی برق خانگی در ایران بر اساس روش زمان استفاده (TOU) طراحی شده اما در عمل خلاف آن رخ داده و هیچ تاثیری هم بر كاهش مصرف برق ندارد، اضافه كرد: با عنایت به نظام فعلی قیمت­ گذاری برق در زمان­ های مختلف، «نسبت قیمت اوج برق به كم ­باری» برای مشتركین كم ­مصرف برابر ۴، اما برای مشتركین پرمصرف حدود ۰.۵ است. به بیان دیگر می توان اظهار داشت كه مشتركین كم ­مصرف در زمان اوج بار به میزان ۲۰ درصد، اما مشتركین پرمصرف كمتر از ۵ درصدجریمه شده و اضافه بهای برق می­ پردازند.
وی تصریح كرد: با عنایت به تجربیات دنیا این شیوه قیمت­ گذاری بطور قطع هیچ تاثیری بر مدریت مصرف ندارد چونكه كمبود برق در فصل تابستان به دلیل مصارف بی ­رویه مشتركین پرمصرف است و نه عموم مردم.
به گفته اباذری با عنایت به اطلاعات توزیع قبض مشتركین، ۲۰ درصد از مشتركین مناطق عادی حدود ۴۲ درصد از مصرف برق خانگی این مناطق را به خود اختصاص داده ­اند. از طرفی توزیع ناهمگن مصرف برق در استان ­های جنوبی كشور وضعیت وخیم­ تری دارد به صورتی كه ۲۰ درصد از مشتركین این استان ­ها بیشتر از ۵۰ درصد از برق بخش خانگی این استان ­ها را مصرف می­ كنند. با عنایت به داده ­های وزرات نیرو می­ توان اظهار داشت كه اگر مصرف برق مشتركین پرمصرف (۲۰ درصد مشتركین هر اقلیم آب و هوایی) در فصل تابستان هم مانند سایر مردم (یعنی ۸۰ درصد مردم) بود آنگاه بیشتر از ۸۰۰۰ مگاوات از توان مصرفی كل كشور كاسته شده و نه تنها خاموشی برق در كشور اتفاق نمی ­افتاد بلكه صادرات برق به كشورهای همسایه هم قطع نمی ­شد.
وی تصریح كرد: مشتركین پرمصرف در ایران در حالی كمتر از دیگران جریمه می ­شوند كه بهای واقعی برق خویش را نپرداخته و از یارانه چند برابری برق نسبت به دیگران بهره ­مند می­ شوند. به صورتی كه متوسط یارانه برق این مشتركین نسبت به سایر مردم در حدود ۳ برابر است. در نتیجه آنها هیچ انگیزه ­ای برای كاهش مصرف برق به خصوص در فصل تابستان نداشته و با مصارف بی ­رویه چالش ساز می ­شوند.
جریمه پلكانی چاره كار مدیریت مصرف برق
به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، با عنایت به دلایل مطرح شده و مدل ­های قیمت ­گذاری در دنیا لازم است تا قیمت برق مشتركین پرمصرف كشور به خصوص در زمان اوج بار، اصلاح گردد. در همین راستا مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده تا به جای جریمه ثابت همه مشتركین، مقدار جریمه در زمان اوج بار پلكانی شود یا اینكه این جریمه تنها بر مشتركین پرمصرف و به میزان چند برابری اعمال شود. با عنایت به تجربیات جهانی این شیوه قیمت­ گذاری هم عادلانه بوده و هم اینكه بطور قطع بر مدیریت مصرف موثر خواهد بود.
اظهارات مسئولین صنعت برق كشور از آن حكایت می كند كه افزایش قیمت برق مشتركین پرمصرف در انتطار مجور هیات دولت و شورای اقتصاد است. در همین راستا اخیرا محمودرضا حقی­ فام، سخنگوی صنعت برق با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای عبور از پیك سال ۹۸ گفته است: اصلاح تعرفه مشتركین پرمصرف به محض تصویب و با دریافت مجوز، بطور قطع اجرا می گردد و دیگر به تایید مجلس نیاز ندارد.
اما با عنایت به نفوذ مشتركین پرمصرف باید دید كه آیا هیات دولت با واقعی ­سازی قیمت برق مشتركین پرمصرف، اقدامات گذشته خویش را جبران می ­كند یا اینكه به توزیع رانت یارانه برق به میان مشتركان پرمصرف ادامه خواهد داد.


1397/07/26
17:06:29
5.0 / 5
4547
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها