سه شریك اصلی صادرات ایران كدام كشورها هستند؟

سه شریك اصلی صادرات ایران كدام كشورها هستند؟ رصد كالا: میزان نوشت: رئیس كل گمرك از صادرات كالای ایران به ۱۲۸ كشور با وجود تحریم های بین المللی اطلاع داد.


مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران، اظهار نمود: در سال ۱۳۹۸ ارزش تجارت خارجی کشور بالغ بر ۸۵ میلیارد و ۱۰۷ میلیون دلار و به وزن ۱۶۹ میلیون و ۳۰۲ هزار تن بوده است که از این میزان بیشتر از ۴۱ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار سهم صادراتی ایران و ۴۳ میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار هم سهم واردات کشور بوده است.

میراشرفی افزود: در خلال سال ۹۸ ایران در مجموع به بیشتر از ۱۲۸ کشور جهان صادرات و از ۱۱۲ کشور واردات کالا داشته است. بطوریکه به ۴۰ کشور اروپایی، ۲۱ کشور آسیایی، ۲۸ کشور آفریقایی و ۱۲ کشور امریکایی صادرات وهمچنین از ۴۱ کشور اروپایی، ۳۱ کشور آسیایی ۱۲ کشور امریکایی و ۱۱ کشور در آفریقا واردات کالا داشته ایم.

وی اظهار داشت: بزرگترین شرکای تجاری کشور به ترتیب قاره آسیا وسپس اروپا وآفریقا است به شکلی که حجم تجارت خارجی ایران با آسیا بیشتر از ۵۷ میلیارد دلار یعنی بیشتر از ۶۸ درصد تجارت خارجی کشور است.

میر اشرفی در ادامه اضافه کرد: میزان صادرات کشورمان به آسیا بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار است وهمچنین میزان واردات کشورمان هم از آسیا بیشتر از ۲۷ میلیارد و ۷۳۶ میلیون و ۴ هزارو ۳۰۰ دلار است و هم میزان صادرات کشور به اروپا بیشتر از ۹ میلیارد دلار بوده ومیزان واردات هم ازاین قاره ۱۵ میلیارد دلار بوده است. این در شرایطی است که علیرغم تعدد شرکای افریقایی میزان صادرات کشور به افریقا حدود ۴۰۰ میلیون دلار ومیزان واردات از افریقا هم ۲۲ میلیون دلار بوده است. در نهایت میزان صادرات کشور به قاره امریکا برابر است با ۱۳۰ میلیون و ۷۵۶ هزارو ۵۸۶ دلار ومیزان واردات از قاره امریکا هم ۸۶۰ میلیون و ۸۵ هزارو ۲۱۴ دلار است..


معاون وزیر امور اقتصادی ودارای اظهار داشت: در میان شرکای آسیایی چین با ۹ میلیارد و ۴۶ میلیون و ۴۹ هزارو ۵۷۳ دلار وعراق با ۸ میلیارد و ۹۹۱ میلیون و ۵۸۵ هزارو ۹۱۰ دلاروهمچنین امارات متحد عربی با ۴ میلیارد و ۵۰۱ میلیون و ۴۴۹ هزار ۸۴۱ دلار به ترتیب بزرگترین مقاصد صادرات کالاهای تجاری ایران هستند.

میراشرفی اضافه کرد: سه شریک اول ایران در قاره آسیا درحوزه واردات هم کشورهای چین با بیشتر از ۱۱ میلیارد و ۲۰۶ میلیون دلار، بعد از آن امارات با ۸ میلیارد و ۹۱۲ میلیون و ۶۴۸ هزارو ۶۸۲ دلار وهندوستان با بیشتر از سه میلیارد و ۴۶۴ میلیون و ۱۱۲ هزارو ۵۲۹ دلار، بودند.


وی افزود: درمیان کشورهای اروپایی نیز، ترکیه با ۵ میلیارد و ۴۶ میلیون و ۴۹ هزارو ۵۷۳ دلار وروسیه با ۴۵۷ میلیون و ۶۳۴ هزارو ۱۲۴ دلار وکشور آذربایجان با ۴۲۹ میلیون ۷۸۴ هزارو ۳۱۷ دلار اصلی ترین مقاصد صادراتی ایران هستند. ضمن آنکه کشورمان بیشترین میزان واردات خود از قاره اروپا را به ترتیب از ترکیه با چهار میلیارد و ۹۹۵ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۹۶۳ دلار، آلمان با دو میلیارد و ۱۰۳ میلیون و ۱۹ هزارو ۹۳۷ دلارو روسیه با یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون و ۸۰۹ هزارو ۶۲ دلار داشته است.

رئیس کل گمرک اظهار داشت: در قاره آمریکا بیشترین صادرات کشور به برزیل با ۱۰۵ میلیون و ۷۲۳ هزارو ۱۳۵ دلار وپس از آن به کانادا با حدود ۱۹ میلیون دلار وونزوئلا با بیشتر از یک میلیون و ۱۸۴ هزارو ۸۳۲ دلار بوده است. همینطور بیشترین واردات از میان کشورهای قاره آمریکا از برزیل با ۵۵۵ میلیون و ۵۷۳ هزارو ۶۹۶ دلار وبعد از آن آرژانتین با ۵۵۵ میلیون و ۵۷۳ هزارو ۶۹۶ دلار ودر نهایت کانادا با بیشتر از ۵۲ میلیون و ۱۰۲ هزارو ۴۲۳ دلار بوده است.

وی با اشاره به شرکای اقتصادی ایران در قاره آفریقا اضافه کرد: کشورمان در سال ۹۸ به میزان ۷۲ میلیون و ۵۹ هزارو ۹۵۸ دلار به موزامبیک، ۶۲ میلیون ۹۱۷ هزارو ۶۸۵ دلار به سودان و ۵۲ میلیون و ۲۵۶ هزارو ۱۶۳ دلار به کنیا کالای تجاری غیرنفتی صادر کرده است و همینطور به میزان ۶ میلیون ۳۶۹ هزارو ۷۸۷ دلار ازکشور کنیا، پنج میلیون و ۴۱۲ هزار و ۴۹ دلار از اتیوپی وبیش از چهار میلیون و ۶۶۸ هزارو ۹۷۴ دلار کالا هم از تونس واردات داشته است. ۲۲۳۲۲۷

1399/02/05
13:46:52
5.0 / 5
3418
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , دلار , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها