از این تاریخ یارانه را یک ماه جلوتر خرج کنید!

از این تاریخ یارانه را یک ماه جلوتر خرج کنید! به گزارش رصد کالا، گسترش نیوز نوشت: چک و چانه زنی ها درباره ی یارانه و کالابرگ بالاخره به نقطه ای رسید که هم کالابرگ ارائه شود و هم یارانه نقدی پابرجا بماند. در این گزارش به مزایا و معایب این طرح و چگونگی اجرای آن پرداخته ایم.طرح یارانه نقدی جای خودرا به کالا برگ می دهد؟ سوالی است که در چند ماه اخیر با اجرای آزمایشی کالا برگ در چند استان دست به دست می چرخد و البته هر دفعه تاکید بر این است که «یارانه نقدی» قرار نیست حذف شود. دولت هر دفعه بر این مساله تاکید دارد که انتخاب با خود مردم است و به مشمولان دریافت یارانه کالا برگ نیز اختصاص داده می شود.
در هفته جاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای سراسری طرح کالا برگ در کشور آگاهی داد و برمبنای آن مقرر است تمام خانوار مشمول دریافت یارانه، کالا برگ الکترونیکی جهت خرید ۱۰ قلم کالای اساسی ارائه شود. نکته مهم در این طرح امکان خرج این کالا برگ یک ماه زودتر از دریافت یارانه است. خانواری که از کالا برگ خود جهت خرید کالای اساسی استفاده می نمایند، هزینه آنرا در یارانه نقدی ماه بعدی پرداخت خواهند کرد. لازم به ذکر است که فروشگاه های زنجیره ای رفاه، افق کورش، دیلی مارکت، جانبو و برخی فروشگاه های خرد که مجهز به بارکدخوان هستند برای ارائه اقلام اساسی به خانوار به این سامانه متصل شده اند. لازم به ذکر است که ستاد استانی کالابرگ الکترونیکی استان تهران از آمادگی ۱۶۷۵ فروشگاه با بیش از ۵۱۶۷ پایانه به سامانه کالابرگ الکترونیک متصل شده اند که این آمار بصورت روزانه درحال افزایش است.
روز گذشته احسان خاندوزی وزیر اقتصاد شروع استفاده از کالا برگ الکترونیکی بطور سراسری را از پایان اسفند ماه اطلاع داد. خاندوزی نیز اصرار کرد که استفاده از این مزیت اختیاری است و یارانه نقدی حذف نمی گردد. کالا برگ این امکان را فراهم می آورد که میزان استفاده شده در خرید از یارانه کسر شده و مابقی اعتبار بصورت نقدی در زمان واریز یارانه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود. این اقدام در راستای مهار خلق پول غیر ضروری اجرا خواهد شد و برای نخستین بار حساب تنخواه بانک مرکزی به صفر رسید.

هر سرپرست خانوار به اندازه تعداد اعضای خانوار خود تا سقف یارانه نقدی می تواند از کالاهای مذکور در کالا برگ الکترونیکی خریداری کند که مانند خریدهای معمولی با کارت بانکی انجام می گیرد. درباره ی کالاهای مشمول طرح هم الزامی به خرید یک نشان تجاری خاص نیست و افراد می توانند از گروههای کالایی اعلام شده از هر نشان تجاری دلخواه خرید خودرا انجام دهند. بدین سبب امکان خرید اعتباری ۱۰ قلم کالای اساسی شامل ماست، شیر، پنیر، قند، شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم مرغ تا سقف مبلغ یارانه خانوار یک ماه زودتر از تاریخ واریز نقدی فراهم می شود.
حمید فرداد، مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی خبر داد: فروشندگان صنوف خواربار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی مصرف، می توانند با مراجعه به نرم افزار «بازار» و «مایکت» یا بوسیله درگاه الکترونیکی shoma. sfara. ir نسبت به نصب برنامه کاربردی «شما» و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به فروشندگان مجاز در این طرح ملحق شوند. تسویه حساب و واریز مبالغ خریدهای اعتباری (مابه التفاوت مبلغ پرداختی مردم با قیمت کالاها) مشابه تسویه با فروشندگان بوسیله کارتخوان بوده و اتصال به این طرح کاملا رایگان است.
هادی حق شناس کارشناس اقتصادی پیش از این درباره ی کالا برگ الکترونیکی گفته بود که این طرح هم ابعاد مثبت دارد و هم منفی. قسمت منفی این است که کالا برگ یادآور کوپن و زمان جنگ است. بعد مثبت کالا برگ این است که میزان حداقلی از یک سبد کالا برای خانوار تضمین می شود. فاصله میزان یارانه پرداختی به خانوار در مقایسه با افزایش قیمت در کالاهای اساسی، بسیار زیاد است و شاید کالا برگ الکترونیک با ارائه کالا به قیمت پایین تر از بازار بتواند این فاصله را جبران کند.
بیشتر بخوانید: سه استان برای قلق گیری طرح کالا برگ الکترونیک/ پس از رفع مشکلات در کل کشور اجرا می شود

۳۵۲۲۰

1401/12/17
13:37:58
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها