مراسم عروسی در اقوام ایرانی

مراسم عروسی در اقوام ایرانی رصد كالا: وب سایت تالار وب اعلام نمود: مهم ترین عامل در شكل گیری یك جامعه، ازدواج و تشكیل خانواده است؛ در ایران با قدمت چندین هزارساله همراه با فرهنگ های گوناگون و آداب و رسوم مختلف، از دیرباز مراسم ازدواج در بعضی نقاط ایران با رسومی شاد و آیین هایی بسیار هیجان انگیز و قابل توجه برگزار می گردد.به گزارش سرویس بازار ایسنا، وب سایت تالار وب، در ادامه به بررسی كوتاهی از مراسم مختلف عروسی در ایران پرداخته است.

با توجه به چشم و هم چشمی ها، در بعضی از شهرها و استان ها، برگزاری مراسم عروسی تا چند صد میلیون تومان برای خانواده داماد هزینه برمی دارد تا شبی خاص و خاطره انگیز در فضای مجازی و برای فامیل رقم بزنند.

افراد در بعضی از فرهنگ ها و اقوام ایرانی، جشن های عروسی خویش را كاملا ساده برگزار می كنند كه پر از آیین و سمبل های زیبا و پرمعنی است. شاید بتوان گفت در روستاهای كوچك از گذشته تا به امروز یك جشن عروسی كل روستا را درگیر خود می كند و همه به شكلی در آن شركت كرده و به جشن و پای كوبی می پردازند.

اصولاً از نگاه جامعه شناسی، این گونه جشن های دسته جمعی وكلا مراسم های عمومی تأثیر مستقیم و مثبتی بر سلامت جامعه می گذارد.

در ادامه به بررسی مراسم و جشن های عروسی در اقوام ایرانی می پردازیم:

مراسم عروسی در تهران

در تهران مراسم عروسی دیگر مثل قدیم در منزل برگزار نمی گردد و برگزاری جشن به تالارهای پذیرایی منتقل شده، تالارهای پذیرایی تهران همان سالن ها و رستوران های زمان قدیم بود كه با گذر زمان تبدیل به سالن عروسی شده اند. امروزه در تهران برگزاری یك مراسم آبرومندانه در بهترین حالت ۱۰۰ میلیون هزینه بر می دارد كه می توان با ترفندهایی همچون طرح ازدواج آسان كه در وب سایت تالار وب هم سالن و تالارهای طرف قرارداد با این طرح عالی، به صورت كامل مشخص شده اند، بهره برد تا هزینه برگزاری مراسم خویش را به مقدار زیادی كم كنید.

هفت شب جشن عروسی در كردستان

در استان كردستان مراسم عروسی حدودا یك هفته طول می كشد؛ از روز دوشنبه تا روز چهارشنبه، زنان همسایه برای كمك به خانه داماد می روند و نان می پزند. در این روزها، مراسم پای كوبی هم انجام می گردد. روز چهارشنبه، خانواده داماد یك زن و یك دختر را بعنوان «پاوه یو» و «جل هرگیر» به خانه عروس می فرستند. همراه آن ها هم چند نفر را با بز و گوسفند می فرستند تا آن ها را در خانه عروس سر ببرند.ازدواج به سبك بلوچ ها

اقوام ایرانی در جنوب شرقی كشور هم مراسم ازدواج متفاوتی را برگزار می كنند. این مراسم معمولا در هشت مرحله انجام می گردد تا در نهایت عروس و داماد زندگی مشترك خویش را آغاز كنند. «گِندونِن»، «هِبَرجنی» كه به شكلی همان بله برون است یكی از مراحل ازدواج است و در ادامه «بربند مال» كه مراسمی برای تعیین مال عروس و مهریه است از آن بعنوان هدیه یاد می گردد.

»جُل بندی» یكی از مراحل عروسی است كه در آن عروس برای رفتن به مراسم عروسی می نشیند و در این مدت كسی به دیدنش نمی آید.

»حِنادوزوكی» بعنوان حنابندان غیررسمی قبل از شب حنابندان است كه با درج نقش حنا همراه می باشد. اما «حِنا راستكی» حنابندان اصلی است.

»سرآپی» یا «سرآب» و «مشاطه» كه به آماده كردن عروس و داماد مربوط است و سرانجام «شب یكجایی» كه در آن داماد و عروس یكخانه می شوند و زندگی مشترك از این نقطه آغاز می گردد همچون مراحلی است كه عموماً در ارتباط با ازدواج بلوچ ها ذكر می گردد.

نواختن ساز و دهل بخش جدایی ناپذیر مراسم عروسی است كه شادی خاصی را به مراسم عروسی می دهد كه در بعضی موارد تا ۱۴ شبانه روز هم طول می كشد.

تالار وب اعلام نمود: این مجموعه مرجع تالارهای پذیرایی ایران و حامی زوج های ایرانی است.
1397/06/10
16:03:56
5.0 / 5
5204
تگهای خبر: بازار , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رصدکالا
rasadkala.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رصد كالا محفوظ است

رصد كالا

یافتن بهترین قیمت برای کالاها