اقتصاد ایران در وضعیت بحرانی است

اقتصاد ایران در وضعیت بحرانی است به گزارش رصد کالا محمدرضا جهان بیگلری، کارشناس اقتصادی، در کلاب هاوس خبرآنلاین که با موضوع ˮ ایده های اقتصادی دولت رییسی وامدار کدام تفکر اقتصادیست ˮ برگزار شده بود؛ اظهار داشت: دوستانی می گویند که ایران درحال ونزوئلایی شدن است اما به نظر من اقتصاد ایران از اقتصاد ونزوئلا نیز عبور کرده است.محمدرضا جهان بیگلری، کارشناس اقتصادی، در کلاب هاوس خبرآنلاین که با موضوع " ایده های اقتصادی دولت رییسی وامدار کدام تفکر اقتصادیست " برگزار شده بود؛ اظهار داشت: اقتصاد یک علم است و تفکر نیست؛ به این معنا که شما با یک تفکر عمومی و یا تفکر افراد خاص نمی توانید اقتصاد یک کشور را اداره کنید و همین طور نمی توانید بطور دستوری اقتصاد یک کشور را اداره کنی. به این معنا که نمی گردد دستور دهید صادرات کشور افزایش پیدا کند و سپس این امر به وقع بپیوندد بلکه افزایش صادرات کشور بر طبق معیارهایی نظیر سرمایه گذاری محقق خواهد شد؛ در نتیجه اقتصاد را نمی گردد دستوری و یا تفکری اداره کرد.
وی در ادامه اضافه کرد: در چندین دولت گذشته شاهد بودیم که اقتصاد کشور برمبنای تفکر شخصی و گروهی اداره شده است به این معنا که دولت ها نیامدند اقتصاد را با علم و ارائه راهکارهای علمی پیش ببرند و فقط بر طبق نظریه ها این اقتصاد اداره شده است که همچین مشکلاتی را به بار آورده است.
بیگلری در ادامه اضافه کرد: آقای رئیسی بسیار ادم اجرائیست و بسیار عملگرا و بسیار باهوش است و نیاز نیست روسای جمهور حتما دارای تخصص خاص باشند؛ در سایر کشورها نیز عمده روسای جمهور در رشته های حقوق تحصیل کرده اند و کمتر رییس جمهوری در دنیا بر مسند قدرت نشسته است که اقتصاد خوانده باشد ولی رییس جمهورهایی که در همه جا حکم رانی می کنند نخبگان اقتصادی و کارشناسان اقتصادی را برای فرایندهای اقتصاد کشور به کار می گیرند و اقتصاد را به جنبه تفکری نگاه نمی کنند بلکه آنرا باعلم می سنجند و با بهره گیری از آن نخبگان اقتصادی که به کار گرفته اند برای هر چاره ای هدفی را تعیین می کنند.
این کارشناس اقتصادی در ادامه اضافه کرد: متاسفانه ما در کشور شاهد می باشیم که پس از اعلام نتایج انتخابات همیشه یک حلقه ای دور رییس جمهور را می گیرد و اجازه نمی دهد رییس جمهور از امکانات وسیع تری استفاده نماید و هم اکنون برای آقای رئیسی نیز این اتفاق افتاده است. البته کابینه ایشون هنوز رسمی نشده است که ما بتوانیم بگوییم از چه تفکری پیروی می کنند، اما جست و گریخته که می شنویم مثال آقای فرزین برای وزارت اقتصاد و یا آقای مجید قاسمی بانک پاسارگاد برای بانک مرکزی این افراد در زمره مدیران این کشور بودند و ما عملکر آنها را در پست های پایین تر سنجیده ایم و نمی دانیم که آیا اینها خواهند توانست در پست های بالاتر موفق شوند یا خیر و گفتنی است که این افراد نیز از تفکرات خود تا حالا در عمل بهره برده اند و هیچ زمان از تفکرات علمی و کارشناسان استفاده کنند.
وی در ادامه اضافه کرد: بتازگی نیز در دیدار آقای رئیسی با نخبگان اقتصادی به ندرت شاهد حضور اقتصاددانان در آنجا بودیم و بیشتر مدیران دولتی در آن نشست حضور داشتند؛ مدیران اقتصادی که سال ها در بحث های سیاسی و مسندهاب سیاسی این کشور حضور داشتند و حال تنها موقعیت های آنها تغییر خواهدنمود و حال این افراد باردیگر به بیان تفکراتی می پردازند که کشور سی سال است با آنها اداره می شود. ما در این نشست شاهد بودیم که همه اعضا از کسری بودجه سخن به میان می آورند اما هیچ یک از آنها چاره ای برای حل این مشکل ارائه نکرد و تنها برای گرفتن پستی موضوع کسری بودجه را بیان نمود.

بیگلری در ادامه اظهار داشت: در دنیا زمانی که شما وارد دانشگاهی می شوید آن دانشگاه هدفی دارد بعنوان مثال دانشگاهی در کانادا هست که می گوید من آمده ام شهرم را بسازم و یا دانشگاهی در سنگاپور هست که می گوید من آمده ام اجتماع را بسازم؛ به این معنا که شما وقتی وارد رشته اقتصاد آن دانشگاه می شوید باید بدانید که هدف آن دانشگاه چیست و می خواهد شما را به چه راهی هدایت کند. در کشور ما اما در پست های وزرا نیز هدفی وجود ندارد و دوستان تنها به خاطر تصاحب روی کار می آیند و زمانی که برای تصاحب روی کار می آیند حلقه وصل ایجاد می شود به این معنا که وزیر صنایع وزیر اقتصاد را معرفی می کند چونکه دوست سی ساله یکدیگر بودند و همچنین افرادی که بر سرکار اند یکدگیر را بنابر دلایلی همچون این که هم ردیف و همراه یکدیگرهستند بر سرکار می اورند در صورتیکه نمی گردد کشور را به این شکل اداره کرد.
وی در ادامه اضافه کرد: آقای رئیسی نیز اگر بخواهد با این تیم جلو برود به مشکل بر خواهد خورد و اقتصاد کشور در سراشیبی خواهد افتاد؛ اقتصاد کشور ما هم اکنون در مسائل ارزی، کسری بودجه، مسائل پولی و در ترازهای مالی مشکل دارد و قدرت خرید مردم از سال ۹۰ تا ۹۹ تقسیم بر ۳ شده است؛ به این معنا که قدرت خرید مردم طی این سالها به شدت پایین آمده است و بر طبق گزارش های مرکز آمار ایران هر هزارتومان در سال ۶۸ نزدیک به ۲ میلیون و ۶۴۸ هزار تومان شده است به این معنا که ما نه فقط در این سال ها پیشرفتی نکرده ایم بلکه پسرفت نیز داشته ایم.
این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهار داشت: در ابتدا اقتصاد ایران با چالش هایی مواجه بوده است و حال آن چالش ها به ابر چالش تبدیل گشته اند؛ دوستانی می گویند که ایران درحال ونزوئلایی شدن است اما به نظر من اقتصاد ایران از اقتصاد ونزوئلا نیز عبور کرده است چونکه اقتصاد ما هم اکنون در وضعیت بسیاری بحرانی است که فرصت آزمون و خطا ندارد. حداقل این قطاری که از ریل خارج شده است را هم اکنون باید به دست کارشناسان بسپارند تا آنرا به ریل بازگردانند و اما متاسفانه این اتفاق نخواهد افتاد و به گمان بنده راهی که آقای رئیسی نیز درحال پیمودن آنست مشکل ساز خواهد بود. باید ببینیم کابینه انتخاب شده تابع کدام تفکرات اند فعلا اما دوستانی که نام آنها در بین اعضا کابینه مطرح گردیده است همان مدیرانی هستند که ۳۰ تا ۴۰ سال است که بصورت چرخشی در سمت های اجرائی و اقتصادی کشور حضور داشتند.
بیگلری در ادامه اضافه کرد: عمده کارشناسان بر این باوردند که آقای رئیسی در اداره کشور باید از یک تیم اقتصادی بهره ببرند؛ در کشور ما همیشه در لحظه برای اقتصاد تصمیم گرفته شده است و ما شاهد بودیم که نظرات شخصی و تفکرات شخصی و گروهی در اقتصاد لحاظ شده است و بعنوان ابزار دست سیاست استفاده شده است و بررسی های علمی برای اهداف اقتصادی صورت نگرفته است.
وی در ادامه اضافه کرد: هیچکدام از اقتصاددانان نمی خواهند در بستر حکومت صاحب پستی شوند بلکه فقط اجازه دهند اقتصاددانان برنامه های خودرا ارائه کنند؛ یک ستاد اقتصادی در نهاد ریاست جمهوری باید شکل گیرد که به ارائه نظریه بپردازد و در این صورت است که دولت می تواند در راه درست اقتصاد حرکت نماید و در غیر این صورت مشکلات اقتصادی را به شکل شدیدتری شاهد خواهیم بود.
بیگلری در آخر اضافه کرد: آقای رئیسی باید از تیم اقتصادی استفاده نماید که برنامه ای باشد. اقتصاد ایران تا کنون بصورت دیمی رشد کرده و اقتصاد ابزار دست سیاست بوده است و برای رسیدن به اهداف بررسی علمی نشده است.
۲۲۳۲۲۷


منبع:

1400/05/07
11:32:51
5.0 / 5
168
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها