قیمت پایه عرضه خودرو در بورس چگونه تعیین می شود؟

قیمت پایه عرضه خودرو در بورس چگونه تعیین می شود؟ به گزارش رصد کالا خبرگزاری خانه ملت به نقل از سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن نوشت: برپایه پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن مجلس قرار است در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه و تقاضا برای انواع خودرو بیشتر از عرضه آنها باشد، خودروسازان باید خودرو های تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط از راه بورس کالا عرضه نماید.


حجت اله فیروزی در تشریح نشست امروز(یکشنبه29 فروردین ماه) کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اظهار داشت: جلسه امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس به منظور بررسی و تصمیم گیری درباره ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو ارجاعی از شورای نگهبان با حضور نمایندگان دولت و مرکز پژوهش های مجلس تشکیل و بعد از تبادل نظر حاضران ایراد شورای نگهبان که در جلسه قبل مرتفع شده بود، به شرح پیشین مورد تاکید قرار گرفت و در ذیل این ماده، با توجه به پیشنهادهای دریافتی از برخی از نمایندگان مجلس متنی به عنوان مصوبه کمیسیون مورد تصویب قرار گرفت. نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: برپایه پیشنهاد کمیسیون قرار است در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه و تقاضا برای انواع خودرو بنا به تشخیص شورای رقابت بیشتر از عرضه آنها باشد، خودروسازان باید خودرو های تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط از راه بورس کالا عرضه نماید.
وی افزود: قیمت پایه عرضه خودرو در بورس در این پیشنهاد توسط شورای رقابت تعیین می شود؛ شورای رقابت مکلف است قیمت مبنا مورد استفاده در قیمت گذاری نهایی خودرو های مشمول این ماده را مستقیما بر اساس محاسبه قیمت تمام شده در همان سال، با لحاظ هزینه های تحقیق و توسعه، هزینه های مالی مبحث تبصره ۲ ماده (۹ مکرر) و هزینه های مالی تولید با تایید حسابرس رسمی در قیمت تمام شده اعمال و تصویب کند. این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: مابه التفاوت حاصله از قیمت مصوب شورای رقابت و فروش خودرو ها در بورس کالا، به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز و در اختیار ستاد نهضت قطعه سازی متشکل از یک عضو نماینده وزارت صمت، یک عضو نماینده معاونت علمی ریاست جمهوری، یک عضو نماینده شورای رقابت، یک عضو نماینده شورایعالی عتف و یک عضو انجمن قطعه سازان قرار می گیرد. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن خاطرنشان کرد: 30 درصد از منابع مذکور برای توسعه حمل و نقل عمومی با اولویت خرید داخل و جایگزینی خودرو های فرسوده و 70 درصد باقی مانده به صورت تسهیلات قرض الحسنه با ترتیب اولویت طرح های افزایش شمارگان تولید خودرو های مشمول این ماده، اعطای مشوق های صادراتی، طرح های اعلامی خودروسازان به منظور کاهش وابستگی به واردات قطعات خودرو صرف می شود 223227


منبع:

1400/01/29
21:12:37
5.0 / 5
609
تگهای خبر: بازار , بورس , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها