دبیر انجمن لوازم خانگی :

قیمت لوازم خانگی تابع نرخ مواداولیه است

قیمت لوازم خانگی تابع نرخ مواداولیه است دبیر انجمن لوازم خانگی با اعلان اینکه با افزایش عرضه، آرامش در بازار لوازم خانگی حاکم است، اظهار داشت: آنچه تولیدکننده را مجبور به بالابردن قیمت می کند، قیمت مواد اولیه است که به نرخ جهانی عرضه می شود.عباس هاشمی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره قیمت لوازم خانگی، گفت: با وجود اینکه لوازم خانگی مشمول قیمت گذاری تکلیفی نیست اما سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر قیمت های این اقلام نظارت مستقیم دارد.
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با اعلان اینکه مواد اولیه لوازم خانگی شامل مس، برنج، آلومینیوم، پتروشیمی و فولاد است، اضافه کرد: قیمت گذاری مواد اولیه لوازم خانگی برمبنای نرخ جهانی است؛ بعنوان مثال قیمت فولاد برمبنای متوسط قیمت ۲ هفته اخیر متال بلتن + نرخ روزِ ارز+ حاشیه رقابت در بورس تعیین می شود. بدین سبب تولیدکنندگان لوازم خانگی مواد اولیه را به نرخ جهانی از کارخانجات داخلی خریداری می کنند.
وی افزود: نکته مهم دیگر اینکه، خرید مواد اولیه به قیمت جهانی برای زمانی است که مواد اولیه به اندازه کافی ارائه شود اما معمولاً عدم عرضه کافی، عاملی برای گرانی است؛ حتی در مقاطعی قیمت ها ۴۰ درصد بالاتر از نرخ پایه به فروش می رسند و تولیدکننده لوازم خانگی مجبور می شود مواد اولیه را به دو برابر قیمت از بازار آزاد تهیه نماید. ما محاسبات مربوط به قیمت نهاده های تولید را به سازمان حمایت ارائه می نماییم و بدون موافقت این سازمان، امکان افزایش قیمت را نداریم.
هاشمی با اعلان اینکه تولیدکنندگان لوازم خانگی اصراری به بالابردن قیمت لوازم خانگی ندارند و نهاده های تولید، تولیدکننده را مجبور به ترمیم و تعدیل قیمت می کنند، اظهار داشت: البته هم اکنون باتوجه به تقویت نسبی قدرت خرید مردم و افزایش عرضه لوازم خانگی، بازار به سمت آرامش در حال حرکت است. حتی پیش بینی می شود وارد رکود شویم.
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران اشاره کرد: باید تکلیف روشن شود که آیا به بازار آزاد اعتقاد داریم و یا بازار کنترل شده، برای اینکه اگر مقرر است بازار کنترل شده باشد نیاز است که مکانیزم های دقیقی پیش بینی شود. اینکه مواد اولیه با نرخ جهانی ارائه شود اما تولیدکننده اجازه تغییر قیمت را نداشته باشد منطقی نیست.
وی اشاره کرد: یا باید قیمت در همه بازارها تابع بازار آزاد و قیمت جهانی شود و بگویند که برمبنای هزینه ها بعلاوه یک سود متعارف کالا قیمت گذاری شود؛ یا اگر قرار بر نظارت است و حاکمیت دغدغه مصرف کننده نهایی را دارد باید ابزارهای دقیقی به کار گرفته و تعادل رعایت شود و این نظارتها در همه حلقه های زنجیره، از مواد اولیه تا کالاهای نهایی را شامل شود.

1399/12/11
14:49:44
0.0 / 5
912
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها