بانك صادرات ایران به سامانه صدور دسته چك های جدید (صیاد) پیوست

بانك صادرات ایران به سامانه صدور دسته چك های جدید (صیاد) پیوست رصد كالا: ​بانك صادرات ایران در جهت اجرای سیاست های پولی بانك مركزی، بهبود استانداردهای رتبه سنجی مشتریان و افزایش اعتبار چك، با نصب نسخه جدید سیستم سپهر، به سامانه صدور یكپارچه دسته چك(صیاد) پیوست و دسته چك هایی با مشخصه های امنیتی نوین را در اختیار مشتریان خود قرار داد.


به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانك صادرات ایران، صدور این سری از دسته چك ها با نصب سامانه «صیاد» در تعدادی از شعب این بانك عملیاتی شد. پذیرش دسته چك های صادره قبلی بانك ها بر مبنای دستورالعمل بانك مركزی از نیمه اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در سامانه چكاوك متوقف و تداوم ارائه خدمت به آن صرفاً محدود به بانك صادركننده می گردد. با این حال امكان درخواست دسته چك های طرح قدیم در تمامی شعب بانك صادرات ایران تا زمان منسوخ شدن آنها تا تاریخ مذكور، كماكان وجود دارد.
استاندارد كردن طرح چك در همه بانك ها و قابلیت شناسایی اصالت و موجودی چك با استفاده از دریافت شناسه استعلام، مهم ترین اهداف راه اندازی این سامانه، توسط بانك مركزی است.
استانداردسازی برگه چك، نقش مهمی در پیشگیری از جعل ایفا می كند و به ذی نفع چك امكان می دهد تا از اصالت آن با عنایت به یكپارچگی مولفه های امنیتی و ظاهری در تمام بانك ها اطمینان حاصل كند و این امر سبب كاهش مخاطره پذیرش چك توسط ذینفعان شده و همزمان با افزایش مسئولیت، اصلاح رفتاری صادركنندگان چك را سبب می گردد.
طی مهر ماه سال ۹۶ تعداد ۹. ۹ میلیون فقره چك به ارزش ۶۱۵ هزار میلیارد ریال در كل نظام بانكی كشور مبادله شده و با عنایت به اهمیت جایگاه، اصالت و امنیت كاربرد آن در تسهیل معاملات، همواره مورد توجه سیاست گذاران پولی و مالی كشور بوده است.1396/09/17
23:11:51
5.0 / 5
5081
تگهای خبر: بانك , بانك مركزی , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها