ایمنی بیشتر با شاهین

ایمنی بیشتر با شاهین سال ها پیش در نبود تنوع در تولید و دنبال نمودن رویه ای ثابت از مونتاژ در خطوط تولیدخودروسازان، شاهد تولید بعضی از محصولات بودیم که کیفیت پایین تری داشتند و همواره مورد گلایه خریداران و مصرف کنندگان قرار می گرفتند.


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از سایپانیوز، سال ها پیش در نبود تنوع در تولید و دنبال نمودن رویه ای ثابت از مونتاژ در خطوط تولیدخودروسازان، شاهد تولید بعضی از محصولات بودیم که کیفیت پایین تری داشتند و همواره مورد گلایه خریداران و مصرف کنندگان قرار می گرفتند. ضمن این که واردات همزمان مدلهای مختلفی از خودرو های روز که از سطح کیفی بالاتری نسبت به نمونه های داخلی برخوردار بودند، باعث می شد تا کیفیت پایین خودرو های داخلی در مقایسه با رقبای خارجی، بیشتر به چشم بیاید. مجموعه دلایلی که سبب می شد تا کیفیت تولید و تأمین ایمنی سرنشین، بعنوان یک لزوم از جانب مردم، خودروسازان و سازمان های نظارتی مورد توجه قرار بگیرد. ضرورتی که حالا باعث برچیده شدن خطوط تولید بعضی از این محصولات، ارتقای سطح کیفی برخی دیگر و عرضه محصولات جدید بر اساس استانداردهای بین المللی شده است. همچون این محصولات هم میتوان به شاهین بعنوان جدید ترین محصول سایپا اشاره نمود که مطابق با استانداردهای بین المللی ساخته شده و مقرر است برای نخستین بار دربین خودرو های داخلی با 3 سال گارانتی (یا 60 هزار پیمایش) عرضه گردد. اقدامی از جانب سایپا که می تواند ضمن نمایش از کیفیت تولید شاهین، معیار تولید دیگر محصولات داخلی هم قرار بگیرد.
اما نکته قابل توجه این که عرضه شاهین (آن هم مطابق با استانداردهای روز) در اوج تحریم ها و درست در مقطعی از زمان صورت گرفت که سایپا داخلی سازی قطعات را در دستور کار خود قرار داده و در عین حال توانست تا با اطمینان از کیفیت قطعات ساخته شده در داخل، در این راه گام بردارد.
اما این مهم چگونه انجام شد؟
سایپا برای دست یابی به هدف خود در تولید خودروی ایمنی که بتواند ستاره های کیفی بیشتری بگیرد شاهین را مورد تست و آزمون های مختلفی قرار داد. مجموعه ای از آزمون های مختلف در داخل و خارج از کشور که انتشار آنها خود می تواند از جانب شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد، ملاک ارزیابی یک خودرو قرار بگیرد.

تست ایمنی کیسه هوا در تصادف از روبرو
سایپا، مهر ماه سال قبل ویدئویی را منتشر نمود که آزمایش کیفی و ایمنی شاهین را بعنوان یک محصول ساخت داخل نشان می داد. در این ویدئو لحظه برخورد خودرو به مانع و عملکرد کیسه های هوا برای حفظ سلامتی سرنشین به نمایش درآمده است.
توجه داشته باشیم که در بحث عملکرد کیسه های هوا، دو تست از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. یکی تست در ارتباط با عملکرد مدار و ماژول های کیسه هوا و دیگری تست نهایی کیسه های هوا در شرایط بازشو بر روی خودرو و تصادف.
آزمون در ارتباط با عملکرد مدار و ماژول های کیسه هوا به صورت آزمایشی تنها در بخش یونیت ها انجام می شود که معیار اصلی صحه گذاری و اعطای مجوزهای مختلف «ای مارک» و ECE می باشد. اما در تست نهایی، کیسه های هوا در شرایط بازشو بر روی خودرو و تصادف مورد بررسی دقیق تری قرار می گیرند و میزان بازشدن، جهت بازشدن، انحراف از مسیر ضربه، محل برخورد با سرنشین و سطح تاثیرگذاری در استانداردهای مختلف بررسی می شود که همگی بسیار مهم می باشند.
در تست کیسه هوای شاهین برای دریافت مجوزهای ECE و EEC، سرعت این تست ۵۶ کیلومتر در ساعت با برخورد ۱۰۰ درصدی در نظر گرفته شد که در آن عملکرد کیسه های هوای جلو (در شرایط تست تصادف از روبه رو) مورد سنجش قرار گرفت و شاهین توانست در آن موفق عمل کند.
آزمون تصادف از پهلو
دو ماه بعد از انتشار ویدیوی تست تصادف از روبه روی «شاهین» که برای صحه گذاری عملکرد کیسه های هوا انجام شد، تست تصادف دیگری هم از این خودرو منتشر گردید که در آن سازه «شاهین» از پهلو در یکی از مراکز ایمنی سنجی اروپایی مورد ارزیابی قرار گرفت. در تست تصادف ECE R95 -که از آن بعنوان Side Impact Test یا ضربه از پهلو هم یاد می شود- خودروی مورد نظر ثابت بوده و جسمی متحرک به جرم ۹۵۰ کیلوگرم با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت با زاویه ۹۰ درجه ای به بخش کناری خودرو برخورد می کند. در این آزمون سلامت راننده (ES-2) با درنظر گرفتن برخی پارامترها بر روی خودرو و همینطور بررسی سازه بعد از تصادف، مورد بررسی قرار می گیرد و اعتبارنامه ECE R95 به آن اعطا می گردد. تستی که شاهین آنرا هم با موفقیت گذراند و توانست نمره قابل قبولی بگیرد.
توجه داشته باشید که انجام و شرکت در تست هایی از این دست، ضمن این که می تواند معیار ارزیابی نهادهای نظارتی همچون شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد به جهت دریافت ستاره های کیفی باشد، می تواند در تولید و عرضه متنوع از خودروهایی مطابق با استانداردهای بین المللی و توسعه فنی و ارتقای ایمنی دیگر محصولات داخلی بسیار اثرگذار باشد.
223227


منبع:

1400/02/29
19:52:02
5.0 / 5
652
تگهای خبر: ارز , ایمنی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها