اطلاعاتی در دست نیست؛

وضعیت نامشخص بازار مسکن در بوشهر

وضعیت نامشخص بازار مسکن در بوشهر به گزارش رصد کالا خیلی از معاملات مسکن استان بوشهر در سامانه ثبت نمی گردد و به علت این که مردم قراردادهای فروش و اجاره املاک خویش را غالباً به صورت دستی می نویسند، آمار دقیقی از معاملات وجود ندارد.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها- عبدالله محمد علی پور: تأمین مسکن جوانان در سالهای اخیر یکی از دغدغه های مهم سیاست گذاران کشور بوده است و همواره بخش مهمی از منابع بانکی و توجه دولتمردان به این بخش اختصاص داشته است؛ چون که مسکن یکی از نیازهای اولیه ای است که بر مبنای قانون اساسی جمهوری اسلامی تأمین آن جز وظایف حاکمیت است. برای داشتن ارزیابی دقیق از این بازار حیاتی، اطلاعات معاملات املاک طی سال قبل را در استان بوشهر بررسی نموده و با تحلیل این آمار، راهکارهایی را به منظور استفاده تصمیم گیران و سیاست گذاران عرضه می شود. سالانه تعداد زیادی معامله مسکن در سرتاسر کشور انجام می شود! شاید ۴۰۰ هزار یا شاید چهار میلیون معامله! واحدهای مسکونی خریداری شده در این معاملات در متراژهای مختلفی هستند، احتمالاً بین ۴۰ متر مربع تا شاید حدوداً هزار متر مربع! دقیقاً معلوم نیست که از هر متراژ خانه چقدر معامله می شود و قیمت هر متر مربع هم دقیقاً معلوم نیست! متأسفانه اطلاعات دقیق و حتی غیر دقیقی هم از خریداران و فروشندگان در دست نیست؛ مثلا معلوم نیست چند نفر از خریداران زوج های جوان و خانه اولی بوده اند و چند نفر دلال این بازار هستند یا چند نفر صدمین خانه خویش را خریداری نموده اند. در مورد تعداد معاملات هر محله و حتی شهر هم اطلاعاتی در دسترس نیست؛ مثلا این که خرید واحدهای مسکونی آپارتمانی بیشتر شده است یا واحد ویلایی بیشتری معامله می شود؟ نرخ متوسط اجاره بها در شهرها و محلات مختلف استان بوشهر برای تحلیل وضع موجود در دسترس نیست. تعداد کمی از معاملات ثبت می شود در مورد اثر تورم بر رفتار مردم هم اطلاعات دقیقی در دسترس نیست و مسائلی از این دست که اکثریت مردم استان بوشهر توان خرید و اجاره خانه هایی به چه متراژ و قیمتی را دارند مشخص نمی باشد. شاید این مسائل اندکی عجیب به نظر برسد اما عین حقیقت است! متأسفانه در بخش معاملات مسکن اطلاعات دقیق و قابل اتکایی در کشور وجود ندارد و این طور به نظر می آید که تصمیم گیری ها و سیاستگذاری ها در این بخش مبنای علمی و آماری ندارد.
البته در شهر تهران و برخی از شهرهای بزرگ کشور اطلاعات معاملات املاک به صورت ماهانه اعلام می شود که منبع این آمارها سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است. در واقع هر قرارداد فروش یا اجاره ای که در دفاتر مشاورین املاک ثبت می شود باید در این سامانه ثبت گردد و پرینت آن به همراه کد رهگیری در اختیار خریدار و فروشنده (یا موجر و مستأجر) قرار گیرد. اما به علل مختلفی این اتفاق در استان بوشهر رخ نمی دهد و معاملاتی که حالا در این سامانه وجود دارد صرفا تعداد معدودی از معاملات هستند که خریدار و فروشنده از مشاور املاک درخواست کد رهگیری کرده اند و سایر قراردادها توسط هیچ مرجعی ثبت و ضبط نمی شوند. نگارش قراردادها به صورت دستی رئیس اتحادیه مشاوران املاک و اتومبیل شهرستان بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علل ثبت نشدن معاملات املاک در استان بوشهر اظهار داشت: متأسفانه به علت این که مردم قراردادهای فروش و اجاره املاک خویش را غالباً به صورت دستی نگارش می کنند، آمار دقیقی از معاملات وجود ندارد و حتی برخی مشاورین املاک هم قراردادها را در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نمی کنند. احسان آستانه ضمن اشاره به الزامی بودن ثبت مبایعه نامه ها و اجاره نامه ها در سامانه ثبت معاملات توسط مشاورین املاک اضافه کرد: ما در صنف مشاورین املاک تاکید داریم که همه قراردادهای املاک در سامانه ثبت گردد اما به علت این که مردم مطالبه گری در این حوزه ندارند، بخش زیادی از معاملات ثبت نمی گردد و کد رهگیری دریافت نمی کنند. تشریح علل عدم ثبت معاملات وی در مورد علل ثبت نشدن معاملات در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات اظهار داشت: یک باور غلط در میان مردم رواج یافته است که اگر معامله ای در سامانه ثبت گردد، مشمول مالیات می شود، در حالیکه این سامانه هیچ ارتباطی با سازمان امور مالیاتی ندارد و مبنای مالیات نیست. رئیس اتحادیه مشاورین املاک و اتومبیل شهرستان بوشهر اضافه کرد: همینطور مشاورین املاک به علت زمان بر بودن فرآیند ثبت سیستمی و هزینه اندکی که به منظور پشتیبانی سامانه دریافت می شود، استقبال مناسبی از این سامانه نداشته اند. وی تصریح کرد: دفترخانه های رسمی و ادارات امور مالیاتی برای انجام فرایندهای صدور سند ملک الزامی برای ثبت معاملات در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات ندارند.
ثبت معاملات هیچ گونه هزینه ای ندارد آستانه داد: علاوه بر تغییر رویه ای که لازم است در فرایندهای سیستمی صدور سند صورت پذیرد، مطالبه گری مردم در این حوزه و توجه مردم به ابعاد حقوقی و قانونی داشتن کد رهگیری معامله، بیشترین تاثیر را در قانونی تر شدن انجام معاملات دارد. وی ادامه داد: ثبت معاملات در سامانه املاک و مستغلات می تواند در مشکلات حقوقی آینده به متعاملین کمک نماید و روند رسیدگی به پرونده ها در دادگاه برای معاملات ثبت شده و دارای کد رهگیری سریع تر است. رئیس اتحادیه مشاورین املاک و اتومبیل شهرستان بوشهر اظهار داشت: ثبت معاملات برای متعاملین هیچ گونه هزینه ای ندارد و صرفا مشاورین املاک باید برای ثبت معامله مبلغی حداکثر ۱۰۰ هزار ریالی را برای پشتیبانی سایت پرداخت کنند. وی خاطرنشان کرد: اتحادیه مشاورین املاک و اتومبیل شهرستان بوشهر به صورت مستمر آموزش های رایگانی را برای همکاران مشاور املاک برگزار می نماید و بنابراین هیچ عذری برای عدم ثبت معاملات در سامانه قابل قبول نیست. چهارشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ طرح اجبار به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول با عنایت به اختلاف نظر شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی در مورد بعضی از بندها، برای تصمیم گیری نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد. طرحی که می تواند علاوه بر رفع مشکل نبود آمار و اطلاعات دقیق از بازار مسکن، از بروز مفاسد بی شماری که در این بازار وجود دارد هم جلوگیری نماید.

1400/08/30
11:50:17
5.0 / 5
235
تگهای خبر: آموزش , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها