گزارش رصد كالا؛

افت شدید تقاضای وام مسكن

افت شدید تقاضای وام مسكن به گزارش رصد کالا بازار اوراق تسهیلات مسکن با افت شدید استقبال روبرو شده و تقاضا برای دریافت وام مسکن به پایین ترین میزان در سالهای اخیر رسیده است.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، بازار خرید و فروش گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز سه شنبه (۱۸ خرداد ۱۴۰۰) فرابورس باآنکه با افزایش قیمت بعضاً تا پنج درصدی در برخی از نمادها مواجه گردید اما به علت رکود سنگین، با کاهش شدید معاملات مواجه می باشد.
در معاملات امروز تنها برای دو نماد «تسه ۰۰۰۲» و «تسه ۰۰۰۱» به ترتیب ۱۱ و ۵ هزار برگه فروش به ثبت رسید اما برای سایر نمادهای معاملاتی زیرمجموعه اوراق تسهیلات مسکن، کمتر از هزار برگه از این اوراق به فروش رفته است.
متوسط قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز از ۵۷ تا ۵۹ هزار تومان در نوسان بود بگونه ای که کمترین رقم فروخته شده ۵۳ هزار تومان برای یکی از معاملات نماد «تسه ۹۸۰۹» (اوراق مسکن آذر ۹۸) و گران ترین معامله هم ۵۹ هزار و ۳۵۵ تومان برای نماد «تسه ۹۹۰۱» (اوراق مسکن فروردین ۹۹) ثبت شده است.
با این حال شاهد افزایش ۴ تا ۵ درصدی قیمت در بیشتر نمادهای اوراق تسهیلات مسکن بودیم بگونه ای که در روز گذشته متوسط قیمت از ۵۵ تا ۵۷ هزار تومان به ثبت رسیده بود.
همچنین اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی در معاملات امروز با متوسط قیمت ۷۳ تا ۹۷ هزار تومان بسته به نوع نماد معاملاتی این اوراق در نوسان بود ولی تقریباً همه نمادها افزایش پنج درصدی قیمت را نسبت به معاملات روز گذشته ثبت کرده بودند؛ ضمن این که عمده معاملات اوراق مسکن بانک ملی (فملی) کمتر از ۴۰ برگه فروش در هر نماد زیرمجموعه «فملی» بود.
گزارش های بازار مسکن منتشره از جانب بانک مرکزی در دو ماه نخست سال جاری از کاهش ماهانه قیمت مسکن در فروردین و اردیبهشت به ترتیب ۳.۱ و ۱.۸ درصد حکایت دارد.
اگرچه در اردیبهشت سال جاری با ثبت ۳ هزار و ۹۰۰ فقره معامله مسکن نسبت به نخستین ماه سالجاری که تنها ۲ هزار و ۱۰۰ فقره معامله به ثبت رسید، افزایش ۸۸.۱ درصدی معاملات مسکن رخ داده است، اما در مقایسه با ماه مشابه سال پیش از آن (اردیبهشت ۱۳۹۹) کاهش ۶۵.۲ درصدی داشته است.
به نظر می رسد کاهش شدید معاملات اوراق تسهیلات مسکن به دنبال این رکود بازار مسکن در دو ماه اخیر باشد که به اعتقاد برخی کارشناسان احتمالاً در یکی دو ماه آینده هم ادامه خواهد داشت؛ ضمن این که احتمال وقوع رکود تورمی از نیمه های سالجاری هم از جانب برخی کارشناسان بازار مسکن پیشبینی شده است.
با توجه به این که برای دریافت تسهیلات ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن زوجین، می بایست ۴۸۰ برگه ۵۰۰ هزار تومانی با متوسط قیمت ۵۸ هزار تومان خریداری شود، هزینه تهیه این تسهیلات، ۲۷ میلیون و۸۴۰ هزار تومان برای زوجین تهرانی و برای متقاضیان فردی دریافت وام ۱۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن در تهران هم با عنایت به ضرورت خرید ۲۸۰ برگه تسهیلات مسکن با متوسط قیمت ۵۸ هزار تومان، می بایست ۱۶ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان هزینه کرد.

1400/03/19
10:31:23
5.0 / 5
389
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها