گوشت باز هم گران گردید

گوشت باز هم گران گردید به گزارش رصد کالا طی چند روز اخیر روند قیمت ها در بازار گوشت قرمز به صورت قابل ملاحظه ای صعودی شده است که به قول کارشناسان دلیل اصلی افزایش قیمت ها در این بازار عدم عرضه گوشت توسط دامداران به امید رشد بیشتر قیمت ها است.نگارعلی_ طبق بررسی های میدانی صورت گرفته قیمت گوشت قرمز طی چند روز اخیر افزایش قابل ملاحظه ای داشته است بطوریکه هر کیلو دام زنده امروز به قیمت ۵۸ هزار تومان رسیده است؛ گفتنی است که هر یک واحد افزایش ریالی که در قیمت دام زنده ایجاد می شود دو برابر آن قیمت گوشت افزایش می یابد.
وضعیت قیمت ها در بازار گوشت به این صورت است که هر کیلو گوشت گوسفندی شقه و بدون دمبه ۱۲۰ هزار تومان به دست مغازه دار می رسد و مغازه دار آنرا به قیمت کیلویی ۱۳۲ هزار توما به بازار عرضه می کند و گوشت گاوی هم به قیمت ۹۰ هزار تومان به دست فروشنده می رسد و فروشنده این گوشت را بدون استخوان به قیمت ۱۲۰ هزار تومان به بازار عرضه می کند.
با شدت گرفتن رشد قیمت ها در بازار گوشت قرمز شب گذشته جلسه ای جهت تنظیم بازار گوشت شب عید، با حضور مسؤلان وزارت صمت و نمایندگان مختلف شبکه تولید، توزیع و عرضه اجرا شد.
بر اساس مصوبات جلسه تنظیم بازار گوشت قرمز شب عید، با حذف دلالان و واسطه های اضافی و با ایجاد ارتباط پایدار بین حلقه های مختلف تولید، توزیع و عرضه، انتظار می رود در این بازار تعدیل پایدار و مستمر قیمت ها اتفاق بیفتد.
بر اساس مصوبات این جلسه، مقرر شد، دامداران، تولیدات خویش را در اختیار شرکت تعاونی صنعت گوشت کشور قرار داده و بعد از کشتار، در مراکزی که مشخص شده، گوشت به واحدهای عرضه و اصناف تحویل داده شود؛ این طرح با حذف دلالان و واسطه های اضافه، باعث کاهش قیمت تمام شده برای مصرف کننده خواهد شد و با افزایش مصرف ناشی از این تعدیل قیمت، پیشبینی می شود موجبات پشتیبانی از تولیدکننده را هم فراهم آورد.

چرا قیمت گوشت این چنین روبه افزایش گذاشته است؟
طبق گفته رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اما عدم عرضه از جانب دامداران و انتظار کشیدن برای فروش در روزهای عید، گرانی قیمت دام زنده و گران بودن نهاده ها و هم کاهش واردات نسبت به سال قبل علل افزایش قیمت ها در این بازار است.
طبق گفته علی اصغر ملکی دامداران از عرضه گوشت به بازار به امید افزایش بیشتر قیمت ها خودداری می کنند و همین مساله به گرانی در این بازار دامن زده است.
از طرف دیگر طبق گفته این مقام مسئول گرانی نهاده های دامی عامل دیگر رشد قیمت ها در این بازار است و از آنجائیکه دامدار می گوید دام خویش را با نهاده گران پرورش داده و جو را کیلویی ۸ هزار تومان خریده و برایش نمی صرفد که با قیمت پایین دام بفروشد ازاین رو در انتظارند که با افزایش قیمت در روزهای عید بفروشند و سود کنند و گفتنی است که دامداران می گویند که هر ۱۰۰ راس دام سبک روزانه ۵۰۰ هزار تومان نهاده مصرف می کند.
طبق آمارهای عرضه شده واردات گوشت نسبت به سال قبل هم کاهش یافته است و آمارهای ستاد تنظیم بازار حاکی از آنست که واردات گوشت از ۸۰۰ هزار تن به کمتر از ۱۰۰ هزار تن رسیده است.
سرانه مصرف گوشت ایرانی ها هم طبق آمارهای عرضه شده از جانب مرکز آمار ایران از ۷/ ۸ کیلوگرم در سال ۱۳۹۰ به حدود ۶ کیلوگرم در سال ۱۳۹۷ رسیده است. به لحاظ میزان تولید هم در سال ۹۸ حدود ۸۵۹ هزار تن گوشت قرمز تولید شده است که برخی پیشبینی ها نشان میدهد این میزان امسال به بیشتر از ۸۸۰ هزار تن خواهد رسید.
حال در شرایط کنونی بخش خصوصی هم برای کمک به تعدیل قیمت ها در بازار گوشت قرمز اعلام آمادگی کرده است بطوریکه مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک در این خصوص گفته است که، اتحادیه مرکزی دام سبک کشور آمادگی خویش را برای هرگونه فعالیت، همکاری و هماهنگی در مورد تعدیل قیمت ها در بازار گوشت قرمز به منظور تأمین توأم منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اعلام می کند.

۲۲۳۲۲۷


منبع:

1399/12/03
23:38:02
0.0 / 5
923
تگهای خبر: بازار , توزیع , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها