تجارت خارجی ۱۰ ماهه به ۵۹ میلیارد دلار رسید

تجارت خارجی ۱۰ ماهه به ۵۹ میلیارد دلار رسید به گزارش رصد کالا رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: تجارت خارجی ایران در ۱۰ ماهه سال جاری به وزن ۱۲۲ میلیون تن و ارزش ۵۹ میلیارد دلار به ثبت رسید که این رقم نسبت به عملکرد ماه گذشته (آذرماه) افزایش قابل توجهی دارد.


به گزارش رصد کالا به نقل از خبر آنلاین به نقل از گمرک ایران، مهدی میراشرفی ضمن اشاره به سیر صعودی مبادلات تجاری در شرایط تحریم، اضافه کرد: حجم تجارت خارجی ایران با کشورهای جهان در ۱۰ ماهه ۹۹ بالغ بر ۱۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید.
وی ادامه داد: سهم صادرات از این میزان ۹۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار و سهم واردات ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار بود.
وی تصریح کرد: صادرات کالاهای غیرنفتی در این زمان از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب با ۱۷.۷ و ۲۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو شد، اما در مقایسه با ماه پیش از آن، یعنی آذر ماه افزایش داشته و پیشبینی می شود که این روند در ماه های بهمن و اسفند سالجاری با رشد بیشتری همراه باشد.
رییس کل گمرک ایران خاطرنشان کرد: در بخش واردات هم از نظر وزنی ۲ درصد و ارزش ۱۵.۵ درصد کاهش داشته ایم.
میراشرفی افزود: مقاصد صادراتی ایران در ۱۰ ماهه سال جاری به ترتیب چین با ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، عراق با ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، ترکیه با پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد دلار و افغانستان با پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بودند.
وی ادامه داد: این پنج کشور در مجموع ۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاراز ایران کالا وارد کردند که از نظر وزن ۷۳.۵ درصد و از نظر ارزش ۷۶ درصد صادرات را دربرمی گیرد.

رئیس کل گمرک ایران پیرامون کشورهای مبدأ واردات کالا به ایران، اظهار داشت: آمارها نشان داده است به ترتیب چین با دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با چهارمیلیون و ۱۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، ترکیه با چهار میلیون تن به ارزش سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، هند با یک میلیون و ۹۰۰ هزارتن به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و آلمان با ۹۶۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار قرار گرفته اند.
وی توضیح داد: پنج کشور مورد اشاره در مجموع ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۲۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کردند که این رقم ۴۹ درصد از وزن و ۷۱.۶ درصد از ارزش کل واردات کشور در ۱۰ ماهه ۹۹ را به خود اختصاص دادند.
معاون وزیراموراقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: ۶۹ درصد از کل واردات کشور در این مدت( ۱۰ ماهه) در ارتباط با کالاهای اساسی به وزن ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود.
وی تصریح کرد: سال جاری از ۱۱ آبان تا ۳۰ دیماه هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی به ارزش ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار (روزی ۱۰۱ هزار تن) وارد کشور شد.
رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: ۱۰ ماهه ۹۹ به میزان پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا از قلمرو جمهوری اسلامی ایران ترانزیت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹.۵ درصد کاهش نشان داده است.
به گزارش ایرنا، تیرماه سال جاری بر مبنای تصمیم دولت و پس از سفر معاون اول رئیس جمهوری به استان هرمزگان دستوراتی در خصوص ترخیص فوری کالاها ابلاغ گردید که در نیمه آبان ماه به اجرا در آمد.
همینطور در این زمان میزان قابل توجهی کالا از گمرکات سراسر کشور ترخیص شده اند، اما به علت اینکه همچنان واردات و صادرات کالا به شکل بی وقفه انجام می شود، اقلام مختلف در انتظار تخصیص ارز به کالاهای باقی مانده در گمرکات کشور اضافه شده اند وبا این وجود بنابراعلام ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روند ترخیص و صادرات ادامه خواهد داشت. ۲۲۳۲۲۳


منبع:

1399/11/07
23:31:04
0.0 / 5
1195
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , دلار , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها