افزایش واردات رسمی با اجرای طرح رجیستری

افزایش واردات رسمی با اجرای طرح رجیستری به گزارش رصد كالا در حالی بیش از دوماه از آغاز اجرای طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه در كشور می گذرد كه آمار، حكایت از افزایش دو برابری واردات رسمی دارد و قاچاقچیان، راههای قاچاق را بسته می بینند.به گزارش رصد كالا به نقل از مهر، دو ماهی از اجرای طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه در بازار می گذرد. طرحی كه هدف اصلی اش، كاهش آمار واردات قاچاق گوشیهای تلفن همراه به كشور است و كوتاه كردن دست قاچاقچیان از تامین بازار این كالای مورد نیاز مردم را دنبال می كند.
آبان ماه امسال بود كه ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اعلام نمود كه مقرر است در طرحی منسجم و با همكاری گمرك جمهوری اسلامی ایران، واردات غیررسمی گوشیهای تلفن همراه را به كشور، به حداقل برساند و راه را برای واردكنندگان رسمی هموارتر كند. در این میان حتی مسافران هم كه گوشیهای تلفن همراه را بعنوان كالای همراه مسافر، از سایر كشورها به ایران وارد می كردند نیز، از سایه سنگین این طرح در امان نماندند و الان، آنها هم باید در مبادی ورودی، این كالاها را رجیستر كرده و سپس از آن استفاده نمایند.
به این ترتیب، واردات غیررسمی كالاها با استفاده از همراه مسافر هم به حداقل می رسد و چنانچه مسافران ورودی به ایران، شرایط لازم برای رجیستری گوشیهای تلفن همراه خویش را رعایت نكنند؛ كالای آنها قاچاق محسوب شده و اجازه پشتیبانی در شبكه رسمی تلفن همراه كشور را نخواهد داشت. تمام دارندگان تلفن همراه از برند آیفون تا پیش از تاریخ ۱۴ آذرماه حتما حداقل یكبار گوشی خویش را با سیمكارت خود روشن كرده و فعال كنند تا شناسه گوشی آنها در سامانه ثبت گردد، مشخص گشته بود كه پس از این تاریخ، هر گوشی یا تبلت غیرقانونی از این برند، حتی در صورت روشن شدن نیز، ثبت نخواهند شد و بعد از یك ماه قطع خواهند شد. ازاین رو به محض روشن شدن این تجهیزات بعد از آن تاریخ، برای آنها پیامكی در خصوص محتوای مذكور، یعنی غیرقانونی بودن تجهیز و عدم دریافت خدمات اپراتوری تا یك ماه آینده ارسال شده است. در این میان پیش از این اعلام شده بود كه پیامكی به مشتركان گوشی تلفن همراه كه به صورت قاچاق وارد كشور شده اند، ارسال شده كه بر اساس آن، قرار بر بود كه اگر برخی اقدامات انجام نشده باشد، گوشی آنها قطع خواهد شد؛ به عبارت دیگر طبق اعلام كمیته اجرای طرح رجیستری، این دسته از افراد كه برای گوشی غیرقانونی آنها پیامك قطع ارسال شده، طی روزهای آینده، از خدمات اپراتوری محروم خواهند شد. اما نكته حائز اهمیت در این میان با گذشت دو ماه از اجرای طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه، افزایش دوبرابری واردات رسمی این كالاها است؛ به نحوی كه طی آبان و آذرماه مطابق با آمارهای رسمی گمرك، واردات گوشیهای تلفن همراه به كشور نسبت به مدت مشابه سال قبل، دو برابر شده است. واردات رسمی گوشی دو برابر شدحمیدرضا دهقانی نیا، مدیركل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر، از آغاز اجرای طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه از روز گذشته(پنجشنبه) خبر می دهد و می گوید: در آبان و آذر كه فاز اول اجرای این طرح شروع شده، واردات رسمی گوشیهای تلفن همراه به كشور دو برابر شده است.
مجری طرح رجیستری تلفن همراه می افزاید: بر این اساس شاهد آن هستیم كه واردات قانونی نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و این امیدواری وجود دارد كه واردات قاچاق روز به روز تضعیف شود.
وی تصریح می كند: بر مبنای توافق صورت گرفته با گمرك جمهوری اسلامی ایران مقرر شده بود تا سامانه ای جهت ثبت گوشیهای مسافری طراحی شود كه بر این اساس ظاهرا در موعد مقرر این اتفاق رخ نداده و برای جلوگیری از بروز مشكل برای مردم بزودی تمهیدات جدیدی را در مورد تلفن همراه وارداتی به صورت كالای همراه مسافر خواهیم اندیشید.
بر این اساس باید منتظر ماند و دید كه با پیشرفت اجرای این طرح و حساسیت بیشتر مردم نسبت به خرید گوشیهای تلفن همراه قاچاق یا رسمی، چه سرنوشتی برای واردات قانونی گوشیهای تلفن همراه رقم خواهد خورد؛ ضمن اینكه به نظر می رسد قاچاقچیان هم از این پس، ریسك واردات گوشی تلفن همراه را بالا خواهند دید و دیگر برایشان حضور در این بازار جذاب، سودده نخواهد بود؛ به خصوص اینكه آنها طعم خوش اختلاف قیمت ناشی از واردات غیررسمی و بدون پرداخت تعرفه و عوارض و سود گمركی را سالهای سال چشیده اند و الان طعم گس ساماندهی گوشیهای تلفن همراه برایشان خوشایند نخواهد بود.
 

1396/10/15
20:04:18
5.0 / 5
4805
تگهای خبر: ارز , بازار , خدمات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها