بانك قرض الحسنه مهر ایران پیشگام شد؛

صرف جریمه دیركرد در امور خیر

صرف جریمه دیركرد در امور خیر مدیرعامل بانك مهر ایران خبر داد: در آخرین مجمع عمومی سالانه، پیشنهاد هیئت مدیره در خصوص هزینه كرد منابع جمع آوری شده از محل وجه التزام در حوزه مسئولیت اجتماعی مورد موافقت قرار گرفت.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، مرتضی اکبری، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اظهار داشت: وجه التزام یا جریمه تأخیر تأدیه همان پولی است که بانک ها بابت تأخیر در بازپرداخت اقساط تسهیلات از مشتریان خود دریافت می کنند. در واقع وجه التزام نوعی ضمانت است که موجب انضباط مالی مشتریان بانک ها می شود. بانک ها ناگزیر از دریافت وجه التزام هستند، برای اینکه این جریمه به صورتی ابزار وصول مطالبات است.
وی این طور افزود: به بیان ساده اگر فرد تسهیلات گیرنده تفاوتی بین پرداخت سر موعد و دیرتر از آن احساس نکند، چرا باید بدهی خود به بانک را در زمان سررسید اقساط بپردازد و آنرا به تأخیر نیندازد. معرفی نشدن ابزار جایگزین از طرف مخالفان با وجه التزام و تحت فشار قرار گرفتن بانک ها از منظر ریسک اعتباری و ریسک نقدینگی در صورت حذف این ابزار، سبب شده بانک ها ناگزیر از دریافت جریمه یاد شده باشند.
نقش بانک مهر ایران در حوزه مسئولیت اجتماعی پررنگ تر می شود
اکبری اظهار نمود: در بانکهای اسلامی سایر کشورها جریمه تأخیر فقط به کارهای خیریه اختصاص می یابد و با سایر منابع بانک ادغام نمی گردد. جریمه تأخیر در بازپرداخت اقساط، در بیشتر بانکهای اسلامی در حسابی مجزا جمع آوری می شود و فقط در کارهای خیرخواهانه و غیرانتفاعی مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی، بانک از جرایم دریافتی از تأخیر، هیچ نفعی نمی برد.
وی این طور افزود: بانک مهر ایران بعنوان اولین و بزرگترین بانک قرض الحسنه کشور که فقط برمبنای عقد قرض الحسنه عمل کرده و تمام محصولات خودرا بر اساس این عقد تعریف می کند، در سال های اخیر در ترویج بانکداری اسلامی نقشی اساسی داشته است. داشتن بیش از ۹ میلیون مشتری و پرداخت هفت میلیون و ۸۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه گواهی بر گستردگی کارهای این بانک است.
مدیرعامل بانک مهر ایران خبر داد: این بانک در ارتباط با نحوه هزینه کرد جریمه تأخیر تأدیه نیز پیشگام شده و هیئت مدیره این بانک در آخرین مجمع عمومی که ۳۰ شهریور برگزار شد، پیشنهاد کردند تا وجه دریافتی بابت این جریمه در حوزه مسئولیت اجتماعی صرف شود. خوشبختانه این مساله مورد موافقت سهامداران بانک مهر ایران قرار گرفت و این بانک برای اولین بار در سطح شبکه بانکی کشور، نسبت به صرف وجوه دریافت شده بابت تأخیر تأدیه در امور خیر و حوزه مسئولیت اجتماعی اقدام خواهدنمود.
اکبری یادآوری کرد: بانک مهر ایران قبل از این نیز در حوزه مسئولیت اجتماعی کارهای جدی داشته است. بیمه ۵۰۰ هزار خانه روستایی در سه استان محروم که تقدیر معاون پارلمانی رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت بحران را به دنبال داشت، ساخت ۱۰۰ واحد مسکونی برای سیل زدگان و همین طور ساخت مدرسه و خانه بهداشت در مناطق محروم بعضی از اقدامات بانک در این عرصه محسوب می شود.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1399/07/07
23:42:55
5.0 / 5
1903
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها