شمارش معکوس برای تعیین تکلیف واردات خودرو

شمارش معکوس برای تعیین تکلیف واردات خودرو به گزارش رصد کالا، هر چند رئیس مجلس اعلام نموده است دولت منعی برای آغاز واردات خودرو های دست دوم به کشور ندارد، معصومه پاشایی، عضو کمیسیون صنایع و معادن گفته است: لایحه دو فوریتی خودروی دست دوم بعد از سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه در دستورکار صحن مجلس قرار خواهد گرفت.زهرا علی اکبری- واردات خودرو های دست دوم زمانی به بحث داغ مجلس و دولت تبدیل شد که وزیر صنعت، معدن و تجارت در استانه استیضاح قرار گرفت اما حتی عرضه این لایحه دو فوریتی هم نتوانست وزیر صمت را از استیضاح نجات نداد و در نهایت فاطمی امین که زمانی بزرگترین وعده های خودرویی را به نمایندگان و افکار عمومی داده بود، به علت بحران های شدید بازار و صنعت خودرو از وزارتحانه ی متبوعش خداحافظی کرد.
حالا اما به نظر می آید واردات خودرو های دست دوم به مرحله نهایی نزدیک شده است. دراین میان تنها یک محدودیت ویژه برای خودرو های دست دوم وارداتی به ایران در نظر گرفته شده است و این محدودیت به سن این خودرو ها برمی گردد به عبارت دیگر تنها خودروهایی قابلیت ورود دارند که پنج سال بیشتر از عمرشان نگذشته باشد.
پیش از این قالیباف، رئیس مجلس در گفتگویی تلویزیونی تاکید کرده بود که هیچ منعی برای این کار نیست. وی اظهار داشته بود: باوجود این که دولت لایحه دو فوریتی برای واردات خودرو های دست دوم به مجلس داده است، از نظر مجلس دولت می تواند همین هم اکنون واردات خودروی دست دوم را آغاز کند.
البته ماجرا به اینجا ختم نشد. دو روز پس از این اظهار نظر بود که سخنگوی دولت پاسخی مبسوط به این اظهارات قالیباف داد.
بیشتر بخوانید:
پیش بینی رئیس اتحادیه طلا از قیمت ها/ سکه به زیر کانال ۳۰ میلیون تومان سقوط می کند؟
اعلام لیست یازده قلم کالای مشمول توزیع کالابرگ/ شرایط افزایش رقم یارانه چیست؟


توپ واردات در زمین مجلس
علی بهادری جهرمی اظهار داشت: دولت از تغییر نظر رئیس مجلس استقبال می کند. سال قبل دولت آئین نامه ای برای واردات خودرو های کارکرده از مناطق آزاد به سرزمین اصلی تصویب کرد. ۲۴ اسفند بود که رئیس مجلس این آئین نامه را مغایر با قانون واردات خودرو تشخیص داد و اعلام نمود دولت باید آنرا اصلاح می کرد. خوشحالیم که در بررسی های نهایی با دولت هم نظر شده و آنرا مغایر نمی دانند.
وی افزود: منتظریم تا نظر رئیس مجلس در خصوص عدم مغایرت آن آئین نامه به صورت مکتوب به دولت اعلام گردد. ان شاءالله مرحله نخست واردات خودرو به سرزمین را طبق همان آئین نامه انجام می دهیم. علت این که دولت لایحه دوفوریتی برای واردات خودرو های کارکرده به مجلس تقدیم کرد، اینست که نامه رئیس مجلس مطرح و اعلام گردید هرگونه واردات خودرو باید با رعایت همه مفاد این قانون باشد.
بهادری جهرمی ضمن اشاره به نامه قالیباف اظهار داشت: رئیس مجلس در نامه ۲۴ اسفند اعلام نموده بود هرگونه واردات خودرو باید با رعایت همه مفاد قانون واردات خودرو همراه باشد. در آن قانون آمده که انتقال فناوری صورت گیرد که طبیعتاً در واردات خودروی دست دوم چنین موردی محقق نمی گردد.
سخنگوی دولت افزود: همچنین، در آن قانون گفته شده صلاحیت فنی و حرفه ای واردکننده باید احراز شود، در حالیکه واردات خودروی دست دوم به صورت فردی مقرر است انجام شود؛ یعنی هر شهروندی در چارچوبی که مقرر شده است، خودرو وارد کند. در این حوزه دیگر احراز صلاحیت فنی و حرفه ای نداریم که کسی بیاید و خط تولید راه اندازی کند.
شرایط واردات خودروی دست دوم چیست؟
بسیاری از نمایندگان مجلس و موافقان این طرح معتقدند واردات خودرو های دست دوم می تواند زمینه را برای کاهش قیمت خودرو در کشور مهیا کند.
ممنوعیت واردات خودرو به ایران از سال ۱۳۹۷ سبب شد قیمت خودرو در ایارن روندی افزایشی را تجربه کند. محاسبات سردستی نشان داده است قیمت خودرو های خارجی در بازار ایران که پنج سالی هم از عمرشان گذشته ۱۰ برابر قیمت مشابه صفر کیلومتر آنها در بازار ایران به فروش می رسد. حالا سیاستگذار بر آن است که با واردات خودروی کارکرده، قیمتها در بازار خودرو را بشکند.
در این راستا قرار است هر شخص حقیقی و حقوقی بدون محدودیت در نوع و مدل خودرو امکان وارد کردن یک خودروی دست دوم به کشور را داشته باشد. این خودرو البته نباید عمری بیشتر از پنج سال را داشته باشد. این تنها محدودیت در نظر رگفته شده رد این لایحه است. البته تعرفه واردات خودرو های دست دوم هنوز روشن نیست.
نکته مهم بعدی اینست که شرط وجود نمایندگی در داخل کشور از این لایحه حذف گردیده است. ازاین رو متقاضیان می توانند هر خودروی کارکرده ای را به کشور وارد کنند، به شرط آنکه این خودرو در کشور ثالث دارای نمایندگی رسمی باشد. همینطور استاندارد کشورهای مبدأ با تأیید سازمان محیط زیست مورد قبول واقع خواهد شد.
تکلیف واردات خودرو های دست دوم چه زمانی مشخص می شود؟
معصومه پاشایی، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفته است: کار لایحه دو فوریتی واردات خودروی دست دوم در کمیسیون صنایع به پایان رسیده و ما با این لایحه در کمیسیون موافقت صد درصدی داشته ایم.
براساس گفته این نماینده مجلس لایحه دو فوریتی خودروی دست دوم بعد از سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه در دستورکار صحن مجلس قرار خواهد گرفت.
۲۲۳۲۲۳


منبع:

1402/03/15
19:14:11
5.0 / 5
229
تگهای خبر: بازار , توزیع , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها