گزارش رصد كالا؛

قانون مالیات بر خانه های خالی، ابلاغ نشده، اصلاحیه می خورد؟

قانون مالیات بر خانه های خالی، ابلاغ نشده، اصلاحیه می خورد؟ به گزارش رصد کالا ۱۵ تن از نمایندگان مجلس طرحی عرضه کرده اند که بر مبنای آن نیمی از درآمد مالیات بر خانه های خالی به خزانه داری کل و نیمی دیگر به حساب شهرداری ها واریز شود.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، در حالیکه طرح ماراتن گونه و دو فوریتی اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی از مرداد ماه سال جاری آغاز و تا آخر آذر ماه به طول انجامید، این طرح نهایتاً با تأیید شورای نگهبان و بعد از دو بار رفت و برگشت به کمیسیون اقتصادی، صحن علنی مجلس و شورای نگهبان بعد از ۱۳۵ روز به تصویب نهایی رسیده و ۴ دیماه از جانب رئیس جمهور به وزیر اقتصاد ابلاغ گردید.
بر اساس این مصوبه، ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم (مالیات بر خانه های خالی) با اصلاحات گسترده ای روبه رو شده است.
با این حال هنوز وزیر اقتصاد اجرای این قانون را به سازمان امور مالیاتی ابلاغ نکرده که ۱۵ تن از نمایندگان مجلس در طرحی با نوبت رسیدگی عادی که هفته گذشته از جانب هیئت رئیسه اعلام وصول شد، خواستار الحاق یک تبصره دیگر به ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم شده اند.
بر اساس این تبصره (در صورت تصویب) ۵۰ درصد از درآمد پایه مالیاتی اعمال شده به خانه های خالی به حساب خزانه داری کل کشور و ۵۰ درصد دیگر به حساب شهرداری ها واریز شود.
در این تبصره پیشنهادی آمده: ۵۰ درصد واریزی به حساب شهرداری ها بر مبنای سیاست های اعلامی ستاد ملی بازآفرینی شهری، صرف احیا، بهسازی، نوسازی، مقاوم سازی و بازآفرینی مناطق شهری می شود.
گفتنی است در قانون بودجه سالجاری (۱۳۹۹) هم مبحث مالیات بر خانه های خالی ذکر شده و این مسأله که درصدی از این درآمدها به شهرداری ها واگذار شود، به تصویب رسیده است.
همچنین در سال ۹۴ هم شورای وقت مسکن وزارت راه و شهرسازی لایحه ای برای اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی به هیئت دولت فرستاد که بر مبنای آن، قانون مالیات بر خانه های خالی از عهده دولت خارج شده و به صورت کامل به شهرداری ها و تحت عنوان عوارض بر خانه های خالی واگذار شود که این لایحه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم، با مخالفت کمیسیون اقتصاد مواجه و به وزارت خانه بازگشت داده شد.
خاطرنشان می شود در مصوبه جدید مجلس که با ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب بهمن ۹۴ به صورت کامل جایگزین شده، هیچ گونه محل مصارفی برای درآمد حاصل از اجرای این قانون پیشبینی نشده و بعنوان درآمدهای دولت، در خزانه کل کشور واریز می شود.
این در حالی است که برخی کارشناسان در هنگام بررسی اصلاحیه این قانون، در گفتگو با خبرنگار مهر خواستار تخصیص منابع درآمدی این قانون به توسعه ساخت و ساز مسکن مصرفی شده بودند.
با این حال در قوانین سنواتی بودجه امکان هدایت درآمدهای حاصل از اجرای این قانون به بخش های مختلف توسعه مسکن شامل نوسازی، طرح اقدام ملی و … وجود دارد.
هر چند که هیئت دولت تا کنون علیرغم تصویب دریافت مالیات از خانه های خالی در قانون بودجه سال جاری، آیین نامه مربوطه را تدوین، تصویب و ابلاغ نکرده است.
ضمن اینکه در لایحه بودجه سال آینده هم تنها تا سقف ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد دولت از محل قانون مالیات بر خانه های خالی پیشبینی شده است.
وزیر راه و شهرسازی چهارشنبه هفته گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت از شناسایی ۱.۵ میلیون خانه خالی تا کنون و بر مبنای سامانه ملی املاک و اسکان اطلاع داده بود.
با این حساب مالیاتی که از ۱.۵ میلیون خانه خالی که مقرر است در سال آینده و بر مبنای لایحه بودجه فعلی دریافت شود، ۱۳۳ هزار و ۳۳۳ تومان خواهد بود!

1399/10/13
23:12:03
0.0 / 5
1333
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , ساخت و ساز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها