مشاور رئیس سازمان مالیاتی:

وزارت راه، سوداگران مسکن را سرمایه گذار می داند

وزارت راه، سوداگران مسکن را سرمایه گذار می داند مشاور رییس کل سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: متأسفانه در بدنه وزارت راه نگاه درستی نسبت به دلالان مسکن وجود ندارد و این افراد را بعضاً بازارسازان و سرمایه گذاران در زمینه مسکن می نامند.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر مهدی موحدی بک نظر در نشست «پایه های مالیاتی در بخش مسکن، آثار و اولویت ها» که در سازمان امور مالیاتی کشور انجام شد اظهار داشت: اگر بخواهیم مساله بخش مسکن همچون اجاره نشینی، بدنشینی و کمبود استطاعت را حل نماییم، جعبه ابزارهای مختلفی وجود دارد. یکی از این جعبه ابزارها که ما سراغش نرفتیم مالیات است. اگر بخواهیم جراحی موفقی انجام دهیم باید همه ابزارها موجود باشد و با تعداد کمی از ابزارها حل مشکل موفقیت آمیز نخواهد بود.
وی اضافه کرد: از طرفی دغدغه مسئولین سازمان امور مالیاتی وصول مبلغ مد نظر است، در صورتیکه آخرین کارکردی که از مالیات باید انتظار داشت وصول مالیات و تامین بودجه است که این نیاز به تغییر پارادایمی نگاه به مالیات بعنوان یک الگوی تنظیمی است. پیچیدگی های موجود در عرصه اقتصاد سیاسی مالیات و نفوذ ذی نفعان در پروسه تصویب قوانین مالیاتی، سبب می شود مصوبات کارکرد تنظیمی خودرا از دست بدهند.
فقدان مالیات بر سوداگری دلیل اصلی تورم بخش مسکن است
موحدی بک نظر افزود: بخش قابل توجهی از تورمی که در بخش مسکن لمس می نماییم بواسطه فقدان مالیات بر دلالی و سوداگری با نرخ مؤثر به وجود آمده است. اگر این دلالی ها را با اعمال مالیات کنترل می کردیم ماشین خلق نقدینگی بانکها بسیار زودتر از این کند می شد. حجم تسهیلات سال قبل حدود ۲ هزار هزار میلیارد تومان بوده است که بخش زیادی از آن به دلالی مسکن و شبه پول ها اختصاص داده شده است.
وی با تاکید بر این که حالا در دولت نیاز به اراده ای داریم که بازار وحشی و آزاد مسکن را مهار کند، اضافه کرد: این اراده بوسیله مالیات با نرخ های مؤثر محقق می شود. مالیات های تنظیمی اساساً مالیاتی ضد خود است؛ به این معنا که کارکرد اصلی آنها جلوگیری یا محدود نمودن موضوعی است که بر آن وضع می شوند و نباید از آنها انتظار افزایش درآمد را داشت. بدین سبب از مالیات هایی همچون مالیات بر خانه خالی نباید انتظار درآمدی داشت و بلکه هدف اصلی آن از بین بردن وجاهت خالی نگهداشتن خانه و عرضه آن به بازار و در نتیجه کاهش سالانه درآمدهای حاصل از این پایه مالیاتی است.
مالکیت خصوصی بر زمین تا جایی قابل احترام است که مولد باشد
این کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به این که نفس تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه و خانه های خالی موضوع مبارکی است و پیروزی تلقی می شود، اضافه کرد: متأسفانه در بدنه وزارت راه نگاه درستی نسبت به دلالان مسکن وجود ندارد و این افراد را بعضاً بازارسازان و سرمایه گذاران در زمینه مسکن می نامند.
مشاور رییس کل سازمان امور مالیاتی درباب مالکیت خصوصی زمین اظهار داشت: زمین اگر برای تولید استفاده می شود باید مالیاتش داده شود و اگر برای تولید نیست، اصلاً مالکیت و تصرفش معنا ندارد. زمین یک دارایی عمومی است که به حیات بشریت در طولانی مدت مرتبط می باشد و جزو ناموس اقتصاد کشور است و نباید تبدیل به کالای مصرفی شود؛ برای تحقق این هدف استفاده از ابزارهای مالیاتی باید در اولویت قرار بگیرد.
مالیات بر عایدی سرمایه اولویت دارترین پایه مالیاتی بخش مسکن است
وی مالیات بر عایدی سرمایه را اولویت دارترین پایه مالیاتی بخش مسکن توصیف کرد و اضافه کرد: هدف این پایه مالیاتی مقابله با سوداگری است که ریشه خیلی از مشکلات بازار مسکن شمرده می شود. درباره مالیات بر خانه های خالی در شیوه اجرایش بحث است اما باید با روش درست مانع از این شویم که فردی خانه ای داشته باشد و آنرا خالی نگه دارد. مالیات بر زمین نیز بیشتر برای شهرهایی مطرح است که درحال رشد هستند و نوعی از مالیات سالانه بر املاک است که خیلی حائز اولویت نیست.

1400/10/30
10:46:22
5.0 / 5
333
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها