خبر فیک و قدیمی ممنوعیت معاملات دلاری در عراق

خبر فیک و قدیمی ممنوعیت معاملات دلاری در عراق به گزارش رصد کالا، تسنیم نوشت: رییس اتاق تجاری مشترک ایران و عراق با بیان این که ممنوعیت معاملات با دلار در عراق جدید نیست و در گذشته نیز وجود داشت، اظهار داشت: این اخبار فیک اثری بر مناسبات ارزی ایران و عراق ندارد.طی روزهای گذشته خبری با عنوان ممنوعیت معامله با دلار در عراق رسانه ای شد و خیلی از فعالان اقتصادی هشدار دادند که احیانا بازار ارز تحت تأثیر این خبر قرار گیرد، ولی آن طور که اعضای اتاق مشترک ایران و عراق می گویند: این مساله قدیمی است و اثری بر مناسبات ارزی ایران و عراق ندارد.
در هفته های قبل نیز اخباری درباره ی اختلال در روابط تجاری ایران و عراق انتشار یافته بود که از طرف مقامات ایرانی تکذیب شد؛ همزمانی انتشار این اخبار جعلی با ریزش نرخها در بازار ارز این احتمال را تقویت می کند که سوداگران و دلال های ارزی از ترس ریزش بیشتر نرخها دست به دامن اخبار فیک و جعلی شده اند تا جلوی ریزش نرخها را در بازار بگیرند.
گفتنی است در ایام اخیر قیمت دلار در بازار آزاد نزولی شده و اکنون در کانال ۵۱ هزار تومانی در نوسان است، تعدادی از فعالان اقتصادی پیش بینی می کنند که احتمال سقوط قیمت دلار به زیر ۵۰ هزار تومان نیز در ایام آینده وجود دارد.
یحیی آل اسحاق؛ رییس اتاق مشترک ایران و عراق در ارتباط با ممنوعیت معاملات دلار در عراق اظهار داشت: معاملات با دلار در عراق مثل خیلی از کشورهای دیگر در جهان، ممنوع می باشد، این مسئله در گذشته نیز وجود داشته است و خبری که روز گذشته در ارتباط با ممنوعیت معاملات دلار در عراق و اثرات آن بر بازار ارز کشور انتشار یافته مربوط به گذشته بوده است.
وی اضافه کرد: منفعت طلبان و معاندان با هدف اثرگذاری و ایجاد اختلال در بازار ارز کشور، این خبر را که مربوط به گذشته بوده است، باردیگر منتشر نموده اند. ممنوعیت معاملات دلار در عراق در امتداد مدیریت بازار ارز کشور عراق بوده است و هیچ اثری بر مناسبات ارزی ایران و عراق ندارد.
رئیس اتاق مشترک ایران و عراق تاکید کرد: در زمان حاضر مناسبات اقتصادی و ارزی با کشور عراق به خوبی به انجام می رسد و اقدامات بسیاری نیز در سال قبل در راستای تسهیل این مناسبات انجام شده است.
وی افزود: سال قبل بیش از ۱۰ میلیارد دلار صادرات به کشور عراق داشتیم که نسبت به سال قبل آن افزایش دارد. با اقداماتی که انجام شده است، چشم انداز خوبی برای افزایش مناسبات با عراق در سال ۱۴۰۲ شکل گرفته است.
سید حمید حسینی؛ دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق نیز درباره ی ممنوعیت مبادله با دلار در عراق اظهار داشت: هیچ کدام از خبرگزاری های رسمی هیچ خبری درباره ی این مسئله منتشر نکرده اند و این خبر تنها توسط تعدادی از مبادی غیررسمی انتشار یافته است.
وی ابراز کرد: البته مشاهدات میدانی روزهای قبل در کشور عراق نشان دهنده این بود که تعدادی از صرافی ها بیان کرده اند که مبادلات داخلی کشور عراق نباید با ارز باشد و معاملات داخلی باید با دینار صورت گیرد، اما حقیقت این است که اقتصاد کشور عراق دلارزده است و مبادلات داخلی این کشور بیشتر بصورت نقدی انجام می شود؛ بدین سبب امکان اجرائی شدن چنین تصمیمی در کشور عراق به سختی امکان دارد.
دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق اظهار داشت: شبکه بانکی کشور عراق در معاملات این کشور نقش زیادی ندارد و مردم عراق درآمدهایشان را بیش از طریق دلار نگهداری می کنند و دینارهای عراق پاسخگوی تمام معاملات این کشور نیست.
حسینی تاکید کرد: علاوه بر این ممنوعیت معامله با دلار مربوط به معاملات داخلی این کشور مثل معاملات خودرو، ملک و... می شود و تأثیری بر مبادلات ارزی ایران و عراق ندارد، شرایط داخلی عراق نیز به شکلی نیست که معاملات دلار ممنوع شود.


بیشتر بخوانید: خبر ممنوعیت معاملات دلار در عراق صحت دارد؟۴۶۲۱۷


منبع:

1402/02/29
15:22:12
5.0 / 5
119
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها