خبرهای جدید خودرویی:

محصولات جدید به جای پراید و ۴۰۵ وارد بازار می شوند

محصولات جدید به جای پراید و ۴۰۵ وارد بازار می شوند به گزارش رصد كالا مدیركل دفتر صنایع خودرو و نیرو محركه وزارت صنعت اظهار داشت: زمان آن رسیده است كه محصولات جدید جایگزین خودرو های قدیمی ایران خودرو و سایپا شوند.


به گزارش رصد كالا به نقل از خبر آنلاین از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سیدرضامفیدی با بیان این خبر اظهار داشت: توسعه محصول یكی از وظایف بنگاه ها در جهت بقا و حفظ آن است و این مهم در صنعت خودرو نسبت به دیگر حوزه ها پیشرو است و از دیر باز مورد توجه بوده به صورتی كه در سند استراتژی خودور در افق ۱۴۰۴ هم پیشبینی هایی برای این مورد انجام گرفته است. وی افزود: در تدوین توسعه سند خودرو افق ۱۴۰۴ پیشبینی كرده ایم كه محصولات خارجی كه وارد بازار ایران می شوند، حداكثر هفت سال بعد از نخستین لانچ در هریك از بازارهای جهانی كه می توانند تولید می شوند و برای محصولات داخلی هم با كمی زمان بیشتری محصولات جدید خودرا جایگزین محصولات قدیمی كند. این هدفگذاری همیشه در صنعت خودرو بوده و كما اینكه پیكان در سال۸۴ با همین هدف از خط تولید ایران خودرو حذف شد. مفیدی با اشاره به اینكه لزوم دارد درسال ۹۸ شركت های خودروساز به منظور جلب رضایت مشتریان و توسعه بازار، محصولات جدید را جایگزین محصولات قدیم كنند، توضیح داد: محصولات قدیمی به صورت معمول وقتی نتوانند مشتری در بازار بدست بیاورند و استاندارد و شاخصهای كیفی و ایمنی را پاس كنند، حذف می شوند. او با اشاره به اینكه علل مختلف برای حذف یك محصول وجود دارد، اضافه كرد: در بعضی مواقع برخی از محصولات هم اگر نتوانند برای بنگاه سودآوری داشته باشند، حذف می شوند. ولی مهمترین بحث در حذف یك محصول این است كه اگر محصولی قدیمی شد و از تكنولوژی محصولی به مفهوم استفاده از تجهیزات و آپشن های نوآورانه و های تك جا ماند؛ طبیعی است كه مورد استقبال بازار نیست و جای خویش را باید به محصولات جدید بدهد. مدیركل دفتر صنایع خودرو و نیرو محركه وزارت صمت اظهار داشت: در بعضی بازارها با عنایت به شرایط خاص، عرضه محصول محدود و از نظر زمانی طولانی تر می شود همانند بازار كشور ما كه نتوانسته ایم برپایه اهداف و برنامه های پیشبینی شده محصولات قدیمی را حذف نماییم. او با اشاره به محدودیت های بین المللی بر ضد صنعت خودرو و كشورمان افزود: در این شرایط صنعت خودرو تلاش كرد بازار را تاحدی كنترل كند و به مرور كه وضعیت بازار پایدارتر می شود، زمان آن می رسد كه به توسعه محصول هم توجه كرد و زمان جایگزینی محصول هم فرا می رسد و از این مسیر می تواند تصویر ذهنی بهتری برای مشتری ایجاد كند و اصطلاحا IMAGE این صنعت را بهسازی كند و مشتریان در كنار مبحث كمیت و كیفیت، تنوع محصول را هم تجربه می كنند.
مفیدی در ادامه با اشاره به اینكه در ایران خودرو و سایپا قدیمی ترین محصول پراید و پژو ۴۰۵ است، اظهار داشت: به علت اینكه عمری از خطوط تولید، قالب هاو جیك و فیكسچرها گذشته است و هزینه های بهسازی و بازسازی و ارتقا آنها بیشتر از طراحی و تولید محصول جدید است، این محصولات جای خویش را به محصول های جدید می دهند. او افزود: توقف خط تولید این محصولات باید در سال های پیش اتفاق می افتاد ولی به علل مختلف همچون ضعف و مشكلات نقدینگی در صنعت خودرو و محدودیت های بین المللی و برای پیشگیری از آشفتگی بیش از اندازه بازار خودرو، خودروسازان تصمیم گرفتند تولید این محصولات را ادامه دهند. مفیدی بیان كرد: خودروسازان باید تقاضای بازار را پاسخگو باشند و در نخستین فرصت و امكانی كه فراهم گردد و با تشدید نظارتی كه از جانب دولت و وزارت صمت صورت خواهد گرفت، با هدف پاس كردن استانداردهای سختگیرانه تر و برخورداری جامع از محصولات مطمئن و ایمن تر و به لحاظ تكنولوژی پیشرفته تر؛ این محصولات تولید را ترك خواهند كرد. مدیركل دفتر صنایع خودرو و نیرومحركه وزارت صمت توضیح داد: تا آخر دولت دوازدهم محصولات قدیمی از خط تولید خداحافظی خواهند كرد ولی همه دست اندركاران و بنگاه ها در تلاشند كه زودتر محصولات قدیمی را با محصولات جدیدتر جایگزین كند. او اظهار داشت: هر دو گروه ایران خودرو و سایپا برنامه هایی برای تولید محصول جدید دارند ولی سرعت عرضه محصولات جدید با عنایت به عمق ساخت داخل و با اولویت كاهش ارزبری، با تاخیر روبرو است و تحریم های بین المللی فرصتی برای تولید و طراحی محصولات جدید به وجود آورده است. ۲۲۶۲۲۶

1398/06/31
20:53:33
5.0 / 5
4769
تگهای خبر: ارز , بازار , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها