آیا درمان سرطان تیروئید با بررسی DNA افراد ممکن است؟

آیا درمان سرطان تیروئید با بررسی DNA افراد ممکن است؟ رصد کالا: بررسی DNA، می تواند به عنوان یک ابزار مفید در پیش بینی خطر مبتلاشدن به سرطان تیروئید و همین طور در انتخاب روش درمان مناسب برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، سرطان تیروئید یکی از سرطان های شایع است که درنتیجه رشد غیرطبیعی سلول های تیروئید در بدن ایجاد می شود. روش های درمانی مختلف در صورت تشخیص سرطان تیروئید، بسته به نوع و مرحله آن، مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است سرطان تیروئید در میان خانم ها نسبت به آقایان شایع تر است. با تشخیص سریع نشانه های سرطان تیروئید، می توان این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد و درمان مؤثر را به سرعت آغاز کرد. سرطان تیروئید به ۵ دسته اصلی سرطان پاپیلاری، سرطان مدولاری، سرطان فولیکولار و سرطان آناپلاستیک تقسیم می شود. سرطان پاپیلاری شایع ترین نوع کانسر تیروئید است. این سرطان به طور معمول افراد ۳۰ الی ۵۰ سال را درگیر می کند اما شانس درمان بالایی دارد.
اصلی ترین راه درمان سرطان تیروئید
روش درمان کانسر تیروئید بسته به عواملی مانند نوع سرطان، مرحله و گسترش آن، درجه طبیعی بودن سلول ها، سطح سلامتی و تناسب اندام شما و … توسط پزشک تعیین می شود. این درمان شامل جراحی تیروئید، تلفیقی از جراحی و درمان با پرتوهای رادیواکتیو می شود. تیروئیدکتومی یا جراحی تیروئید اصلی ترین روش درمان سرطان تیروئید است. این عمل جراحی برای حذف قسمتی از غده تیروئید یا کل آن انجام می گردد.
شانس درمان سرطان تیروئید بسته به نوع و مرحله بیماری، سن و وضعیت سلامتی بیمار و نوع درمان انتخابی، متفاوت می باشد. درمان سرطان تیروئید در صورت تشخیص بموقع و شروع درمان سریع و صحیح، شانس بالاتری دارد. برای تعدادی از انواع سرطان تیروئید، شانس بهبودی و درمان بیمار بیشتر است. با این وجود، باید توجه داشت که کانسر تیروئید برای بعضی بیماران، ممکنست مقاوم به درمان بوده و نیاز به درمان های بیشتری داشته باشد. همین طور لازم به ذکر است بیماران بعد از درمان همیشه باید تحت نظر باشند برای اینکه برای برخی ممکنست بعد از درمان، سرطان تیروئید باردیگر بازگردد.

درمان سرطان تیروئید با بررسی ژن!

مقاله (بررسی متیلاسیون پروموتر ژن در سرطان پاپیلاری تیروئید) در سال ۲۰۲۳ توسط دکتر سید احمد فنایی و دیگر همکاران و پژوهشگران مرکز تحقیقات تیروئید به کنگره ATA (انجمن جراحان تیروئید آمریکا) ارائه شده است. این مقاله مورد پذیرش ATA قرار گرفته است. دکتر سید احمد فنایی، جراح تیروئید و پاراتیروئید همچون جراحان فعال این انجمن بوده که در این تحقیق مشارکت داشته است.
طبق گفته دکتر سید احمد فنایی، درمان سرطان تیروئید به عنوان یکی از انواع شایع سرطان ها، ممکنست در آینده به کمک بررسی DNA ژن افراد صورت گیرد. بررسی DNA، می تواند به عنوان یک ابزار مفید در پیش بینی خطر مبتلاشدن به سرطان تیروئید و همین طور در انتخاب روش درمان مناسب برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.
دکتر فنایی در ادامه عنوان کردند که متیلاسیون رویدادی است که در ژن اتفاق می افتد. هرچقدر مقدار متیلاسیون کمتر باشد، خطر بدخیمی تومور بیشتر است. بدین سبب برای درمان تومورهای تیروئید می توان متیلاسیون ژن بیمار را از نظر بالا بودن یا پایین بودن، بررسی کرد. نتیجه این تحقیق به متحول کردن روند درمان سرطان تروئید، کمک شایانی خواهدنمود.
در ادامه بیشتر بصورت تخصصی به این مقاله می پردازیم:
۵۰ الی ۹۰ درصد کانسرهای تیروئید را سرطان پاپیلاری تشکیل می دهد. با وجود این که پیش آگهی بیماران مطلوب است، قسمتی از آنها گرفتار متاستاز غدد لنفاوی، بازگشت سرطان و مقاوم به دارو می شوند. بنظر می رسد که ناهنجاری های اپی ژنتیکی در مراحل اولیه تومورزایی، نقش اساسی در شروع و پیشرفت سرطان داشته باشند. متیلاسیون DNA به عنوان یک تغییر اپی ژنتیکی، درک مکانیسم سرطان تیروئید را بهبود بخشیده است.
تحقیق اول:
در مطالعه اول ۲۸ نمونه بافت توموری و ۲۸ نمونه بافت سالم مجاور آن (از همان فرد) مورد بررسی قرار گرفت. از تکنیک Methylation Specific PCR جهت بررسی الگوی متیلاسیون پروموتور ژن LIMS2 استفاده شد.
نتیجه:
در این مطالعه کاهش متیلاسیون ژن LIMS2 در بافت توموری نسبت به بافت سالم مشاهده شد. همین طور کاهش متیلاسیون این ژن با کاهش بدخیمی سرطان پاپیلاری تیروئید PTC همراه بود. در نتیجه می توان از این ژن به عنوان یک بیومارکر جهت پیش آگهی یا حتی درمان به عنوان یک داروی اپی ژنتیکی استفاده نمود.
همچنین، کاهش متیلاسیون با بدخیمی بیماری، جهش ژن BRAF V600E، متاستاز به غدد لنفاوی و گسترش به خارج کپسول مرتبط بوده است.
مطالعات نشان داده اند که الگوهای متیلاسیون DNA ممکنست به عنوان نشانگرهای بالینی برای پیش بینی نتایج و درمان سرطان پاپیلری تیروئید مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، بررسی ژن های خاص مانند BRAF V600E می تواند به عنوان یک ابزار مفید در تشخیص سرطان تیروئید و همین طور بررسی اثربخشی درمان های مختلف، مورد استفاده قرار گیرد.
تحقیق دوم:
در این مطالعه ۲۸ نمونه بافت تومور از بیماران مبتلا به سرطان پاپیلاری PTC و بافت سالم مجاور همان فرد جهت بررسی وضعیت متیلاسیون پروموتر ژن p27KIP1 مورد بررسی قرار گرفتند. در این مطالعه از تکنیک PCR اختصاصی متیلاسیون استفاده شد.
نتیجه:
نتایج نشان دادند که متیلاسیون پروموتر ژن p27KIP1 با بدخیمی بیماری، افزایش اندازه تومور و کاهش سن بیمار همبستگی دارد.
با توجه به این نتایج، می توان نتیجه گرفت که الگوهای متیلاسیون DNA می توانند به عنوان نشانگرهای بالینی برای پیش بینی نتایج و درمان PTC مورداستفاده قرار گیرند.

نتیجه گیری نهایی تحقیق:

نتیجه این مطالعات می تواند به درمان سرطان توسط ژن افراد در آینده کمک بسیار شایانی کند. باتوجه به انجام این مطالعات می توان بیان کرد که در آینده با بررسی متیلاسیون ژن افراد می توان نوع بدخیمی و شدت بیماری، نوع درمان و داروی مناسب را تعیین کرد. بنابراین، بررسی DNA افراد مبتلا به سرطان تیروئید می تواند در تعیین درمان مناسب و بهبود نتایج درمان موثر باشد. با این وجود، باید توجه داشت که هرگونه تصمیم گیری مربوط به درمان باید توسط پزشکان متخصص و باتوجه به شرایط هر بیمار بصورت شخصی سازی شده گرفته شود.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1402/03/10
09:17:43
5.0 / 5
245
تگهای خبر: تخصص , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها