انتقاد یک کارشناس به شرایط بازار سرمایه

انتقاد یک کارشناس به شرایط بازار سرمایه به گزارش رصد کالا یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: طیف وسیعی از مخاطبان در سال ۹۹ سرخورده شدند و انتظار دارند ارکان بازار سرمایه در قالب منافع بلندمدت سهامداران عمل کنند؛ نه بعنوان بازار عملیاتی دولت از آنها استفاده گردد.فردین آقابزرگی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره وضعیت بازار سرمایه عنوان کرد: تا وقتی که به صورت ریشه ای خواسته های فعالان بازار سرمایه حل نشود، کماکان درگیر مشکلات هستیم.
وی اضافه کرد: باید به این مطلب پرداخت آیا بانک مرکزی و شورایعالی و سازمان بورس بعنوان بالاترین ارکان باید تحت نظارت و قیمومت دولت باشند یا دولت به آنها بگویند چه کنید یا بازار سرمایه و پول به مسئولان بگویند این خواسته های ماست و شما باید با ما هماهنگ باشید.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اساسا دغدغه ما قیمت گذاری دستوری است، خاطرنشان کرد: هم اکنون سازمان بورس به جای حفظ مسایل اصلی همچون حفظ منافع سهامداران، به مسایلی مانند تأمین مالی دولت می پردازد.

آقابزرگی اظهار داشت: از سال ۹۲ دستورالعمل سازمان بورس، کمک به درآمدهای دولت می باشد. تا وقتی که با این دستورالعمل حرکت می نماییم، بین مدیران مختلف سازمان بورس تفاوتی نمی بینیم، چون تصمیمات دولت را مجبور هستند توجیه کنند.
وی با بیان اینکه اوراق بدهی، ۵۰ درصد معاملات روزانه ما را در برمی گیرد، متذکر شد: توجیه مسؤلان این بود که اوراق تاثیری در نظام معاملات ندارد؛ در حالیکه نرخ بهره بزرگترین دغدغه فعالان بازار است.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با بیان اینکه بورس از آغاز سال جاری تابحال ۶ درصد بازدهی داشته است، اظهار داشت: خطایی که صورت گرفت با عنایت به سیاست های اجرایی مسئولان، دو عرضه اولیه بود. از لحاظ مبلغ ۴۵۰۰ میلیارد تومان عدد خاصی نیست، ولی تغییر رویه را در عرضه های اولیه همزمان با انتشار اوراق بدهی و معاملات بازار سرمایه و بلوک سهام عدالت دیدیم.
بیشتر بخوانید:
شرایط برای بهبود و بازگشت اعتماد به بازار مهیاست
بورس این گونه گرفتار شوک شد
آقابزرگی اضافه کرد: سهام عدالت را گفتند چون بلوک می فروشیم، در نظام عادی معاملات اختلال ایجاد نمی کند، ولی چون تکلیف برای برخی خریداران بوجود آمده بود که بخرند، سرمایه آنها از بورس خارج شد.
وی خاطرنشان کرد: وقتی حجم عادی روزانه ۷-۸ هزار میلیارد تومان است، صندوق تثبیت هم کاری نمی تواند بکند.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه شورایعالی بورس و نحوه انتخاب اعضای هیات مدیره سازمان بورس باید به ترتیبی اصلاح گردد، متذکر شد: تغییرات در بازار اوراق باید انتخاب بیفتد. زمانی ۵ میلیون مخاطب در بازار سرمایه داشتیم، هم اکنون ۵۰ میلیون مخاطب داریم. طیف وسیعی از مخاطبان در سال ۹۹ سرخورده شدند و انتظار دارند ارکان بازار سرمایه در قالب منافع بلندمدت سهامداران عمل کنند؛ نه بعنوان بازار عملیاتی دولت از آنها استفاده گردد. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/07/30
12:19:13
5.0 / 5
225
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها