در نخستین روز معاملاتی بورس در سال ۱۴۰۰ چه گذشت؟

در نخستین روز معاملاتی بورس در سال ۱۴۰۰ چه گذشت؟ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نخستین روز کاری سال جدید و قرن جدید امروز با رشد 1847 واحدی روبرو شد.


به گزارش رصد کالا به نقل از خبر آنلاین، امروز شنبه هفتم فروردین ۱۴۰۰ نخستین روز کاری بورس اوراق بهادار تهران در سال جدید و قرن جدید بود، گرچه در ساعات ابتدایی معاملات شاخص کل با ریزش همراه بود، اما پس از آن بازار توانست جبران کند و در نهایت در آخر ساعت معاملاتی امروز شاخص کل با رشد ۱۸۴۷ واحد روبرو شد و روی نقطه یک میلیون و ۳۰۹ هزار و ۵۵۴ واحد ایستاد. همین طور ارزش روز بازار در بورس تهران به ۵ میلیون و ۲۲۹ هزار میلیارد تومان رسید. اگر ارزش روز شرکت های فرابورس را هم به این رقم اضافه نماییم، ارزش روز شرکت های بورسی و فرابورسی امروز به بیش از ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. معامله گران امروز در بورس تهران بیش از ۷.۳ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۱۵ هزار نوبت معامله و به ارزش ۵۰۶۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند. اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از ۱۴۹۹ میلیارد تومان رسید را هم در نظر بگیریم، معامله گران امروز در نخستین روز معاملاتی سال و قرن بیش از ۶۵۶۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نقشه معاملات بورس تهران امروز همه فاکتورهای بورس مثبت و سبز بودند، اما میزان رشد شاخص ها زیر نیم درصد بوده است، به شکلی که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱۴ صدم درصد رشد کردند و شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن ۴۶ صدم درصد ارتقاء یافتند. شاخص آزاد شناور ۱۵ صدم درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس فقط ۱۹ صدم درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس ۸ صدم درصد رشد کرد. امروز نمادهای مپنا، پالایش نفت تهران، ایران خودرو، مخابرات و سرمایه گذاری غدیر بودند و در جناح مقابل پتروشیمی خلیج فارس و ملی مس بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.

روند یکساله شاخص بورس تهران نمادهای پرتراکنش امروز شامل پالایش نفت تهران، سایپا، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، معدنی اوپال کانی پارس، ملی مس ایران و فولاد مبارکه بودند. در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز ۴۸ واحد رشد کرده و به رقم ۱۸ هزار و ۳۸ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۲۳۵ هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز افزون بر یک میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در فرابورس در قالب ۳۰۱ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۴۹۹ میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، اریاساسول، توزیع داروپخش، بیشترین اثر تقویتی بر شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس، صبا تامین و فولاد ارفع به ترتیب بیشتری اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند. نمادهای پرتراکنش شامل ذغال سنگ پروده طبس، دامپروری ملارد شیر، پتروشیمی ارومیه، پتروشیمی تندگویان، رایان هم افزا، توسعه و عمران استان کرمان و ذوب آهن اصفهان بودند.

وضعیت امروز پالایش یکم واحدهای پالایش یکم امروز به ۸۳۰۳ تومان رسید و در روز جاری هر واحد این صندوق سرمایه گذاری ۳.۶ درصد افت ارزش داشت، با این وجود هنوز خریداران این واحد با ۱۷ درصد زیان همراه هستند. این در حالیست که مقامات دولتی همچون وزیر اقتصاد بارها قول داده بودند کسانی که واحدهای سرمایه گذاری پالایش یکم را خریداری می کنند سود می کنند و دولت با تخفیف هایی که در نظر می گیرد، اجازه نمی دهد خریداران واحدهای پالایش یکم و یا دارا یکم زیان ببینند که این وعده هنوز محقق نشده است. طبق سفارش قاطبه کارشناسان و مسؤولان بورس سرمایه گذاری در بورس باید از محل پس اندازهایی صورت گیرد که نیاز فوری به آن نیست و سرمایه گذاری در بورس طبق تجربه و سفارش کارشناسان یک سرمایه گذاری حداقل یک ساله است و بدین سبب نباید دارایی های مورد استفاده مانند خانه و یا زمین یا طلا و ارز را برای سرمایه گذاری در بورس بفروشیم بلکه باید از محل سرمایه گذاری در بورس بتوانیم دارایی هایی مانند ماشین و یا خانه خریداری نماییم. همین طور سرمایه گذاری در بورس باید عمدتا به صورت غیرمستقیم یعنی بوسیله خرید سهام صندوق های سرمایه گذاری صورت گیرد و یا کسانی که مستقیما می خواهند سهام شرکتها را خریداری کنند باید دانش و تجربه داشته باشند و همین طور فرهنگ سهامداری در میان آنها رواج پیدا کند تا گرفتار زیان نشوند. ۲۲۳۲۲۹

1400/01/07
15:49:56
5.0 / 5
622
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها