در گزارش رصد كالا مطرح شد

واگذاری مسكن ارزان به كارگران با ساخت شهرك های اقماری

واگذاری مسكن ارزان به كارگران با ساخت شهرك های اقماری یك مقام مسئول با اشاره به اینكه ساخت شهرك های كارگری با هدف تأمین مسكن ارزان ونزدیك شدن كارگران به محل كار است، اظهار داشت: با حذف قیمت زمین ازهزینه ها، مسكن با قیمت مناسب در اختیار كارگران قرار می گیرد.به گزارش رصد کالا به نقل از مهر، کارگران باوجود داشتن نقش مؤثر در تولید ناخالص داخلی کشور، یکی از صدمه پذیرترین اقشار جامعه به شمار می روند و مسکن، یکی از مهمترین دغدغه های آنهابه شمار می رود. بررسی های صورت گرفته نشان داده است در شهرک های صنعتی سراسر کشور بالغ بر ۸۰۰ هزار کارگر مشغول کار بوده و عمدتاً متقاضی مسکن هستند؛ ضمن اینکه بدلیل عدم امکان اسکان در شهرک های صنعتی، ناچار هستند در داخل شهرها ساکن شوند و همین مسئله تردد آنها به محل کار را بدلیل بعد مسافت با سختی همراه کرده است؛ ازاین رو ۱۱ خردادماه سال جاری وزارت راه و شهرسازی با اتاق تعاون ایران تفاهم نامه ساخت واحد مسکونی برای کارگران در حاشیه شهرک های صنعتی را به امضا رساند تا گامی مؤثر برای حل مشکل تأمین مسکن ارزان قیمت برای کارگران شاغل در شهرک های صنعتی برداشته شود.
یک مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی در مورد آخرین وضعیت این شهرک های صنعتی به خبرنگار مهر اظهار داشت: مقرر شده در کنار شهرک های صنعتی که شهرهای جدیدی وجود دارد همچون ایوانکی، به کارگران شاغل در شهرک ها واحدهای مسکونی اختصاص داده شود بگونه ای که در همین ایوانکی مقرر شده زمینی ۱۰ هکتاری برای ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکونی اختصاص پیدا کند.
وی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، اضافه کرد: این سیاست با هدف تأمین مسکن برای کارگران و هم نزدیک بودن به محل کارشان اتخاذ شده است و پیشبینی می شود حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرک های صنعتی راه اندازی و به کارگران واگذار شود.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه مسئولیت حمایت و پشتیبانی از پروژه ها با بانک عامل حوزه مسکن می باشد، اظهار داشت: در گام اول چهار شهرک صنعتی در استان های تهران، البرز و قزوین شناسایی شده و در ۱۲ استان کشور هم مقدمات کار شروع شده است.
به گفته وی این چهار شهرک صنعتی شامل کاسپین قزوین، ایوانکی تهران-سمنان، شمس آباد تهران و اشتهارد البرز است.
این مقام مسئول افزود: آنطور که اعلام شده قرار بر حذف قیمت زمین از هزینه هاست تا با واگذاری مجانی زمین به این پروژه ها، مسکن ساخته شده با قیمت ارزان به کارگران واگذار شود.
چندی پیش هم بهمن عبدالهی رئیس اتاق تعاون ایران، اعلام نموده بود: با عنایت به نوع مسکنی که در این طرح ایجاد می شود امکان دارد میزان آورده متفاوت باشد اما ۴۰ درصد آورده را بانک و ۲۰ درصد را خود کارگران تأمین خواهند کرد.
وی اظهار داشته بود: وزارت راه و شهرسازی متولی و سیاستگذار کار و بانک مسکن تأمین کننده مالی است. اتاق تعاون ایران هم وظیفه هماهنگی و مدیریت و وزارت کار متولی بانک اطلاعات کارگران است.

1399/05/21
14:30:18
5.0 / 5
1930
تگهای خبر: ارز , بانك , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها