اعلام نرخ واقعی دلار در بازار

اعلام نرخ واقعی دلار در بازار به گزارش رصد کالا عضو هیات نمایندگان اتاق تجاری ایران اشاره کرد: اگر برجام اتفاق بیفتد و خبر مثبتی بشنویم، من فکر می کنم دلار تا 20، 21 هزار تومان بطور موقت کاهش می یابد در کل من فکر می کنم با این فرمون و حفظ شرایط موجود، تا آخر سال به 30 هزار تومان نزدیک می شویم؛ در غیر این صورت وضعیت قابل پیش بینی نیست.علی شریعتی در کلاب هاوس خبرآنلاین درباره اینکه بدون برجام، دلار تا کجا پرواز می کند؟ گفت: در کشور ما دلار بر طبق مولفه های اقتصادی تعیین نمی گردد و بیشتر به صورتی ابزار مالی، سیاسی و امنیتی است و ما بعنوان مصرف کننده راجع به آن صحبت می نماییم.
وی اضافه کرد: ما در شرایطی قرار داریم که تا شاخص بورس بالا می رود، همه می گویند خدا رو شکر، آقای رییسی آمده و وضعیت بورس خوب می شود. اما صف مرغ هنوز هست. به هر حال ما مردم احساسی ای هستیم و داریم در مورد شرایط صحبت می نماییم.
عضو هیات نمایندگان اتاق تجاری ایران اشاره کرد: چند نکته را به نظر من باید در نظر بگیریم. من اعتقاد راسخ دارم و بارها هم گفتم دلار در کشور ما سیاسی است و حتی کسانی هم که پیش بینی های خاص داشتند که دلار زیر ۲۰ هزار تومان می آید یا دلار ۱۵ هزار تومان می شود، پیش بینی آنها هم بر طبق مقاصد سیاسی و ایجاد مزیت رقابتی برای کاندید رقابتی خاصی بود؛ وگرنه در عمل همه می دانند که این اتفاق نمی افتد و شدنی نبود.
شریعتی عنوان کرد: بارها مقام معظم رهبری عنوان کردند که برجام و این ها، اختیارش از دست دولت ها خارج است و دست حاکمیت است، بنا بر این عزیزان منتقد یک مقداری با آرامش بیشتری صحبت کردند و فضا به اعتقاد من تغییر نمود. همین تغییری که وجود دارد، در ادامه هم شاهد آن خواهیم بود.
وی اشاره کرد: ما گشایش هایی را که هم اکنون صورت می گیرد، فارغ از گمانه زنی های سیاسی، امروز به فال نیک می گیریم. مشکلات واردات واکسن که خود ما درگیر آن بودیم و خیلی مشکل بود، هم اکنون سهل شده است. بحث تولید واکسن داخلی که در همه ۱۰ ماه گذشته یک میلیون تولید شده بود، مثل اینکه امروز، ۱۳ مرداد فقط ۵۰۰ هزار واکسن تولید شده است.

همگرایی به وجود آمده است
عضو هیات نمایندگان اتاق تجاری ایران متذکر شد: هم اکنون نشانه های خوبی می بینیم و هماهنگی و همگرایی به وجود آمده است. بر همین اساس، باتوجه به این اتفاقات، فارغ از مسایل علمی و اقتصادی، احتمال اینکه شروع دولت آقای رییسی با افزایش ناگهانی قیمت ارز رقم بخورد، این اتفاق به نظر من خالی و دور از ذهن و واقعیت می تواند باشد، برای اینکه به هر حال تلاش می شود که ایشان با یک شرایط آرام تری کار را شروع کند.
شریعتی اظهار داشت: دولت بزرگ ترین تامین کننده ارز است و می کوشد با تزریق و نگهداری ارز، از تکانه های ناگهانی پیشگیری کند.
وی با طرح این پرسش که چه کسانی می خواهند به بازار موج دهند؟ اضافه کرد: ما بعنوان صادرکننده دوست نداریم دلار پرواز کند، می خواهیم دلار در یک قیمت منطقی، نه اینکه تثبیت شود و فشار ناگهانی وجود داشته باشد، بلکه با یک روند منطقی حرکت نماید.
قیمت واقعی دلار چقدر است؟
عضو هیات نمایندگان اتاق تجاری ایران اشاره کرد: من هم اعتقاد دارم که الان قیمت دلار واقعی نیست و اگر بخواهیم بر طبق حجم پولی که در بازار وجود دارد و تورم نگاه نماییم، قیمت واقعی دلار حدود ۳۵ هزار تومان است، ولی الان حدودا بر طبق امیدها و منابعی که می آید و کارهایی که وجود دارد، قیمت به صورتی تنظیم شده است.
شریعتی عنوان کرد: من اعتقاد به این ندارم که ما بدون برجام و بدون آشتی و تعامل با دنیا می توانیم به آسانی کار را ادامه دهیم. دوستانی که دستی در کار دارند، می دانند که ما هر آنچه در چنته داشتیم، رو کردیم. ما دیگر به ته دیگ رسیدیم. بنا بر این به نظر من اقتصاد نحیف ما دیگر این تحمل را ندارد و بطور قطع در ایام آینده شاهد خواهیم بود در دولت آقای رییسی، اتفاقات خوبی بیفتد.
وی اشاره کرد: من شاید به ایشان رای نداده باشم، ولی به هر حال ایشان الان رئیس جمهور کشور است و فکر می کنم با همگرایی ای که وجود دارد، ایشان به صورتی با دنیا آشتی کنند. عکس ها و فیلم هایی هم که پخش می شود، کار کسانی است که می خواهند نرخ دلار به ۵۰ هزار تومان برسد.
عضو هیات نمایندگان اتاق تجاری ایران متذکر شد: اگر برجام اتفاق بیفتد و خبر مثبتی بشنویم، من فکر می کنم دلار تا ۲۰، ۲۱ هزار تومان بطور موقت کاسته می شود. در کل من فکر می کنم با این فرمون و حفظ شرایط موجود، تا آخر سال به ۳۰ هزار تومان نزدیک می شویم.
شریعتی بیان کرد: اگر برجام اتفاق نیفتد و تحریم های دور جدید برگردد، وضعیت قابل پیش بینی نیست که امیدواریم این اتفاق نیفتد.
وی گفت: وقتی دولت بزرگ ترین فروشنده ارز باشد و بزرگ ترین تاجر کشور باشد، ارز یک واژه سیاسی – امنیتی است و حالا به تناسب حال آن، عده ای دلال موج می دهند و نرخ را بالا می برند.
۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/05/14
11:04:47
5.0 / 5
228
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها