بررسی وضعیت بازار شب عید در گلستان

قیمت اقلام مصرفی آخر سال افزایش پیدا كرد، نقش دلار در نوسانات بازار

قیمت اقلام مصرفی آخر سال افزایش پیدا كرد، نقش دلار در نوسانات بازار رصد كالا: گرگان- مسئولان تنظیم بازار در حالی از ثبات قیمت ها و نظارت بر بازار شب در گلستان خبر می دهند كه قیمت اقلام مصرفی آخر سال افزایش یافته و اصناف هم دلار را مقصر اصلی نوسانات می دانند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مهین نورافروز: هر ساله با نزدیك شدن به روزهای پایانی سال، بازار فروش اجناس تب و تاب دیگری به خود می گیرد، به خصوص امسال كه بازار كالاهای اساسی وضعیت چندان مطلوبی نداشته و بعضی از این كالاها مانند گوشت قرمز، لبنیات، خواروبار، آجیل و برنج افزایش قیمت چشمگیری داشته است.
اگر چه این روزها با نزدیك شدن به عید نوروز جوش و خروش بیشتری در مردم برای خرید دیده می شود، اما امسال هم چون سال های گذشته گرانی سهم مردم از بازار عید شده است تا تنها قشر خاصی از جامعه خریداران بازار گرانی عید باشند.
در این بین مسئولان در حالی از تنظیم بازار از ثبات قیمت ها و نظارت بر بازار شب عید خبر می دهند كه قیمت برخی كالاها به صورت چراغ خاموش در حال افزایش می باشد.
افزایش ۲۰۰۰ تومانی گوشت قرمز
رئیس اتحادیه قصابان گرگان با اشاره به اینكه از چند روز پیش خرید دام زنده كیلویی دو هزار تومان افزایش پیدا كرده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: این افزایش فقط برای گوشت بره و گوسفند اتفاق افتاده است و این گوشت هم اكنون در بازار كیلویی ۴۴ هزار تومان به مشتریان عرضه می گردد. به علت افزایش قیمت دلار واردات گوشت های منجمد هم با افزایش یك هزار و ۵۰۰ تومانی در هر كیلو مواجه گردید كه تاثر زیادی بر قدرت خرید آخر سال شهروندان دارد
یوسف اسدی یكی از دلایل افزایش ناگهانی گوشت بره و گوسفند در انتها سال را مرگ بره های متولد شده عنوان نمود و اضافه كرد: بنا به دلایل مختلف همچون فقدان دامپزشك به هنگام زایمان، مرگ بره های متولد شده نسبت به سال قبل بسیار بیشتر بود و همین مساله بر روی بازار گوشت گوسفند و بره تاثیر مستقیمی داشت.
وی ادامه داد: از جانب دیگر به علت افزایش قیمت دلار واردات گوشت های منجمد هم با افزایش یك هزار و ۵۰۰ تومانی در هر كیلو مواجه گردید كه تاثر زیادی بر قدرت خرید آخر سال شهروندان دارد.
اسدی تقاضا را بیش از عرضه در بازار استان عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به اینكه كشتارگاه ها تا چند روز ابتدائی سال جدید تعطیل هستند، بنابراین میزان تقاضا برای گوشت قرمز در بازار افزوده می شود كه مسئولان باید برای برون رفت از این معضل هرساله راهكاری بهتری همچون واردات دام زنده بیاندیشند.
افزایش ۲۵ درصدی قیمت آجیل
رئیس اتحادیه خشكبار و لبنیات استان گلستان هم از افزایش صعودی قیمت خشكبار در بازار اطلاع داد و به خبرنگار مهر اظهار داشت: هم اكنون بازار آجیل شب عید وضعیت مساعدی ندارد و با افزایش ۲۵ درصدی نسبت به سال قبل روبرو بوده است.
رمضان احمدی با اشاره به اینكه نوسان دلار بر این بازار بی تاثیر نبوده است، اظهار نمود: با عنایت به این كه آجیل و خشكبار كالای صادراتی و وارداتی محسوب می شوند، در نتیجه پس از تحولات بازار دلار این محصولات دچار افزایش قیمت غیرقابل تصوری شد.
وی اضافه كرد: هم اكنون پسته مرغوب از كیلویی ۳۵ هزار تومان تا ۸۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد و بادام هندی كه نوعی خشكبار وارداتی است و در ایران تولید نمی گردد، امسال به كیلویی ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان هم رسیده است.

رئیس اتحادیه آجیل فروشان خاطرنشان كرد: در گذشته این منطقه به تولید تخم كدوی گوشتی معروف بود، اما به علت رعایت نكردن الگوهای كشت و به روز نشدن كشاورزی، هم اكنون این محصول از سمت آذربایجان و حتی چین وارد استان می گردد و همین مساله باعث افزایش قیمت تخمه كدوی گوشتی از كیلویی ۱۸ هزار تومان تا ۲۶ هزار تومان در بازار شده است.
احمدی اضافه كرد: قیمت كشمش، مویز، توت خشك و دیگر اقلام خشكبار با نوسان قیمت دلار افزایش یافته و همین مساله قدرت خرید مردم را كاهش داده است.
رئیس اتحادیه خوار و بار و لبنیات ادامه داد: با عنایت به گزارش های اعلام شده تا این لحظه استقبال خوبی از این بازار نشده و مردم ترجیح می دهند به سمت مغازه هایی كه آجیل ارزان قیمت، اما بی كفیت عرضه می كنند، بروند كه البته ممكن است سلامت شهروندان را هم به خطر بیاندازد.
محصولات لبنی كم تر و گران تر عرضه می شوند
رئیس اتحادیه خشكبار و لبنیات با اشاره به این كه بازار لبنیات هم با افزایش قیمت نسبی روبرو بوده است، اظهار داشت: به رغم افزایش مقطعی قیمت شیر و فرواده های آن، اما وزن محصولات لبنی كاهش یافته و مسئولان حوزه نظارت هم واكنشی به این مساله نشان نداده اند.
به گفته احمدی این نوع تولید و عرضه در بازار به مثابه كم فروشی است و باید نظارت دقیق تری بروی تولیدات این شركت ها صورت گیرد.
برخلاف بازار آجیل و گوشت رئیس اتحادیه قنادان گرگان از تغییر نیافتن قیمت شیرینی در انتها سال اطلاع داد و اظهار نمود: هم اكنون برخلاف سال قبل قیمت شیرینی افزایش نیافته است، اما بازار قنادان با استقبال خوبی روبرو نیست.
حسینعلی رادمهر بابیان این كه هر سال از قدرت خرید مردم كاسته می گردد به خبرنگار مهر اظهار داشت: تا كنون قنادان گزارشی در خصوص فروش فوق العاده و استقبال مردم از خرید شیرنی شب عید اعلام نكرده اند و این در شرایطی است كه سال قبل در همین زمان قنادی ها بسیار شلوغ بود.
افزایش ۲۰۰۰ تومانی برنج وارداتی
در ادامه رئیس اتحادیه برنج فروشان با بیان این كه قیمت برنج داخلی در ایام پایانی سال هزار تومان كاهش یافته است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: این كاهش به دنبال آزاد سازی و ورود برنج هندی به كشور صورت گرفت و هشت روز پیش برنج های وارد شده از گمرك ترخیص شدند.
تقی سلامت اضافه كرد: نكته جالب توجه این كه برنج های وارداتی امسال به دلیل نوسان قیمت دلار با افزایش قیمت روبرو شده و بر خلاف سال قبل كه كیلویی پنج هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می شد به هفت هزار و ۵۰۰ تومان در هر كیلو رسیده است.
رئیس اتحادیه برنج فروشان اظهار داشت: به لحاظ تامین بازار مشكلی وجود ندارد و برنج محلی در همه انبارها، شالیكوبی ها و مغازه ها موجود است و شهروندان از این بابت نگرانی نداشته باشند.

بازار میوه پر بارتر از هرسال
رئیس اتحادیه میوه و تره بار هم از فراوانی میوه و صیفی جات در میدان های تره بار اطلاع داد و به خبرنگار مهر اظهار داشت: هیچ نگرانی از بابت تامین میوه شب عید وجود ندارد و میوه و صیفی جات به وفور در بازار موجود است.
حسن خلیلی اضافه كرد: با اینكه قیمت میوه و صیفی جات افزایش نیافته است، اما تا به امروز هنوز استقبالی از خرید در میدان تره بار توسط شهروندان صورت نگرفته است و این در شرایطی است كه سال قبل این موقع از سال این میدان بسیار شلوغ می شد.
وی اظهار داشت: چنانچه بازار به همین شرایط باقی بماند و استقبال خوبی از آن نشود، حجره دارن و مغازه داران با كسری درآمد بالایی مواجه خواهند شد و به شكلی از این بازار متضرر می شوند.
نظارت ۱۴۰ بازرس بر بازار گلستان
از سوی دیگر طرح نظارت بر بازار شب عید از مهمترین وظایف دستگاه های نظارتی است، زیرا در این ایام بعضی از سودجویان اقدام به افزایش بی رویه قیمت ها می كنند كه نظارت مستمر بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجمع امور صنفی و تعزیرات حكومتی نقش مهمی در جلوگیری از سوء استفاده این افراد سودجو دارد.
به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان، حدود ۱۴۰ بازرس از اواسط بهمن ماه تا اواخر ۱۵ فروردین بر بازار استان نظارت خواهند كرد.
حسینقلی قوانلو با بیان این كه همواره افزایش تقاضا باعث گرانی می شود، به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای كنترل كردن تقاضا باید همزمان عرضه را افزایش داد تا مردم مطمئن شوند كه كالا در بازار موجود است و همین اطمینان خاطر از افزایش قیمت ها و برخی سودجوئی ها از این بازار ممانعت می كند.

وی اضافه كرد: پیش بینی های انجام شده نشان داده است كه امسال ذخیره سازی برخی اقلام همچون میوه باعث شد تا مردم نگرانی زیادی در این رابطه نداشته باشند و آن قلم اجناسی كه به علت بالا رفتن نرخ دلار كمی افزایش یافته، در همان حالت با كنترل ناظران باقی خواهد ماند.
قوانلو ادامه داد: چنانچه این نظارت ها بر بازار شب عید صورت نگیرد راه را برای خیلی از افراد سودجو باز می كند كه پیامدی جز تورم نخواهد داشت.
به گفته مدیر كل صنعت، معدن تجارت استان، بازار شیرینی، آجیل، برنج، گوشت، پوشاك به صورت شبانه روز تحت كنترل بازرسان این سازمان و تعزیرات حكومتی قرار دارد و برخی فروشندگان هم برای افزایش رقابت اجناس خویش را با تخفیف به فروش می رسانند.
پر رنگ شدن نقش سودجویان در بازارگران شب عید
تشدید موج گرانی در بعضی از كالاها و خدمات در ایام پایانی سال، باآنكه همخوانی چندانی با وعده های مسئولان برای تثبیت قیمت ها ندارد، اما راه را برای افرادی باز كرده است كه به بهانه وارد كردن اجناس زیر قیمت، محصولات تاریخ مصرف گذشته و بنجل را وارد بازار كرده و شهروندان هم بی اطلاع از مشكلات موجود و سوء استفاده برخی فروشندگان از این بازار به سمت آن كشیده می شوند.


1396/12/16
18:24:00
5.0 / 5
4587
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها