وزیر اقتصاد مطرح كرد؛

جزئیات برنامه کاهش خروج غیر رسمی ارز از کشور

جزئیات برنامه کاهش خروج غیر رسمی ارز از کشور به گزارش رصد کالا، وزیر اقتصاد از تصویب بسته ۱۰ بندی مبارزه با خروج غیر رسمی ارز از کشور در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اطلاع داد.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، سیداحسان خاندوزی در برنامه زنده تلویزیونی در رابطه با تصویب بسته پیشگیری از خروج ارز از کشور در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اظهار داشت: در این نشست گزارشی در خصوص میزان برآوردی خروج سرمایه از کشور در سال ۱۴۰۰ و ماه های گذشته عرضه شد.
وی اضافه کرد: در این گزارش اعلام گردید بعضی از مجاری خروج ارز مانند خرید ملک در خارج از کشور از جانب ایرانی ها بالا رفته است؛ همینطور در این گزارش آمده بر مبنای رشد طبیعی تجارت خارجی کشور در سال ۱۴۰۰ میزان خروج غیررسمی ارز هم افزایشی بوده است. بعنوان مثال در بخش صادرات که در سال ۱۳۹۹ معادل ۵۰ میلیارد دلار بود در سال ۱۴۰۰ به ۸۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد، در بخش واردات هم میزان واردات از ۴۶ میلیارد دلار سال ۱۳۹۹ به ۶۳ میلیارد دلار سال ۱۴۰۰ برآورد شده است.
وزیر اقتصاد افزود: کسری حساب سرمایه کشور هم از منفی ۶ به منفی ۷.۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرد. این وضعیت بر مبنای سیاست های ارزی کشور مطلوب نمی باشد و باید تجارت غیررسمی ارز در کشور به سمت تجارت رسمی هدایت شود که همان صادرات و واردات است.
به گفته خاندوزی، سه عامل قاچاق ورودی، قاچاق خروجی و خروج سرمایه از کشور در شکل خرید ملک و امثالهم از مهم ترین عوامل خروج غیررسمی ارز از کشور شمرده می شود.
خاندوزی اشاره کرد: در این جلسه پیشنهادهایی عرضه و بسته ای در ده بند تصویب گردید که بر مبنای آن دستگاههای متولی موظف شدند ظرف زمان بندی دو تا سه ماهه اقداماتی انجام دهند که شامل موارد زیر است:
-مهار کم اظهاری صادراتی و بیش برآوردی وارداتی که از محل این ارزها امکان حرکت به سمت بازار غیررسمی و خروج ارز از کشور وجود دارد از جانب سازمان توسعه و تجارت و بانک مرکزی
-تصمیم گیری در مورد کاهش قاچاق سوخت از جانب وزارت نفت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز
-تصمیم گیری در مورد شرکتهای کاغذی و کارت های بازرگانی اجاره ای از جانب گمرک
-تصمیم گیری در مورد تراکنش هایی که به خروج پول از کشور به شکل ارزی منجر می شود از جانب بانک مرکزی و وزارت صمت
خاندوزی اظهار داشت: همینطور در مورد خرید ملک در خارج از کشور از جانب ایرانی ها تصمیماتی اتخاذ شد که امیدواریم گزارش مقدماتی دستگاههای مربوطه اواخر پاییز سال جاری به مردم اعلام گردد.


منبع:

1401/05/26
22:18:04
5.0 / 5
216
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها