تفاوت كارت اعتباری عام و كارت بانكی چیست و چه كمكی به افراد می كند؟

تفاوت كارت اعتباری عام و كارت بانكی چیست و چه كمكی به افراد می كند؟ به گزارش رصد کالا احیانا بسیار پیش آمده که قصد خرید کالایی خاص را داشته اید اما با کمبود نقدینگی مواجه بودید. در این مواقع، اگر شرایط اقتصادی در مقطعی تورمی باشد، نگرانی شما از بابت تاخیر در خرید آن کالا بیشتر نیز می شود. معمولا فکر می کنید تا پول لازم برای خرید آنرا تهیه و تامین کنید، اساسا قیمت کالا همگام با نرخ تورم بالا رفته و شما باز هم پول لازم را ندارید. در چنین مواردی، وام های کوچک و کم سود و کم وثیقه بهترین کمک هستند. اما بدون شک می گویید: «مگر وام بدون وثیقه و کم سود هم داریم؟» و یا اینکه «وام جور کردن فرآیند ای زمان بر است و پر دردسر. تا دریافت آن تورم کار خودرا کرده است!» اما در پاسخ شما باید گفت کارت اعتباری عام دقیقا همان وام کوچک بدون وثیقه و همراه شما است.


کارت اعتباری عام بانک سامان چیست؟
کارت اعتباری در حقیقت نوعی کیف پول غیر نقدی است که به شما اجازه می دهد تا سقف اعتبارتان از آن خرید کنید. این خرید می تواند به صورت یک جا یا خرد باشد. سقف اعتبار شما هنگام صدور کارت بر طبق شرایطی که به شما اعلام می شود، مشخص می گردد. کارت اعتباری عام، قابل استفاده در تمامی فروشگاه ها و مراکز خدماتی مجهز به دستگاه کارت خوان متصل به شبکه شتاب است. تفاوت کارت اعتباری عام با کارت پول یا کارت های بانکی در یک نکته مهم نهفته است و آن اینکه «با کارت بانکی شما پولی را که در حساب بانکی خود دارید هزینه کرده و خرج می کنید. در صورتیکه با کارت اعتباری شما پولی را خرج می کنید که در لحظه آنرا نداشته و در آینده بازپرداخت خواهید کرد.»
بدین سان کارت اعتباری در مواردی که شما با کمبود نقدینگی مواجه هستید به کمک تان آمده و در انواع هزینه خرد و کلان قابل استفاده می باشد. این هزینه، اعتباری است که به شما اختصاص داده شده است و شما در آینده مبلغ اعتبارتان را به صورت اقساط یا یکجا پرداخت می کنید. احیانا فکر می کنید که چطور می توان از چنین خدماتی بهره مند شد؟ بانک سامان با فراهم آوردن شرایط مناسب و قابل دسترسی امکان برخورداری از این نوع تسهیلات را به بهترین نحو فراهم نموده است. در ادامه کمی بیشتر با این شرایط آشنا می شویم.

تاریخچه استفاده از کارت اعتباری در جهان و ایران
استفاده از کارت های اعتباری به شکلی که گفته شد نخستین بار در سال ۱۹۵۰ در آمریکا رواج یافت. این کارت ها توسط شرکت داینِرز جهت استفاده در چند رستوران مشخص صادر شد. دارنده کارت می توانست از آن در طول ماه بهره برده و در آخر ماه بدهی خودرا پرداخت کند. بعد از آن صدور کارت اعتباری توسط فروشگاه ها، بانک ها، موسسات مالی و مراکز مشابه شروع شد. این کارت ها بر طبق اعتبار سنجی متقاضی صادر می شد و اعتبار شخص را نیز درآمد ماهیانه و توان بازپرداختش مشخص می کرد. امکان خرید و هزینه کردن از کارتی مشابه کارت بانکی بیش از آنچه در حساب شخصی افراد باشد، از جذابیت لازم برای عمومی شدن استفاده از آن در سطح جهانی برخوردار بوده، پس در سالهای بعد کارت های عتباری با عناوین آمریکارت بانک، ویزا کارت و مستر کارت به این حوزه وارد شدند. استفاده از کارت اعتباری به این معنا و با این تعریف در ایران تا سال ۹۵ ممکن نبود. اما از سال ۹۵، با صدور مجوزهای لازم از طرف بانک مرکزی، بانک سامان و برخی بانکهای دیگر مبادرت به صدور کارت اعتباری با عنوان کارت اعتباری عام کردند که البته تقاضا و دریافت آنها شرایط مختص به خودرا دارد. بازپرداخت مبلغ کسر شده از کارت اعتباری می توان به صورت اقساط یا یک جا باشد که هر کدام شیوه متفاوتی را با قواعد مشخص دنبال می کنند. خرید از این کارت ها محدودیت نوع کالا و فروشگاه نداشته و می تواند تمام اعتبار را یکجا یا در دفعات هزینه کرد.

شرایط داشتن کارت اعتباری عام بانک سامان
همانطور که عنوان شد، شرایط استفاده از کارت اعتباری، توسط هر بانک به صورت اختصاصی اعلام می شود. متقاضی در صورت داشتن این شرایط، درخواست صدور کارت را صادر کرده و با ارائه مدارک و ملزومات صدور، به کارت دسترسی پیدا می کند. بانک سامان برای صدور کارت اعتباری عام موارد زیر را بعنوان شرایط اعلام نموده است:
- متقاضی باید یک شخص حقیقی بوده و سن او ۱۸ سال تمام یا بیشتر باشد.
- متقاضی نباید در سوابق بانکی خود مواردی همچون چک برگشتی و مطالبات غیر جاری ثبت شده در سیستم بانکی داشته باشد.
- متقاضی دارای کارت اعتباری بانکهای دیگر نباشد.
- نتیجه اعتبار سنجی او توسط بانک مثبت باشد.
ضمن داشتن شرایط ذکر شده، تنها افرادی می توانند درخواست دریافت کارت اعتباری کنند که در یکی از گروه های زیر قرار گیرند:
- افرادی که دارای سپرده سرمایه گذاری نزد بانک هستند.
- افرادی که وثیقه ملکی نزد بانک دارند.
- اعضای هیئت علمی دانشگاه ها با ارائه برگ چک و ضمانت یک عضو دیگر هیئت علمی دانشگاه و گواهی کسر اقساط
البته افرادی که دارای سپرده سرمایه گذاری هستند می توانند در نقش معرف ظاهر شوند. همین طور مالکان املاکی که وثیقه ملکی بابت ضمانت تسهیلات دیگر نزد بانک دارند می توانند معرف یا متقاضی کارت اعتباری عام باشند.
مزایای استفاده از کارت اعتباری عام بانک سامان
ممکن است تصور کنید که استفاده از کارت اعتباری چه مزیتی به وام داشته و این می تواند به صورتی همان کارکرد وام را داشته باشد. در اینجا برخی مزایای کارت اعتباری عام را ذکر می کنیم:
- برای بازپرداخت هزینه کردهای کارت اعتباری امکان تسویه یک جا وجود دارد. آنچه در مورد وام ها امکان پذیر نیست.
- شرایط دریافت کارت بانکی در موارد بسیاری سهل تر و قابل دسترسی تر از وام های بانکی است.
- شما می توانید کارت اعتباری را در اختیار داشته باشد و از آن در هر زمانی که نیاز بود استفاده کنید. اما در صورت عدم استفاده از آن سودی به بانک پرداخت نخواهید کرد.
- در صورتیکه کارت اعتباری به مدت یک سال قابل استفاده و معتبر خواهد بود و در صورت عدم استفاده از ملزم به پرداخت هزینه ای خاص نیستید، بدین سبب کارت اعتباری به صورتی ضمانت مخارج و دخل و خرج شما در طول یک سال خواهد بود و می تواند برخی نگرانی های شما را در زمان های خاص نسبت به مخارج تان برطرف نماید.
- سقف اعتبار هر کارت اعتباری عام ۵۰ میلیون تومان است. این مبلغ برای خریدهای حتی بزرگ مبلغ چشمگیری است و می تواند بسیار راه گشا باشد.
- یکی دیگر از مزایای کارت اعتباری عام، امکان شارژ مجدد آن برای خریدهای بعدی است. بدین سان که شما بعد از اتمام اعتبار کارت و تسویه اش، امکان استفاده مجدد در خریدهای بعدی خودرا از آن خواهید داشت.
- همین طور اینکه با کارت اعتباری عام محدودیت در دفعات خرید نخواهید داشت. به این معنا که تا اتمام سقف اعتبار، به آسانی می توانید مکررا در طول روز، هفته و ماه خریدهای خودرا با آن انجام دهید.
- امکان استفاده از آن در انواع فروشگاه ها و اتصالش به شبکه بانکی شتاب نیز مزیتی است که محدودیت های احتمالی را مرتفع می کند.
به این ترتیب کارت اعتباری عام بدون شد فرصت مغتنمی است برای افرادی که امکان استفاده و بهره مندی از آنرا دارند.
نتیجه گیری
با توجه به آنچه گفته شد، عدم نیاز به ضامن و شرایط خاص برای دریافت کارت اعتباری عام، یک مزیت بزرگ شمرده می شود. همین طور اینکه می توان کارت اعتباری عام را در اختیار داشت و در صورت نیاز از آن استفاده نمود. بدین سبب کارت اعتباری عام نقش نوعی صندوق پس انداز خالی را بازی می کند که می توان هنگام برخورد به کم و کسری ها از آن بهره برده و بعدها پول خرج شده را داخلش ریخت. با کارت اعتباری عام، می توانیم پولی که امروز نداریم و در آینده به دست خواهیم آورد، در لحظه خرج نماییم. همانطور که در ابتدا گفته شد چنین مزیتی در مواقعی که با اقتصاد شدیدا تورمی مواجه هستیم کارآمدی بیشتری نیز خواهد داشت. در کنار موارد ذکر شده باید گفت، کارت اعتباری که بر طبق اعتبار سنجی بانک برای شخص صادر شده به او اعتماد به نفس لازم را در تامین مخارج و هزینه های زندگی روزمره خواهد داد و نگرانی ها ناشی از مشکلات اقتصادی را به حداقل ممکن خواهد رساند.

۲۱۲۱


منبع:

1399/11/12
14:32:46
0.0 / 5
759
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها