تورم شهریور سال قبل بیشتر بود یا خرداد امسال؟

تورم شهریور سال قبل بیشتر بود یا خرداد امسال؟ رصد کالا: در صورتیکه خبرگزاری رسمی دولت نرخ تورم شهریور سال قبل را 60 درصد اعلام نموده و مدعی صدور بیانیه‎ای از طرف بانک مرکزی درباب آمارها تورمی شده است، بررسی‎ها نشان میدهد چنین اطلاعیه ای حتی در پورتال بانک مرکزی در دسترس نیست.


به گزارش رصد کالا به نقل از خبر آنلاین، کلید واژه تورم ۶۰ درصدی مدتی است از طرف مقامات دولتی اعلام می شود و در مصاحبه های رسمی نیز استنادی به این مساله انجام شده که نرخ تورم در شهریور ماه سال قبل در این محدوده قرار داشته است.
هر چند ایران از سال ۱۳۹۷، وارد موج سهمگین تورمی، در اثر شوک ارزی رخ داده شده است، اما هیچ آمار رسمی درباب تورم ۶۰ درصدی منتشر نشده و بی شک استناد به آمارهای غیر واقعی نمی توند تورم سهمگین رخ داده در ماه ها اخیر را توجیه نماید. نرخ تورم نقطه ای در خرداد ماه ۱۴۰۱ به عدد ۵۲، ۵ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طورر میانگین ۵۲.۵ درصد بیش از خرداد ۱۴۰۰(آخرین فصل کاری دولت روحانی) برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند. بیشتر بخوانید: پیش بینی جالب توجه دبیر کل شورای کانون صرافان از نرخ ارز در صورت احیای برجام ظهر امروز گزارشی در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با عنوان «بانک مرکزی جزییات تکان دهنده ای از تورم در دولت قبل را افشا کرد» که در آن آمده «پس از اظهارات رییس جمهور در برنامه گفت وگوی تلویزیونی در خصوص تورم ۶۰ درصدی در شروع به کار دولت سیزدهم، برخی رسانه ها نسبت به واقعی بودن این آمار تشکیک کردند. با اینحال برمبنای اطلاعیه ای که بانک مرکزی امروز منتشر کرد، نرخ تورم متوسط ۱۲ ماهه در آخر شهریور ۱۴۰۰ حدود ۶۰ درصد بوده است.»
ایرنا به «اطلاعیه بانک مرکزی» استناد کرده اما در سایت بانک مرکزی چنین اطلاعیه ای منتشر نشده است و فقط در ساعات پایانی روز گفت وگویی با معاون اقتصادی بانک مرکزی در سایت بانک مرکزی انتشار یافته که او به تورم ۵۹.۳ درصدی در شهریور ۱۴۰۰ اشاره نموده است.
این اطلاعیه برای سایر رسانه های رسمی کشور همچون خبرآنلاین ارسال نشده است. تلاش خبرنگار خبرانلاین برای دستیابی به متن دقیق اطلاعیه روشن کرد که آنچه یارنا بدان استنا کرده جوابیه‎ای بوده است که برای یک رسانه خبری در واکنش به گزارش پخش شده، ارسال شده بود.
افزون بر آن تنها مرجع آمار رسمی در کشور، مرکز آمار است که نرخ تورم سالانه شهریورماه ۱۴۰۰ را ۴۵.۸ درصد اعلام نموده بود. گزارش مرکز آمار حاکی از آنست که نرخ تورم نقطه ای شهریور ۱۴۰۰ نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۳.۷ بود. نرخ تورم ماهانه شهریور ۱۴۰۰ نیز به ۳.۹ درصد رسید.
در گزارش های انتشار یافته بانک مرکزی نیز که گزارش های پولی و مالی سال ۱۴۰۰ را در فصول مختلف منعکس کرده به این آمار در مورد تورم شهریور ۱۴۰۰ اشاره ای نشده است.
نکته مهم اینجاست که یک هفته قبل علی صالح آبادی درباب عدم اعلام نرخ تورم از طرف بانک مرکزی، اظهار داشت: بانک مرکزی و مرکز آمار ایران آمارهایی را در حوزه نرخ تورم تهیه می کنند، اما چند سالی است که بانک مرکزی آماری را در حوزه نرخ تورم اعلام نمی نماید. رییس کل بانک مرکزی افزود: هم اکنون نرخ تورم توسط مرکز آمار ایران اعلام می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا بانک مرکزی نرخ تورم را اعلام نمی کند؟، اظهار داشت: این تصمیم طی سالهای قبل و در دولت قبل گرفته شده و اطلاعات مرکز آمار ایران در بحث تورم به عموم اعلام می شود..
در چنین شرایطی روشن نیست مرجع اعلام آمار مذکور چیست و استناد به گزارش رسمی کدام مرجع انجام شده است. نکته قابل تامل اینجاست که در فاصله استقرار دولت سیزدهم در نیمه مرداد ماه تا اختتام شهریور سال گذشته، اقتصاد ایران دستخوش تغییراتی شد و روندی افزایشی بر قیمت ارز در بازار حاکم گشته و بهای دیگر کالاهای پیشران نیز دستخوش افزایش گردید. این واکنش نیز در رصد وضعیت تومی شهریور ماه سال قبل باید مد نظر قرار گیرد. 223223


منبع:

1401/04/07
09:11:08
5.0 / 5
175
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها