اولین اثر مصوبه پایان وس

كاهش دریافت وس از 4 و نیم میلیون به هزار نفر

كاهش دریافت وس از 4 و نیم میلیون به هزار نفر رصد كالا: بگفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، فقط در یك اپراتور تلفن همراه، هر روز بطور متوسط از حساب 4.5 میلیون مشترك برای ارزش افزوده مبالغی كسر می شد كه این عدد الان به هزار نفر كاهش پیدا كرده است.


به گزارش رصد کالا به نقل از ایسنا، خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) که به اختصار VAS نامیده می شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها همچون تماس صوتی و پیامک معمول است. مهم ترین موضوعات خدمات ارزش افزوده تلفن همراه شامل مسابقات و رای گیری، تبلیغات موبایلی، پرداخت موبایلی، تلویزیون آنلاین، پخش یا دانلود موسیقی، زنگ انتظار تماس، بازی آنلاین، خدمات ورزشی و اطلاع رسانی این قبیل سرویس ها می شود.
بااینکه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط کاربر انتخاب شود، اما ارائه این خدمات برای بعضی از شرکت های ارزش افزوده، به روشی برای کلاهبرداری از کاربران تبدیل شد و به سبب هزینه نسبتا بالایی که این خدمات در مقایسه با تماس و پیامک دارند، در دو سال قبل به شکل حل نشدنی به بالا رفتن قبض های گوشی و تمام شدن شارژ پولی کاربران تبدیل گشته بود. بنا بر این محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعلام نمود اگر خدمات واقعی ارزش افزوده که در پشتیبانی از کسب وکارها صورت می گیرد از کلاهبرداری ها جدا نشود، کل خدمات ارزش افزوده برای همیشه تعطیل خواهد شد.
در نهایت ضوابط استفاده از خدمات ارزش افزوده در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب گردید که به سبب آن مقرر شد دارنده پروانه ارائه خدمات ارتباطی بعد از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از طرف مشترک، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده از آنرا به مشترک اعلام کند و همین طور برای مشترک به صورت جداگانه صورتحساب صادر کند. حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - نیز اعلام نمود مصوبه ۳۰۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات موسوم به اختتام وس، از دوشنبه ۱۹ خرداد لازم الاجراست.
طبق مصوبه ۳۰۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، هرگونه جمع آوری مبالغ بابت خدمات ارزش افزوده برای مشترکان تلفن ثابت و همراه پس پرداخت (دائمی) و پیش پرداخت (اعتباری) فقط باید از محل اعتبار خدمات ارزش افزوده صورت گیرد. همین طور دارنده پروانه موظف است بعد از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از طرف مشترک، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده آنرا به مشترک اطلاع داده و حداکثر در سقف اعتبار خدمات ارزش افزوده مشترک، نسبت به فعال سازی خدمت ارزش افزوده درخواستی اقدام نماید.
در این راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتر نوشت: فقط در یک اپراتور تلفن همراه، هر روز بطور متوسط از حساب ۴.۵ میلیون مشترک برای ارزش افزوده مبالغی کسر می شد؛ این عدد الان به هزار نفر کاهش پیدا کرده است. اگر دیدید شارژهایتان مثل سابق زود تمام نمی گردد، بدانید احتمالاً قربانی بودید.
منبع:

1399/03/25
14:23:06
5.0 / 5
3102
تگهای خبر: ارز , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها