نقش و اهمیت تشك خواب بر یك سوم زندگی ما

نقش و اهمیت تشك خواب بر یك سوم زندگی ما رصد كالا: خواب كافی و با كیفیت مهم ترین عامل پر انرژی بودن افراد در طول روز می باشد. قدر خواب خوب و با كیفیت را تنها كسانی می دانند كه به دلایل مختلف از آن محروم هستند. از مهم ترین دلایل مختل كننده خواب خوش می توان به شرایط محیطی، سبك یا سنگین بودن خواب و كیفیت نامناسب لوازم خواب اشاره نمود. لوازم خواب و به خصوص تشك، به سبب این كه به صورت مستقیم بر فرد اثر می گذارند، از دیگر عواملی كه یاد شده قرار گرفته اند مهم تر هستند. یك تشك نامناسب به چند طریق می تواند برای سلامتی افراد مضر باشد.


به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام زنبیل، برای آگاهی از ارتباط تشك های طبی فنری استاندارد بر كیفیت خواب، ابتدا باید با عواملی كه به داشتن خواب با كیفیت كمك می كنند آشنا شده و پس از آن انواع تشك های موجود در بازار را شناخته و اثرات هر كدام را بر كیفیت خواب افراد بدانیم.
در ادامه به بررسی اثرات تشك ها بر كیفیت خواب افراد اشاره می نماییم. در اختتام باز اطلاعاتی درباره تشك های فنری طبی و ارتباط انها با كیفیت خواب به دست می آوریم.
عوامل موثر بر كیفیت خواب افراد

خواب با كیفیت از چند لحاظ حائز اهمیت می باشد. خواب كافی و مناسب در طول روز به سلامت پوست و روشنی آن كمك فراوان می كند. همین طور بر توانایی تمركز افراد در هنگام كار و داشتن انرژی كافی در طول روز بسیار موثر است. بدین منظور آشنایی با عوامل موثر بر كیفیت خواب برای دستیابی به خواب كافی با كیفیت ضروری می باشد. عوامل موثر بر كیفیت خواب را می توان به دو دسته تقسیم بندی كرد.

1-عوامل داخلی

این عوامل كاملا مربوط به عادات خواب افراد است كه شامل خواب در حالت استاندارد، ساعت خواب، میزان خواب و حساسیت فرد به عوامل بیرونی است. این موارد را می توان با تمرین و اهتمام در رفع عادات مضر بر طرف كرد.

1-عوامل خارجی

عوامل خارجی به دو دسته عوامل خارجی قابل پیشگیری و عوامل خارجی غیرقابل پیشگیری تقسیم می شوند.

الف: عوامل خارجی غیر قابل پیشگیری: عوامل خارجی غیرقابل پیشگیری در كل شامل عواملی است كه وجود آن غیرقابل پیشگیری است، ولی اثر آنها بر خواب افراد قابل كنترل است. مثلا سر و صدای موجود در ساختمان ها، بخصوص آپارتمان ها همیشه وجود دارد ولی می توان با استفاده از روش های نوین ساختمان سازی اثر آنها را محدود كرد. از دیگر عواملی كه در این دسته بندی قرار می گیرند، میزان نور ورودی به خانه است.

ب: عوامل خارجی قابل پیشگیری: این مورد شامل عواملی است كه توسط افراد قابل پیشگیری است و بیشتر به كیفیت لوازم خواب مرتبط می باشد. لوزام خواب به سبب اینكه به صورت مستقیم بر كیفیت خواب فردی كه از آنها استفاده می نماید تاثیر گذارند، باید بسیار مورد توجه قرار بگیرند. در این میان تشك، بسیار مهم تر از بقیه است. بدین منظور به صورت خلاصه با انواع تشك های موجود در بازار آشنا شده و به بررسی اثر آنها بر كیفیت خواب می پردازیم.تشك های فنری

ساده ترین و ارزان ترین نوع تشك موجود در بازار این نوع از تشك ها می باشد و وقتی هدف اول كاهش هزینه باشد، گزینه های مناسبی به نظر می رسند. این نوع از تشك ها بر حسب نوع فنرها به دو دسته منفصل و متصل تقسیم بندی می شوند.

تشك های با فنر متصل كه نوع اولیه این تشك ها می باشد، از تعدادی فنر كه جابجایی آنها به هم دیگر وابسته است تشكیل شده. اگر بخواهیم به اثر این نوع از تشك ها بر كیفیت خواب افراد بپردازیم، مهم ترین عاملی كه به ذهن می رسد این است كه این تشك ها، برای افرادی كه خواب سبكی دارند، مناسب نیستند. در مدلهای دونفره این نوع از تشك ها با جابجایی یك نفر، نفر دیگر به سمت آن منحرف میگردد و همین لرزش ها و ارتعاشات موجب بیدار شدن فرد حساس میگردد. تشك های با فنر منفصل این ایراد را ندارند، چونكه جابجایی هر فنر، مستقل ازدیگری است. دیگر مشكلی كه انواع تشك های فنری برای افراد احداث می كنند این است كه پس از خوابیدن طولانی، این تشك ها جای بدن افراد را به خود می گیرند و از حالت مسطح خارج می شوند و این موجب فشار غیر یكنواخت به بدن شده كه منجر به درد در طول روز میگردد. همین طور چون هدف اول در تولید این تشك ها كاهش هزینه است، از موادی با جنس های نه چندان مناسب تولید می شوند كه می تواند برای كودكان و افراد دارای حساسیت های تنفسی و پوستی مشكل زا باشد. وخیم شدن این مشكلات می تواند كاملا خواب افراد را مختل كند.

تشك های طبی

با توجه به مشكل ارتعاش و همین طور كیفیت مواد استفاده شده در تشك های فنری، شركت های تولید كننده تشك به سمت تولید تشك های طبی كه در آنها از هیچ فنری استفاده نشده بود رفتند. این تشك ها به سبب این كه از فنر در آنها استفاده نشده، سفتی یكنواختی در سراسر آنها وجود دارد كه این سفتی یكنواخت، حمایت نسبتا خوبی از ستون فقرات فراهم می آورد. به علاوه، در این تشك ها از موادی استفاده میگردد كه حساسیت زا نباشند و بنا بر این این تشك ها برای افرادی كه حساسیت پوستی و تنفسی دارند بهتر بود. ولی به سبب این كه همچنان پس از استفاده طولانی، جای بدن افراد روی آن می ماند، بر نواحی خاص بدن فشار بیشتری وارد میكند كه موجب درد های مزمن در طول شب و بیدارشدن افراد میگردد.

تشك های طبی فنری

با توجه به مشكلاتی كه تشك های فنری و طبی می توانند احداث كنند، شركت های تولید كننده تشك به سمت تولید تشك های طبی فنری رفتند. این تشك ها بهترین مدلی است كه تولید شده و می توان با اطمینان اظهار داشت كه برای بیشتر افراد خواب با كیفیت و كافی را فراهم می آورد اما چگونه؟

این تشك ها تركیبی از تشك ها فنری و طبی می باشند، یعنی هم مثل تشك های فنری دارای فنر های مجزا هستند كه ارتعاش را حدودا مستهلك می كنند، هم مانند تشك های طبی از اسفنج های فشرده برای افزایش سختی و یكنواخت كردن سختی در كل سطح تشك استفاده شده است. بر روی این تشك ها جای بدن افراد باقی نمی ماند پس می تواند درطولانی مدت فشار یكنواخت خودرا حفظ كند. با عنایت به توضیحات داده شده، این تركیب به مدلول حداكثر كردن آرامش افراد درهنگام خواب است و افرادی كه به لرزش تشك حساس هستند، از این بابت آسوده خاطر خواهند بود.در مورد كودكان و افراد حساس، این مزیت به تنهایی كافی نیست. در ساخت این تشك ها از موادی استفاده شده كه بی خطر بودن آنها برای افراد حساس اثبات شده است. مثلا الیاف بیشتر این تشك ها از پلی استر فشرده و پوشش داخلی ازجنس نمد یا ترمو فلت است كه در بررسی های انجام شده بعنوان بهترین مواد جهت استفاده در تشك شناخته شدند. استفاده از مواد حساسیت زا، نه تنها موجب به هم خوردن روند خواب افراد در طول شب می شود، بلكه می تواند صدمات جبران ناپذیری به آنها وارد كند. این موارد به مدلول فراهم آوردن هر آنچه برای داشتن خواب كافی و با كیفیت لازم است.

در حال حاضر معتبرترین برندهای تشك های فنری طبی موجود در بازار برندهای خوشخواب، رویا و زست است كه با قیمت های متنوع در سایت فروشگاه اینترنتی زنبیل موجود می باشد. جهت آگاهی از آخرین قیمت تشك خوشخواب، تشك رویا و سایر برندها و خرید اینترنتی پرفروش ترین تشك های موجود در بازار با تضمین خرید با بهترین قیمت تشك می توانید به فروشگاه اینترنتی زنبیل مراجعه نموده و از ارسال فوری محصولات در كمتر از 3 ساعت و خدمات سپس فروش این فروشگاه اینترنتی معتبر بهره مند شوید.
1397/08/23
13:44:28
5.0 / 5
4710
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها