تولید روزانه نفت اوپك در مارس ۲۰۲۰ به ۲۹ میلیون بشكه رسید

تولید روزانه نفت اوپك در مارس ۲۰۲۰ به ۲۹ میلیون بشكه رسید به گزارش رصد كالا تازه ترین ارزیابی ها نشان داده است تولید نفت ۱۳ كشور عضو اوپك در ماه مارس به دنبال افزایش تولید اعضای اوپك حاشیه خلیج فارس عضو به ۲۹ میلیون بشكه در روز نزدیك شد.


به گزارش رصد كالا به نقل از خبر آنلاین به نقل از وزارت نفت، به نظر می آید كشورهای اصلی تولیدكننده نفت سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) در حاشیه خلیج فارس همچون عربستان سعودی، امارات و كویت بعد از شكست توافق عرضه اوپك و متحدانش معروف به «اوپك پلاس» در ماه گذشته میلادی، هیچ فرصتی را برای افزایش تولید نفت خام خود از دست ندادند. ارزیابی ها نشان داده است این سه كشور در رساندن تولید نفت اوپك به ۲۸ میلیون و ۹۷۰ هزار بشكه - بالاترین میزان در سه ماه - نقشی اساسی داشتند، افزون بر آن چند عضو اوپك هم با وجود آخر نیافتن دوره توافق (پایان ماه مارس) سهمیه تولید خویش را افزایش دادند. بر مبنای محاسبات این مؤسسه، میزان پایبندی ۱۰ كشور عضو اوپك كه موظف به رعایت سهمیه خود بودند، در ماه مارس از ۱۲۰ درصد به ۱۳ درصد كاهش پیدا كرد. وزیران نفت و انرژی كشورهای عضو و غیرعضو اوپك در ایام ۱۴ و ۱۵ آذرماه در نشست ۱۷۷ اوپك و هفتمین نشست مشترك وزارتی اوپك و غیراوپك تصمیم گرفتند افزون بر كاهش روزانه یك میلیون و ۲۰۰ هزار بشكه ای كه تا مارس ۲۰۲۰ پابرجا بود، در مجموع ۵۰۳ هزار بشكه دیگر از تولید خود بكاهند. كاهش تولید نفت اوپك و متعهدانش از اولین روز ژانویه ۲۰۲۰ (چهارشنبه ۱۱ دی ماه) از یك میلیون و ۲۰۰ هزار بشكه در روز به یك میلیون و ۷۰۳ هزار بشكه رسید. ایران، ونزوئلا و لیبی از هرگونه كاهش تولید مستثنا بودند.
یك روز بعد از آخر هشتمین نشست اوایل ماه مارس وزیران نفت و انرژی كشورهای عضو و غیرعضو اوپك معروف به اوپك پلاس در وین، بازارهای جهانی نفت خام شاهد آغاز جنگ قیمتی از جانب عربستان در بازارهای جهانی نفت بود، به صورتی كه مقام های نفتی ریاض از عرضه بیشتر از ۱۲ میلیون بشكه نفت خام در بازارهای جهانی خبر دادند. بازارهای جهانی نفت خام الان افزون بر آثار منفی ناشی از همه گیری ویروس كرونا یعنی تضعیف شدید تقاضا به سبب قرنطینه و اعمال مقررات منع رفت وآمد در بیشتر كشورهای جهان، كاهش تولید انواع فرآورده نفتی، تعطیلی خیلی از پالایشگاه های دنیا، اعلام كاهش هزینه خیلی از بزرگ ترین تولیدكنندگان نفت و گاز در دنیا، با سیلی از مازاد عرضه نفت خام به سبب جنگ قیمتی بین عربستان و روسیه روبه روست. الان بیشتر از ۳ میلیارد نفر از شهروندان در سرتاسر دنیا به سبب همه گیری جهانی ویروس كرونا در قرنطینه خانگی به سر می برند و این شرایط تقاضا برای نفت خام را به شدت و نزدیك به ۳۰ میلیون بشكه در روز كاهش داده است. قیمت های جهانی نفت خام ناگهان از سطوح ۶۵ دلار برای هر بشكه در شروع سال ۲۰۲۰ میلادی به سطوح كنونی حدود ۲۰ دلار برای هر بشكه سقوط كرد، اما الان اندكی بهبود یافته است و نفت خام شاخص برنت از رقم های ۲۰ دلار برای هر بشكه در هفته گذشته، در سطوح نزدیك به ۳۳ دلار برای هر بشكه معامله می شود، اما همچنان پایین تر از رقم ۶۶ دلار در انتهای سال ۲۰۱۹ میلادی است. بر مبنای بررسی پلتس، عربستان كه اعلام نموده بود می خواهد از آغاز ماه آوریل، با عرضه حداكثری، تولید خویش را به بیشتر از ۱۲ میلیون بشكه در روز برساند، تولید خویش را در مارس به ۱۰ میلیون و ۱۵۰ هزار بشكه در روز، دقیقاً بالاتر از سهمیه ۱۰ میلیون و ۱۴۴ هزار بشكه در روز خود، افزایش داده است. داده های نرم افزار پلتس فلو نشان داده است میزان صادرات نفت خام این كشور، در هفته آخر ماه مارس، با نزدیك شدن به ۹ میلیون بشكه در روز به میزان قابل توجهی افزایش یافته و ریاض میزان ذخایر خویش را هم افزایش داده است. بر مبنای یافته های این مطالعه، به صورت كلی، تولید مارس اوپك از ماه فوریه ۹۸۰ هزار بشكه در روز بیشتر بود. مقرر است نشست فوق العاده وزیران نفت و انرژی ۲۳ كشور حاضر در توافقنامه همكاری تولیدكنندگان عضو و غیرعضو سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) معروف به اوپك پلاس روز پنجشنبه (۲۱ فروردین ماه) از راه وبینار برگزار شود، خبرها از آن حكایت می كند كه دیگر تولیدكنندگان بزرگ جهان به جز ۲۳ كشور تولیدكننده عضو اوپك پلاس به این نشست دعوت شده اند. ۲۲۳۲۲۹

1399/01/20
22:56:14
5.0 / 5
2924
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها