در گفتگو با مهر اعلام شد؛

جزئیات خرید توافقی برنج داخلی، احتمال عرضه ذخایر برنج های خارجی

جزئیات خرید توافقی برنج داخلی، احتمال عرضه ذخایر برنج های خارجی رصد كالا: یك مقام مسئول در وزارت جهاد ضمن تشریح جزئیات خرید توافقی برنج داخلی از كشاورزان، اظهار داشت: ما وضعیت بازار برنج خارجی را همچنان رصد می نماییم و در صورت ضرورت ذخایرمان را عرضه می نماییم.مسعود بصیری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دستور وزیر جهاد برای خرید توافقی برنج داخلی، اظهارداشت: دولت موظف است همیشه میزان ذخایر راهبردی خویش را در سقف مجاز نگه دارد كه هم اكنون برای تكمیل این سقف، اولویت خرید از تولیدات داخلی است بنابراین در جهت پشتیبانی از تولید كنندگان داخلی این اقدام صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینكه در شمال كشور هم برنج روی دست تولیدكنندگان و در انبارها مانده بود، اظهار داشت: این مساله توسط تولیدكنندگان و مسئولان مناطق شمالی به وزارت جهاد كشاورزی اعلام گردید و در نهایت وزارت خانه به این جمع بندی رسید كه شركت بازرگانی دولتی برنج داخلی برای تامین بخشی از ذخایر راهبردی برنج به صورت توافقی این كالا را از تولیدكنندگان خریداری كند.
مدیر كل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت جهاد كشاورزی افزود: هدف اصلی از این اقدام آن بود كه در بازار برنج تحرك تولید شود، ضمن اینكه دوازدهم دی ماه جاری این مورد توسط وزیرجهاد به شركت بازرگانی دولتی ابلاغ گردیده است.
بصیری با اشاره به اینكه برنج هایی كه مقرر است توسط شركت بازرگانی دولتی خریداری شود، باید تولید امسال باشد، اظهار داشت: قیمت این برنج ها برپایه ۸ درصد شكستگی است و برنج های صدری هاشمی، شیرودی، ندا و نعمت در این طرح مقرر است كه خرید توافقی شوند.
وی افزود: قیمت برنج صدری هاشمی ۹۱۰۰ تومان، شیرودی ۵۴۵۰ تومان، ندا و نعمت هم ۴۸۵۰ تومان تعیین شده است.
مدیر كل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: طی ۲ الی ۳ ماه اخیر قیمت برنج در گیلان حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد و در مازندران حدود ۷ تا ۸ درصد كاهش داشته است.
بصیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه وضعیت بازار را همچنان رصد می نماییم، اضافه كرد: اگر ببینیم قیمت برنج های خارجی بیش از این افزایش یابد، ذخایر برنج های خارجی مان را وارد بازار خواهیم كرد.
مدیر كل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت جهاد كشاورزی درباره اینكه آیا هم اكنون ذخایری كه در انبارهای شركت های بازرگانی دولتی بوده و مقرر است برنج های داخلی جایگزین آنها شود، به بازار مصرف عرضه می شود؟، اظهار داشت: این مساله به وضعیت بازار و تاریخ انقضای آن برنج ها بستگی دارد، البته هنوز زمان زیادی تا سر آمدن تاریخ انقضای آنها مانده است؛ ازاین رو فعلا به بازار عرضه نمی شوند.
بصیری درباره اینكه آیا مشخص شده كه شركت بازرگانی دولتی چه میزان برنج باید خریداری كند؟، اضافه كرد: وزنی برای آن مشخص نشده اما زمان خرید در سطح استانها حداكثر تا ۱۵ بهمن ماه سالجاری خواهد بود. ​

1396/10/21
19:59:08
5.0 / 5
4724
تگهای خبر: بازار , توزیع , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها