قیمت دام 40 درصد ارزان شد، گوشت نه!

قیمت دام 40 درصد ارزان شد، گوشت نه! به گزارش رصد كالا ایسنا نوشت: مدیرعامل اتحادیه دامداران كشور اظهار داشت: گوشت از دست دامدار نسبت به ابتدای سال در دام سنگین ۴۰ درصد ارزان تر و در دام سبك ۲۸ درصد ارزان تر خریداری می شود، اما گوشتی كه از دست دامدار ارزان بیرون می آید، به دست مردم ارزان نمی رسد.


سعید سلطانی در پاسخ به این سؤال كه آیا قیمت گوشت گرم در ایام آینده ارزان می شود یا خیر، اظهار داشت: طبیعتا وقتی گوشت ارزان تر از دست دامدار خریداری شود، باید مقداری ارزان تر به دست مردم برسد، ولی به علت اینكه سیستم پاسخگویی در این حوزه وجود ندارد، گوشتی كه از دست دامدار ارزان بیرون می آید، به دست مردم ارزان نمی رسد. مدیرعامل اتحادیه دامداران افزود: كسانی كه بازارگردان گوشت هستند نمی خواهند سودشان كم شود و روز به روز با خرید قیمت پایین از دامدار و فروش به بازار سود می برند. در حقیقت سود اصلی را واسطه های می برند و چیزی عاید مصرف كننده و تولیدكننده در این بخش نمی گردد. به قول وی، اگر از دامداران حمایت نشود و گوشت آنها برپایه قانون نظام جامع دامپروری سال ۸۸ خرید تضمینی نشود، امكان دارد در مقطعی گوشت ارزان شود اما باید سال های سال محتاج به كشورهای دیگر باشیم. ازاین رو نه گران شدن گوشت خوب است نه ارزان شدن، بلكه باید با یك قیمت تمام شده و سود معقول به دست مصرف كننده برسد.
سلطانی در پاسخ به این سؤال كه آیا نظارتی بر سیستم قیمت گذاری وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: قیمت گوشت در استان تهران با سایر استان ها متفاوت می باشد. حتی قیمت ها در شمال و جنوب تهران هم باهم تفاوت دارند. به صورت مثال امكان دارد در شمال شهر قیمت گوشت به كیلویی ۱۲۰هزار تومان برسد و در جنوب شهر ۹۰ هزار تومان باشد. ازاین رو اگر نظارتی صورت گیرد، نباید تفاوت قیمت ها به این حد باشد. ایشان در ادامه اظهار نمود: هیچ ابزاری دست اتحادیه دامداران برای كنترل و نظارت بر بازار وجود ندارد. اگر این مسئولیت ها از صفر تا صد دست اتحادیه باشد بطور قطع جوابگو خواهیم بود. اما هم اكنون اینگونه نیست. مدیرعامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینكه نوسانات قیمتی به تولید ضربه می زند، اظهار داشت: پس از اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها بخشی از دامداری ها ریزش كردند و هم اكنون بیشتر از ۴۰ درصد از دامداری های شیری و گوشتی تعطیل هستند چونكه دامدار مورد حمایت قرار نگرفته است. ۲۲۳۲۲۵

1398/10/01
11:48:25
5.0 / 5
4260
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها