خانه دار شدن مردم به رویا تبدیل گشته است

خانه دار شدن مردم به رویا تبدیل گشته است به گزارش رصد کالا، اقتصاد 24 نوشت: محمد وحیدی اظهار داشت: الان برای گرفتن وام 400 میلیونی مسکن از بانک ها، خود بانکها پای کار نیامده اند و فقط دو بانک همکاری می کنند. تازه اگر همه بانکها هم پای کار بیایند با سود 23.5 درصد، عملاً هر فرد باید بیش از 10 میلیون تومان قسط بدهد و 600 میلیون تومان هم آورده داشته باشد. حال پرسش این است که این فرد اگر کارمند باشد چه چیزی بخورد؟سید ابراهیم رئیسی در حالی سکان ریاست قوه مجریه را در سال ۱۴۰۰ به دست گرفت که وعده های بسیاری دارد که اکثریت آنها اجرائی نشده است؛ همچون ساخت چهار میلیون مسکن در آخر چهار سال دولت خود، یعنی سالیانه ساخت یک میلیون مسکن. این در حالیست که بسیاری این وعده بزرگ را مصداق ضرب المثل «سنگ بزرگ علامت نزدن است» توصیف کردند.
این وعده رئیسی به قدری غیر منطقی بود که حتی مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی دوم رئیسی هم اعتقادی به آن ندارد و عملا در روز رأی اعتماد از مجلس بر عملی نشدن آن تاکید نمود. بذرپاش همان زمان اعلام نمود که ساخت چهار میلیون مسکن نیازمند ۲۸۰۰ همت یعنی بودجه ای معادل نیمی از بودجه یک سال کشور است و تلویحا از اجرای آن شانه خالی کرد و و آنرا عملی ندانست.
محمد وحیدی، نماینده بجنورد درباب وضعیت نابسامان ساخت مسکن در دولت سیزدهم به اقتصاد۲۴ اظهار داشت: مدتی پیش در کمیسیون عمران با حضور بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی و معاونین وی و برخی از اعضای کمیسیون های دیگر، جلسه بسیار شلوغی اجرا شد. در این نشست، گزارشاتی داده شد. با توجه به این که دولت اصرار دارد که بحث مسکن مهر را حمایت کند، ولی پروسه ورود به مسکن مهر، پیچیده و دشوار است، برای اینکه تامین زمین در بعضی استانها هنوز انجام نشده و یا فرآیندش به کُندی در حال انجام می باشد. همچنین، تسهیلاتی که داده می شود نسبت به قیمت تمام شده مسکن بسیار ناچیز است و عملاً آورده افراد باید بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد باشد. افراد بی خانمان و ضعیف با مسکن ملی، صاحب خانه نخواهند شد
وی اضافه کرد: بطورمثال اگر قرار باشد برای یک واحد ۱۰۰ متری، یک میلیارد تومان هزینه شود، اگر تازه زمین تامین گردد و خدمات زیربنایی، یعنی آب، برق و گاز در اختیارش گذاشته شود، باز هم شخص باید یک میلیارد تومان هزینه کند که با وام هایی که داده می شود اگر حداکثر ۴۰۰ میلیون تومان هم وام بگیرد، باز هم باید ۶۰ درصد آورده داشته باشد. پس عملاً افراد بی خانمان و ضعیف با مسکن ملی، صاحب خانه نخواهند شد یا خیلی دیر مالک خانه خواهند شد.
عضو کمیسیون آموزش مجلس اشاره کرد: شاید هم با این روند، بابی باز شود برای سودجویی دلالان و واسطه ها. این طرح نیاز به یک بسته حمایتی جدی دارد که دولت بتواند در قانون جهش تولید مسکن از آن استفاده نماید و صندوق مسکن ملی را تقویت کند که در نهایت بتواند با اولویت برای افراد فاقد خانه و جوانانی که ازدواج کرده اند، بتواند کاری در سطوح مختلف در شهرهای مختلف کشور انجام دهد و اولویت ها واقعاً به شکلی باشد که افرادی که ضعیف هستند، خانه دار شوند.
وحیدی گفت: الان برای گرفتن وام ۴۰۰ میلیونی از بانک ها، خود بانکها پای کار نیامده اند و فقط دو بانک همکاری می کنند. تازه اگر همه بانکها هم پای کار بیایند با سود ۲۳.۵ درصد، عملاً هر فرد باید بیش از ۱۰ میلیون تومان قسط بدهد و ۶۰۰ میلیون تومان هم آورده داشته باشد. حال پرسش این است که این فرد اگر کارمند باشد چه چیزی بخورد؟
نماینده بجنورد تصریح کرد: با طرح فعلی، خانه دار شدن برای مردم یک رویا می شود. سیاست مسکن ملی باید یک بازبینی شود و رئیس جمهور هر هفته جلسه داشته باشد و هر هفته موضوع را با جدیت رصد کند تا موجب مسکن دار شدن افراد بی خانمان شود که البته تعدادشان هم بسیار بالاست و شهردار تهران هم اعلام نموده که ۵۱ درصد جمعیت تهران الان مستاجر هستند.
وی در ادامه بیان کرد: بنظر می رسد که با اختلاف قیمتی که در سنوات گذشته پیش آمده و نرخ ها در منطقه های تهران در مدت پنج سال، ۱۰ برابر افزایش داشته اند، صاحب مسکن شدن دور از ذهن است و این عدد، یعنی غیرقابل تحقق یافتن صاحب خانه شدن، مگر این که طرح های مکملی وجود داشته باشد تا اقدامات ویژه ای صورت گیرد.
وحیدی اضافه کرد: با این روند، تحقق ساخت چهار میلیون واحد مسکونی برای افراد بی خانمان واجد شرایط، خیلی دشوار است و اگر افرادی هم تسهیلات بگیرند به مفهوم خانه دار شدن نیست، چون احتمال دارد تسهیلات این افراد توسط دلال ها به مسیرهای دیگری سوق داده شود. از ین جهت، ضروریست طرح بازبینی شود و رئیس جمهور و مجموعه اقتصادی دولت، محکم تر پای این کار بیایند.
نقطه امیدوارکننده ای در صحبت های بذرپاش درباره ی مسکن ملی ندیدم
عضو کمیسیون آموزش مجلس اشاره کرد: توضیحات بذرپاش و معاونین وی در جلسه با نمایندگان، نشان می داد که تلاش ها برای روغن کاری طرح ساخت چهار میلیون مسکن در دولت سیزدهم ادامه دارد، ولی نقطه امیدوارکننده ای در صحبت ها ندیدم و به نظر می رسید آقای وزیر، خیلی با امید نسبت به این مساله صحبت نمی کرد. برداشت من این است که بذرپاش در این امر بزرگ، یک مجری است و دستگاه های حمایت کننده مثل سازمان برنامه و بودجه و دیگر وزرا و معاونین ریاست جمهوری باید قوی تر پای کار مسکن ملی باشند و اگر قرار باشد وزیر راه و شهرسازی در این راه تنها باشد، از قسمتی از رسالت های آن وزارتخانه مثل راه سازی، راه آهن و بخش های دیگر خدمات، عقب می ماند، چون تمام انرژی وزیر در زمینه مسکن گرفته می شود و معلوم هم نیست که به سرانجام برسد. از ین جهت، باید حواس ها در این مساله جمع شود.
وی گفت: من با اهمیت ترین رویکرد ساخت مسکن را بخش مشارکت بین المللی و استفاده از ظرفیت های صندوق مسکن ملی و حتی تهاتر با نفت ایران می بینم. یعنی اگر در عرصه بین المللی نتوانید فرصت برای مسکن ایجاد کنید، شرایط تحقق این وعده، خیلی دور از ذهن می شود. باید تهاتر با چینی ها را مطالبه کرد، اگر بشود که البته هنوز نشده است. بعد هم این که سازه ساختمانی مسکن ملی باید از پروسه بورس بیرون رود. شما قصد ساخت مسکن ملی را دارید و هر روز هم می گویید در بورس ببریم و بورس نرخها را به روز کند اگر قرار باشد قیمت مصالح ساختمانی با تورم افزایش داشته باشد، حالا اگر تهاتر هم تصویب شود چگونه مصالح با قیمت مناسب به دست افراد بی خانمان برسد. برای این افراد باید از همان بسته قانون جهش تولید مسکن استفاده گردد و بطور قطع به سمتی برود که بتوانند مصالح ساختمانی با اولویت فولاد، سیمان و آلومینیوم را با قیمت مناسب تهیه کنند، پس دولت حتما باید برای آن، طرح ویژه و جداگانه ای داشته باشد.
وحیدی اظهار داشت: لطمه دیگری که در این عرصه وجود دارد این است که مسکن ملی باید از بیمه ساختمانی تامین اجتماعی یعنی از موضوع پروسه بیمه ای برای مساکن شهری که بصورت طبیعی ساخته می شوند، بیرون رود. پیش از سال ۱۴۰۲ یعنی از سال قبل به قبل، هر ۱۰۰ متر واحد مسکونی با کمتر از ۵۰۰ هزار تومان بیمه می شد، ولی با ابلاغیه جدیدی که سازمان تامین اجتماعی داده، الان این عدد برای یک واحد ۱۰۰ متری به ۲۲ میلیون تومان رسیده است. کسی که تسهیلات می گیرد، اول باید برای پروانه، بیمه تامین اجتماعی و بیمه کارگران نزدیک ۴۰ میلیون تومان هزینه کند. اگر این مساله از بیمه خارج نشود، افرادی که ضعیف هستند به هیچ عنوان نمی توانند این هزینه ها را پرداخت کنند.بیشتر بخوانید: فهرست قیمت آپارتمان های بالای ۱۰۰ متر در محله امیر آباد
۳۵۲۱۷


منبع:

1402/02/11
11:16:30
5.0 / 5
283
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بانك , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها